Reklama

Dwie audiencje: przy grobie św. Jana Pawła II i w bibliotece papieża Franciszka

Prezydent Andrzej Duda odbył dwudniową wizytę w Watykanie. Głównym celem jego pobytu była audiencja u papieża Franciszka. Prywatna rozmowa dotyczyła m.in. pielgrzymki do naszego kraju w 2016 r. oraz 1050. rocznicy chrztu Polski

Polska delegacja przybyła do Watykanu w niedzielę 8 listopada br. Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą, córką Kingą, towarzyszącymi osobami oraz rzymskimi pielgrzymami uczestniczył we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Modlitewna audiencja

Eucharystii przewodniczył abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, koncelebrowało prawie 60 kapłanów. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup obecność Prezydenta RP przy grobie Papieża Polaka nazwał „modlitewną audiencją u św. Jana Pawła II”. Zauważył, że Andrzej Duda przybywa do Ojca Świętego, aby rozmawiać z nim o naszej Ojczyźnie i prosić o błogosławieństwo dla niej i dla swojej służby narodowi. Przybywa do grobu – ołtarza św. Jana Pawła II, aby zanurzyć się w głębokiej zadumie przy jego relikwiach i wsłuchać się jeszcze raz w słowa, które Papież z rodu Polaków wypowiedział w Warszawie w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Słowo „odnowić” wyraża troskę o Rzeczpospolitą. Chodzi nie tylko o odnowę materialną, choć przecież ważną, ale przede wszystkim o odnowę moralną i duchową. Chodzi o to, aby naród żył chrześcijańskimi wartościami – wyjaśniał. „Bądźcie ludźmi sumienia! Polska potrzebuje dziś ludzi sumienia!” – te słowa wygłoszone przez Jana Pawła II w Skoczowie przypomniał abp Zimowski i zwrócił uwagę, że są one nadal bardzo aktualne. – Nie wolno nam nigdy i pod żadnym pretekstem, służąc Ojczyźnie i naszym rodakom, działać wbrew sumieniu lub porzucać je – podkreślił. Andrzej i Agata Dudowie złożyli przy grobie św. Jana Pawła II biało-czerwone kwiaty i w ciszy się modlili.

Papież pragnie odwiedzić Kraków oraz Jasną Górę i Auschwitz

Reklama

Następnego dnia, 9 listopada, polska delegacja przybyła na audiencję do papieża Franciszka. W asyście papieskich szambelanów prezydent Duda udał się na spotkanie z papieżem Franciszkiem do prywatnej biblioteki. Dwudziestominutowa prywatna rozmowa dotyczyła m.in. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy chrztu Polski. Andrzej Duda poinformował, że spotkanie przebiegło w „bardzo dobrej atmosferze”. Poruszono sprawy dotyczące zarówno naszego kraju, jak i sytuacji europejskiej. Prezydent zapoznał papieża Franciszka m.in. z najnowszą sytuacją polityczną w Polsce po niedawnych wyborach parlamentarnych oraz ze stanem przygotowań do sformowania nowego składu Rady Ministrów. W darze od Ojca Świętego prezydent otrzymał papieski medal oraz egzemplarze encykliki „Laudato si’” i adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” po polsku, Andrzej Duda wręczył mu natomiast obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Duda powiadomił, że podczas rozmowy o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. papież Franciszek wyraził chęć przybycia nie tylko do Krakowa. – Powiedział, że chciałby odwiedzić także Częstochowę i pomodlić się w Auschwitz. Prezydent stwierdził, że zapewne w stosownym czasie zostanie ogłoszony komunikat Stolicy Apostolskiej.

Rozmowę na temat spraw europejskich zdominowały dwie kwestie: uchodźców oraz problem wciąż napiętej sytuacji na Ukrainie – relacjonował. – Rozmawialiśmy o tym, czego chcemy chyba wszyscy – aby na Ukrainie zapanował trwały pokój. Poruszyłem tę kwestię z Ojcem Świętym, ale więcej rozmawiałem na ten temat z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej – poinformował prezydent Duda. – Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego i jego współpracowników, dla mnie także, jest to, że na Ukrainie jest potrzebny trwały pokój. Nie można dopuścić do tego, by istniała tam sytuacja zamrożonego konfliktu. Nie można też akceptować łamania prawa międzynarodowego. Demokratyczny świat nie powinien się na to godzić – przyznał Andrzej Duda.

Odznaczenie Polaków pracujących w Watykanie

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe Polakom pracującym w Watykanie. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: kard. Stanisław Ryłko, abp Zygmunt Zimowski i ks. prał. Sławomir Oder. Prezydent podziękował wszystkim odznaczonym za lata służby dla polskiego państwa, również służby duchowej dla Polaków, oraz za pomoc w trudnych czasach, gdy Polska nie była państwem suwerennym. – Polacy zawsze znajdowali wsparcie w Stolicy Apostolskiej, najsilniejsze z pewnością wówczas, gdy na Stolicy Piotrowej zasiadł Polak, dziś święty – Jan Paweł II – zauważył Andrzej Duda. Szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem uczestniczącego w uroczystości abp. Szczepana Wesołego, długoletniego duszpasterza Polonii. Zwracając się bezpośrednio do odznaczonych, wyraził pragnienie, by dalej „odgrywali swą wielką rolę”, bo choć nie musimy dziś walczyć o suwerenność, to jednak cały czas musimy zabiegać, aby była zachowana, byśmy ją dobrze rozumieli i o niej pamiętali. W imieniu odznaczonych głos zabrał kard. Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który zaznaczył, że wszyscy wyróżnieni ogromnie cenią sobie gest Prezydenta RP: – Przyjmujemy to odznaczenie nie tyle jako zaadresowane do nas osobiście, ile jako wyraz uznania ze strony władz naszej Ojczyzny dla misji Kościoła i Stolicy Apostolskiej – powiedział. Nawiązał też do zbliżającego się spotkania papieża Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie. Jak zauważył, w trosce o młodych droga Kościoła spotyka się z drogą władz państwowych. – Młodzi to nasza wspólna sprawa. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to bezcenna inwestycja w młode pokolenie Polaków, tzn. w przyszłość naszej Ojczyzny – podkreślił kard. Ryłko.

Na podst. korespondencji z Rzymu i KAI

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję