Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Kościół pracuje dla człowieka

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 3

Przemysław Groński

W mojej pamięci pozostają jeszcze żywo lata 60., 70. czy 80. ubiegłego wieku, kiedy to ludziom, szczególnie młodym, brakowało do życia przede wszystkim wolności. Dzisiaj żyjemy już w innych, lepszych czasach. Choć pod wieloma względami przeżywamy trudności, zwłaszcza te materialne, można czynić dobro, m.in. w sposób nieskrępowany ideologią zdobywać wiedzę i pogłębiać swoje wnętrze. Czas wolności jest bezcenny dla prawdziwego rozwoju państwa i człowieka. Ważne jest więc, by nie był krępowany jakimiś niemądrymi dyrektywami i prawami. Człowiek stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo ze swej natury jest wolny i jako taki, w swej twórczej wolności, umiłowany przez Boga. Całe Pismo Święte jest przesycone jedną myślą: Bóg kocha człowieka i chce go zbawić, i wszystko jest tak urządzone w tajemnicy miłosierdzia Bożego, że człowiek może tego zbawienia dostąpić, bo Bóg dał mu najwspanialszy dar – swojego Syna.

Reklama

Dlatego z taką mocą Kościół w imieniu Boga walczy z różnymi reżimami społecznymi o człowieka dla niego samego, dla jego życia wiecznego. Walczy także poprzez stawiane mu wymagania, bo w mnogości trendów, nacisków i atrakcyjności nowych ideologii tak łatwo się zagubić. Kościół zawsze wskazuje drogę, pokazuje możliwości, uzbraja w siłę i moc. Pokazuje piękno życia w kulturze chrześcijańskiej i piękno jej tworzenia. Filozofia i teologia chrześcijańska są skierowane na człowieka, który jest wartością, kimś bardzo ważnym. Po prostu – Kościół pracuje dla człowieka.

Popatrzmy też z drugiej strony: co nowoczesny świat oferuje człowiekowi? Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że aborcję, czyli zabijanie nienarodzonych, eutanazję – zabijanie na życzenie, rozmaite formy zniewolenia, zawsze wiążące się z pogwałceniem godności człowieka i ze swoistym targowiskiem sumień. A przecież świątynią Boga jest człowiek (por. 1 Kor 3, 16-17)! Nikt nie ma prawa czynić z niego niewolnika. W czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych człowiek był zredukowany do obozowego numeru. Jakże łatwo w dzisiejszym świecie sprowadzić człowieka do numeru PESEL w dowodzie osobistym...

Jako ludzie wierzący musimy być świadomi, jaką szansę daje nam Pan Bóg poprzez Kościół – szansę naszego pełnego rozwoju, poszanowania życia, wolności naszych wyborów. I bądźmy zawsze pewni, że Kościół naprawdę kocha człowieka.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję