Reklama

Polityka

Inauguracja polskiej nadziei

Obecna kadencja Sejmu przejdzie do historii III RP. Jeszcze nigdy partia rządząca nie miała tak wielkiej przewagi w dwuizbowym parlamencie

Przed rozpoczęciem obrad Sejmu VIII kadencji Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zebrał się w Sali Kolumnowej. To największe pomieszczenie przy Wiejskiej było wypełnione po brzegi posłami, senatorami i eurodeputowanymi PiS. – To najliczniejszy klub parlamentarny w historii. Na nasze posiedzenie przyszło ponad 300 osób – mówiła „Niedzieli” poseł Joanna Lichocka.

Pierwszy raz zwycięskie ugrupowanie nie musi tworzyć koalicji, aby samodzielnie rządzić. – Ta kadencja będzie przełomowa, bo mamy silny mandat społeczny do tego, aby naprawdę zmienić Polskę. Siłą rzeczy nasuwają się porównania do przełomu sprzed 25 lat – uważa Lichocka.

W Sejmie jak w rodzinie

Reklama

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji jest świętem demokracji. Dlatego też wystąpienia prezydenta oraz marszałka seniora były koncyliacyjne i pojednawcze.

– Razem jesteśmy ważniejsi niż każdy z osobna, bo nad nami są wartości: dobro i prawda, wolność i sprawiedliwość – mówił Kornel Morawiecki, marszałek senior, który poprowadził pierwszą część obrad. Wybitny opozycjonista zwrócił się do posłów z apelem, by zaczęli myśleć o zmianie ustawy zasadniczej i naprawie Polski. – Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku. Konstytucję nie tylko praw i obowiązków, nie tylko wolności, ale konstytucję sensu – podkreślił Morawiecki.

W podobnym tonie mówił prezydent Andrzej Duda. – Demokracja pokazała swoją siłę i istotę. Dla mnie jako prezydenta jest to radość, bo w każdym normalnym kraju demokratycznym dzieje się tak, że władza się zmienia. Raz rządzi jedna opcja polityczna, następnym razem inna. To, że te wybory przyniosły tak zdecydowaną zmianę na polskiej scenie politycznej, także jest świadectwem demokracji – podkreślił. Prezydent zaapelował również o podniesienie poziomu kultury sporów parlamentarnych i większą dbałość o język. – To tak samo jak w rodzinie, gdzie jest miłość pomiędzy żoną a mężem. Chociaż są spory, to jednak tam, gdzie jest miłość, zawsze jest także wola szukania porozumienia. Chciałbym, żeby tym zwornikiem szukania porozumienia w Sejmie był patriotyzm, była niepodległość Polski.

Wystąpienie Ewy Kopacz

Reklama

Parlamentarne świętowanie pierwszego dnia zostało zakłócone wystąpieniem premier Ewy Kopacz, która składała dymisję swojego rządu. Ostrzegała PiS przed niszczeniem demokratycznego państwa, grożąc z mównicy sejmowej ekipie przejmującej rządy.

Słowa Ewy Kopacz spotkały się z dezaprobatą przedstawicieli pozostałych ugrupowań. – Wystarczy zestawić jej wystąpienie i prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o tym, że możemy mieć różne poglądy, możemy się spierać, ale możemy to robić w sposób, który nikomu nie będzie uwłaczał. Natomiast ten ton pouczający nas i obywateli, którzy dokonali wyboru, jest kompletnie nie na miejscu. Szkoda, że taka jest końcówka tego rządu – powiedziała „Niedzieli” Elżbieta Witek, rzecznik PiS. – Nie rozumiem, czemu przemówienie Ewy Kopacz było aż tak agresywne. Powinno być tak, że podsumowujemy swoje lata i przekazujemy pałeczkę – dodał Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Wystąpienie krytykowali nawet dziennikarze w mediach przychylnych Platformie Obywatelskiej. Słowa ustępującej premier nie spodobały się także posłom z jej partii, bo tuż po wystąpieniu wybrali na szefa klubu PO Sławomira Neumanna, a nie Ewę Kopacz.

Jak na pierwszym roku

Polityczna układanka w parlamencie jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nowością jest brak jakiejkolwiek lewicy. Koalicja postkomunistycznego SLD z wojującym światopoglądowo Twoim Ruchem nie weszła do parlamentu. – Przez ostatnie lata mieliśmy wyścigi Twojego Ruchu i SLD o to, które z tych ugrupowań jest bardziej antyklerykalne i antychrześcijańskie. Jak widać, ta konkurencja źle się dla nich skończyła – stwierdził Andrzej Jaworski z PiS.

Teraz po prawej stronie i w centrum sali plenarnej siedzą posłowie PiS. Na lewo od centrum jest PO, później Kukiz’15 i Nowoczesna, a na samym skraju lewicy zasiada najmniejszy PSL.

We wszystkich klubach nie brakuje posłów nowicjuszy. Część z nich nie kryło swojego zakłopotania. – Przypominają mi się czasy, gdy byłam na pierwszym roku studiów na UW. Szukałam dziekanatu, biblioteki, a teraz próbuję się odnaleźć tutaj – żartobliwie mówiła Joanna Lichocka.

Radzi sobie jakoś 23-letni Łukasz Rzepecki, który jest obecnie najmłodszym posłem RP. – Byłem współpracownikiem posła Marcina Mastalerka i dobrze znam obowiązki, zwyczaje i procedury w parlamencie – powiedział Rzepecki i dodał: – Jako poseł chciałbym szczególnie reprezentować młodych Polaków. Znam problemy moich rówieśników i wiem, że niektóre z nich można rozwiązać z ławy sejmowej przy Wiejskiej.

* * *

Niosłem Ciebie, Polsko,
jak żagiew, jak płomienie –
gdzie Cię doniosę – nie wiem.
To słowa z podziemia, autor nieznany...

Z przemówienia marszałka seniora Kornela Morawieckiego 12 XI 2015

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Namysł nad Polską? Sprawdzam!

Niedziela Ogólnopolska 1/2014, str. 35

[ TEMATY ]

polityka

Polska

Bożena Sztajner/Niedziela

Z różnych stron płyną sygnały świadczące o tym, że Polakom brakuje publicznego namysłu nad ich Ojczyzną. Owszem, opozycja (PiS) organizuje rozmaite konferencje programowe, poświęcone ważnym problemom społecznym, gospodarczym i politycznym oraz zgłasza pomysły naprawy naszego państwa. Ale, najpewniej na życzenie władzy, głos PiS-u jest przez media głównego nurtu wyśmiewany, przekręcany i zagłuszany. Mimo to, uparcie, PiS robi swoje, pracuje nad programem sanacji polskiego państwa.
Teraz jednak, niespodziewanie, chęć rozmowy ponad partyjnymi podziałami zadeklarowali Tusk, Michnik, Komorowski, czyli bardzo ważni reprezentanci establishmentu III RP. Można podejrzewać, że chodzi im, przede wszystkim, o efekt propagandowy. Bo oferują „okrągły stół” dla – jak mówią – dobra Polaków, a opozycja (PiS) ten stół odrzuca. Więc ludzie mają na tej podstawie sądzić, że opozycji chodzi tylko o jej wąski, partyjny interes…
Ale to jest tak grubo szyte, że chyba nikt się nie nabierze? Przecież najbardziej naturalnym miejscem do układania się programowego i ustalania działań praktycznych ważnych dla kraju jest parlament. To tam mają mieć miejsce dyskusje, z których wyłonią się ustawy naprawiające nasze państwo. A co jest? Jest rządowa maszynka do głosowania. Zero dyskusji, zero miejsca dla opinii i argumentów sprzecznych z myśleniem rządu Tuska. To tam, w parlamencie, tą swoją praktyką przegłosowywania bez dyskusji i bez dyskusji odrzucania wniosków podpisanych nawet przez milion obywateli, Tusk pokazuje, gdzie ma dialog społeczny. A skoro ten dialog u Tuska jest tam, gdzie jest, to po co mu „okrągły stół”?
Po nic. Kolejna fikcja. Ma być tylko efekt propagandowy…
Mimo to jednak, może nie odrzucać tego bez chwili namysłu? Moje rozumowanie jest następujące. Debata publiczna nad najważniejszymi polskimi problemami jest konieczna. Naturalnym miejscem takiej debaty – skoro parlament nie spełnia swojej roli – są media publiczne, TVP i Polskie Radio. W tych mediach pełnię władzy mają Komorowski i Tusk, a Michnik wielkie wpływy. Proponujecie, Panowie, opozycji „okrągły stół”, to niech on się stanie rzeczywistością w mediach publicznych. Dopuśćcie opozycję (PiS) do władz mediów publicznych, w konsekwencji niech tam się pojawią dziennikarze i programy krytyczne wobec rządu – i proszę „okrągły stół” gotowy!
Zrobicie to, Panowie Komorowski, Tusk, Michnik?

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję