Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 6

Patriarcha Grzegorz III Laham

Potrzebujemy pokoju, nie wojny!

Patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego, modlił się 7 listopada br. na Jasnej Górze. Przybył on do Polski z okazji obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Gościowi towarzyszył ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Moja obecność tutaj to obecność zwykłego pielgrzyma, który chciał odwiedzić Matkę Bożą, pozdrowić Ją i także modlić się, żeby dla nas, żyjących na Bliskim Wschodzie, wyprosiła pokój – zarówno w Syrii, jak i w Palestynie i Iraku, które są tak związane z Matką Bożą – mówił Grzegorz III Laham. – Będziemy się modlić, będziemy wspierać ofiarą materialną Syrię. Dlaczego akurat ten kraj w tym roku? Bo w Syrii mamy 12 mln ludzi, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, bo w Syrii mamy 7 mln uchodźców wewnętrznych. Są takie miejsca, gdzie nie ma wody, leków, żywności – niczego, co jest potrzebne do życia. Bo chrześcijanie uciekają, trwa wojna, wszyscy cierpią z powodu okrucieństwa, które tam jest. Dlatego Kościół w Polsce modli się w ich intencji i wspiera materialnie tych naszych braci i siostry, którzy dzisiaj dają świadectwo wiary aż do męczeństwa – powiedział ks. Cisło.

– Przybyłem tutaj również po to, aby podziękować za tę wspaniałą organizację, jaką jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez którą tak wielu Polaków daje nam nadzieję, bo wy, niosąc nam pomoc materialną, modląc się za nas, pokazujecie nam, że ktoś daleko o nas myśli, że nasz los – chrześcijan w Syrii – nie jest wam obojętny – podkreślił patriarcha Grzegorz III Laham, który uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego.

Dobre wieści z Watykanu – komentarz

Częstochowa czeka na papieża Franciszka

Reklama

Po konferencji prasowej Prezydenta RP, która odbyła się w Rzymie po spotkaniu z papieżem Franciszkiem, Międzynarodowa Agencja Zenit powiadomiła, w różnych językach, że Ojciec Święty wyraził wolę nawiedzenia Jasnej Góry w 2016 r. Częstochowa z radością przyjęła tę informację podaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Radio Jasna Góra uzyskało natychmiast komentarz abp. Wacława Depo: – Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych planów przez Stolicę Apostolską – powiedział Metropolita Częstochowski, który wypowiedź prezydenta podsumował dwoma słowami: „Gaudium et spes”. – Jest radość i nadzieja. Radość z ogłoszenia i nadzieja na spotkanie. Niech to pragnienie zrealizuje się przy pomocy Matki Bożej – powiedział abp Depo i dodał: – Wierzymy, że właśnie te miejsca: Kraków, Jasna Góra i Auschwitz, gdzie prawda o człowieku wobec dzisiejszych różnych zagrożeń jest potrzebna dla przypomnienia, że te miejsca, które wskazał Papież i które potwierdził prezydent Polski, nauczą nas na nowo prawdy o świecie. Abp Depo podkreślił, że Częstochowa trwa nie tylko w modlitewnym przygotowaniu do spotkania z Papieżem na polskiej ziemi. Przypomniał też, że wciąż potrzeba otwarcia naszych domów na przyjęcie uczestników Światowych Dni Młodzieży. – Chodzi o czyn miłosierdzia, jakim jest przyjęcie gości, którzy będą tu przybywać na czele z Papieżem. Musimy przygotować się od strony materialnej – mówił abp Depo i przypomniał, że Jasna Góra już w 1991 r. gościła młodych świata. Arcybiskup zachęcił, by na to wydarzenie sprzed prawie 25 lat nie patrzeć tylko jako na fakt historyczny, ale by szukać w nim impulsu do ponownego otwarcia – i Wschodu, i Zachodu – na Ewangelię.

Metropolita wyraził nadzieję, że papież Franciszek nie tylko pomodli się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, ale zechce także spotkać się z wiernymi zgromadzonymi na placu przed Szczytem Jasnogórskim. – Może to będzie na wzór spotkań papieża Jana Pawła II czy Benedykta XVI – powiedział abp Depo i dodał, że Ojciec Święty zapewne przybędzie na Jasną Górę przed zakończeniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a więc przed niedzielą 31 lipca.

Jasna Góra jest ważnym przystankiem w drodze na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Paulini spodziewają się, że młodzi nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy w drodze do Krakowa będą chcieli nawiedzić także Częstochowę.

Radio Jasna Góra/it

* * *

UZUPEŁNIENIE

Reklama

W bieżącym numerze „Niedzieli” na stronie 24 zostało wydrukowane zaproszenie na III Dysputę Jasnogórską, która odbędzie się 22 listopada 2015 r.

Po oddaniu strony do druku redakcja dostała informację, że na spotkaniu nie będzie mógł być obecny abp Henryk Hoser. W związku z tym o godz. 17 Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawi bp Antoni Długosz z Częstochowy, a w dyspucie o godz. 18.30 w Sali Rycerskiej będzie uczestniczył bp Jan Wątroba z Rzeszowa. Pozostali dyskutanci potwierdzili swoje przybycie. W imieniu organizatorów przepraszamy za te zmiany.

Redakcja

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję