Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Egzorcysta to normalna posługa w Kościele

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2015, str. 6

[ TEMATY ]

egzorcysta

Monika Jaworska

Wśród egzorcystów znalazł się proboszcz z Cieszyna ks. Zdzisław Grochal

Wśród egzorcystów znalazł się proboszcz z Cieszyna ks. Zdzisław Grochal

Ksiądz Przemysław Sawa, dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zauważa, że wzrasta liczba osób potrzebujących odpowiedniej pomocy, a niekoniecznie zniewolonych.

– Te osoby nie zawsze mają odwagę, aby porozmawiać ze swoimi księżmi, albo księża nie czują się kompetentni w rozwiązywaniu tych spraw. Natomiast egzorcyści cieszą się autorytetem, zaufaniem ludzi, ponieważ kwestie ewentualnych zniewoleń dotykają sfery intymnej. Myślimy nad tym, jak pomóc księżom w temacie modlitwy wstawienniczej i o uwolnienie oraz w rozeznawaniu, ponieważ w większości spraw, z którymi ludzie przychodzą do egzorcystów, może zaradzić każdy ksiądz – mówi ks. Sawa. Wskazuje też, że wzrasta liczba ludzi z problemami, którzy identyfikują je z działaniem złego ducha, a potem okazuje się, że oni potrzebują psychoterapii albo pracy z psychiatrą. – Ale są wśród nich także osoby autentycznie nękane czy zniewolone przez różne współczesne praktyki okultystyczne, spirytystyczne, a przede wszystkim związane z grzechami przeciwko pierwszemu przykazaniu. Współpracuję z psychologami oraz psychiatrami i bywa, że u części osób rozpoznaje się jednocześnie chorobę i zniewolenie duchowe, więc psychiatra sam nie pomoże, ale też nie pomoże sam egzorcysta – stwierdza ks. Sawa i dodaje, że płaszczyzną dla wszystkich, gdzie się rozwija zniewolenie, jest niewiara, a zwłaszcza odejście od Boga i tkwienie w różnego rodzaju grzechach ciężkich.

Reklama

– Posługę egzorcysty należy widzieć jako normalną posługę Kościoła, w której jest i konfesjonał, i katecheza, wykłady i sakramenty. Są grupy duszpasterskie i posługa uwolnienia czy egzorcyzm. Każdy z sześciu egzorcystów w naszej diecezji wykonuje jeszcze inne odpowiedzialne zadania duszpasterskie, które wymagają czasu i poświęcenia. A większa liczba egzorcystów na danym terenie sprawia, że nie jesteśmy aż tak bardzo obłożeni tą jedną posługą i stajemy się bardziej dostępni dla wiernych – zaznacza ks. Sawa.

Na mocy dekretu biskupa ordynariusza posługę egzorcysty pełnią w naszej diecezji: ks. Roman Berke – wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie, ks. kan. Zdzisław Grochal – proboszcz parafii św. Elżbiety w Cieszynie, o. Aleksander Koza OP posługujący w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie, ks. Aleksander Smarduch – proboszcz parafii św. Urbana w Hecznarowicach oraz ks. dr Przemysław Sawa (od 2008 r.) i ks. prał. Franciszek Płonka.

Osoby szukające pomocy egzorcysty albo chcące pomóc osobom z podejrzeniem zniewolenia mogą zadzwonić do kurii (tel. 33 81-90-600) i tam otrzymają namiary na odpowiednich kapłanów. Takie informacje można znaleźć również na stronie internetowej naszej diecezji.

2015-11-19 11:54

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie ginie wiara, budzą się demony

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

Marek Kępiński/BPJG

Kaplica Egzorcyzmów na Jasnej Górze

Kaplica Egzorcyzmów na Jasnej Górze

- Gdzie ginie wiara, budzą się demony – tak o współczesnym świecie i wzmożonej walce dobra ze złem mówi ks. Marian Rajchel z archodiecezji przemyskiej, jeden z najbardziej doświadczonych polskich egzorcystów. Na Jasnej Górze trwa zjazd formacyjno-modlitewny egzorcystów i kapłanów towarzyszących posłudze uwalniania z całej Polski. Każda diecezja w Polsce ma już swoich egzorcystów. Działają w oparciu o dekret biskupa diecezjalnego.

W ostatnich 20 latach znacznie wzrosła liczba egzorcystów w Polsce - z kilku do około stu, a jak podaje ks. Andrzej Grefkowicz - do dwustu, wliczając np. kapłanów biorących udział w zjazdach; przygotowujących się do egzorcyzmowania czy towarzyszących posłudze uwalniania. Polscy kapłani służą także w krajach ościennych, zwłaszcza dawnego Związku Radzieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję