Reklama

Kultura

Uwielbiajmy Boga – stwórcę piękna i dobra

O znaczeniu pokuty i pojednania oraz Święcie Muzyki Kościelnej z o. dr. Nikodemem Kilnarem OSPPE – krajowym duszpasterzem muzyków kościelnych przy KEP, prezesem Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, bohaterem XVII Święta Muzyki Kościelnej – rozmawia Jan Szyma, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 26

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum

Ojciec Święty Jan Paweł II z o. Nikodemem Kilnarem oraz innymi ojcami paulinami podczas watykańskiej audiencji

Ojciec Święty Jan Paweł II z o. Nikodemem Kilnarem oraz innymi
ojcami paulinami podczas watykańskiej audiencji

JAN SZYMA: – Ojcze Nikodemie, już kolejny raz przeżywamy Święto Muzyki Kościelnej. Co ono oznacza dla Kościoła katolickiego w Polsce?

O. DR NIKODEM KILNAR OSPPE: – Święto Muzyki Kościelnej łączymy ze wspomnieniem św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Wielu muzyków kościelnych przeżywa ten czas na rekolekcjach, dniach skupienia, warsztatach liturgiczno-muzycznych, sympozjach i kongresach. Organizowane są liczne koncerty, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu wielu chórów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych oraz stwarzają okazję do refleksji nad swoim powołaniem i do uwielbienia Boga, Stwórcy wszelkiego piękna i dobra. Niewątpliwie czas ten służy wzmocnieniu naszej wiary przez słuchanie słowa Bożego oraz sprawowanie uroczystej Eucharystii, w której dziękujemy Panu Bogu za piękno posługi muzyka kościelnego. Celem tych działań jest nasze uświęcenie i pogłębienie osobistej relacji z Chrystusem Odkupicielem i Panem, od której zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania.

– Od czego zależy dobre przeżycie tego święta?

– Jesteśmy zaproszeni, jak zawsze, do komunii z Bogiem, bo wiemy, że tylko pełna komunia i relacja z Bogiem kształtuje nasze życie i posługiwanie. To Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu pojednał nas ze sobą, odpowiedział na nasze grzechy śmiercią swojego Syna Jezusa Chrystusa i przebaczeniem. Kiedy akceptujemy grzechy, odkładając swoje nawrócenie na Wielkanoc albo inną okoliczność, wtedy z własnego wyboru tracimy komunię z Bogiem. Dramatem muzyka kościelnego byłoby, gdyby odrzucił miłość Jezusa Chrystusa, odrzucił przebaczenie, które Bóg mu ofiarowuje, odrzucił komunię z Bogiem i jednocześnie trwał przy czynnościach liturgicznych, nie mając z nimi żadnej duchowej łączności.

Reklama

– Czy możemy powiedzieć, że od relacji z Bogiem, od przyjęcia Bożego przebaczenia zależy kształt posługiwania muzyka kościelnego?

– Odpowiedź daje nam św. Jan: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy” (1 J 1, 8). Słowa te ujmują „problem grzechu w jego perspektywie antropologicznej, jako część integralną prawdy o człowieku, wpisują się jednak od razu w perspektywę Boską, w której grzech zostaje skonfrontowany z prawdą Bożej miłości: sprawiedliwej, wielkodusznej i wiernej, ujawniającej się nade wszystko w przebaczeniu i odkupieniu” (Jan Paweł II, adh. ap. „Reconciliatio et paenitentia”, 13).
Dlatego też istotne jest uznanie swego grzechu, co jest równoznaczne z „uznaniem siebie za grzesznika, zdolnego do popełnienia grzechu i skłonnego do grzechu. Jest to konieczne do tego, by powrócić do Boga, gdyż pojednanie z Bogiem zakłada i obejmuje wyraźne i zdecydowane oderwanie się od grzechu, w który się popadło. Zakłada i obejmuje zatem czynienie pokuty w najpełniejszym tego słowa znaczeniu: żal, okazanie skruchy, przyjęcie postawy skruszonej, czyli wkroczenie na drogę powrotu do Ojca” (por. tamże).

– Z tego wynika, że nawrócenie to dzieło Boga i człowieka, który odpowiada na wszechogarniającą miłość Boga.

– Dokładnie tak. Prorok Ezechiel mówi: „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów” (Ez 37, 12). Tymi grobami są nasze grzechy, z których chce nas wyzwolić Chrystus – On wyprowadził z grobu Łazarza, wskrzeszając go ze śmierci do życia, aby nam objawić tajemnicę życia i nieśmiertelności.
Z całego serca zachęcam wszystkich muzyków kościelnych do systematycznej spowiedzi, bo tylko w tym ożywiającym sakramencie możemy otrzymać w darze pełną komunię z Bogiem.
Życzę wszystkim duszpasterzom oraz muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na krzyżu zajaśniała swym blaskiem, objawiając swą moc, i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne.

* * *

Wraz z Duszpasterzami muzyków kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores oraz Stowarzyszeniem Jasnogórska Szkoła Chóralna zapraszam na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych (organistów, dyrygentów, chórów, scholi liturgicznych, kantorów i zespołów instrumentalnych) na Jasną Górę 20 lutego 2016 r. Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 10 liturgią pokutną, następnie odbędzie się konferencja, a po niej uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego – przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej, działającej w ramach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Po Eucharystii – koncert Jasnogórskiego Oktetu Dętego pod dyr. Marka Piątka. Śpiewy podczas pielgrzymki poprowadzą Muzycy Kościelni Archidiecezji Częstochowskiej pod dyr. Jarosława Jasiury – jasnogórskiego organisty, dyrygenta i kompozytora.

Niech Jasnogórska Królowa ogarnia nas płaszczem swojej opieki.

W imieniu Organizatorów – o. dr Nikodem Kilnar OSPPE

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz w wojsku

Niedziela podlaska 45/2019, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

ksiądz

wojsko

Archiwum ks. Emila Skobela

Ks. Emil Skobel ze świadectwem ukończenia kursu wojskowego

Ks. Emil Skobel ze świadectwem ukończenia kursu wojskowego

O odbytym przeszkoleniu oficerskim, misji kapelana oraz kształtowaniu postaw patriotycznych wśród żołnierzy opowiada ks. Emil Skobel, wikariusz w parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, w rozmowie z Moniką Kanabrodzką

MONIKA KANANBRODZKA: – W te wakacje odbył Ksiądz kurs oficerski. Skąd taki pomysł i jak wyglądało szkolenie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Musica Divina! Są kolejki i uśmiechy

2021-08-04 17:19

Norbert Polak

To było niezapomniane widowisko

To było niezapomniane widowisko

W kolegiacie św. Anny rozbrzmiała Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej. Pierwszy koncert 3 sierpnia zagrał utytułowany na arenie międzynarodowej zespół Sollazzo Ensemble pod kierownictwem Anny Danilevskajej.

Przed świątynią tłum zainteresowanych oczekiwał z wcześniej wydrukowanymi wejściówkami od stopni kościoła po same Planty. Prowadzący Piotr Matwiejczuk nie krył radości z organizacji festiwalu. - Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać w tak licznym gronie, to jest dobre, by przyzwyczajać się na nowo do takiej sytuacji, w której wreszcie, prawie tak, jak dawniej, możemy słuchać muzyki – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję