Reklama

Wieluń – jubileusz kapituły

Reaktywowanie Kapituły Wieluńskiej

W kolegiacie wieluńskiej 10 listopada została odprawiona Msza św. dziękczynna z racji 50-lecia działalności reaktywowanej kapituły wieluńskiej. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Eucharystię koncelebrowali wszyscy księża kanonicy (także seniorzy), dziekani i księża goście w osobach: ks. Teofila Siudego, ks. Mariusza Trojanowskiego i ks. Mariana Szczerby. Mszę św. poprzedziła prelekcja pt. „50 lat odnowionej kapituły wieluńskiej”, którą wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Związek. Wykładu wysłuchali: wierni, a wśród nich siostry zakonne – bernardynki i antoninki, przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, starosta Andrzej Stępień, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Chowis, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, honorowy członek Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego prof. Tadeusz Olejnik oraz delegacja Bractwa Matki Bożej Kalwaryjskiej z Praszki.

Do jednych z najstarszych kapituł kolegiackich w Polsce należała kapituła kolegiacka w Rudzie (siedziba kasztelanii), ufundowana już w XII wieku. Potem przeniesiono ją do Wielunia. Dokonał tego abp Mikołaj Trąba na kapitule generalnej w Gnieźnie w marcu 1419 r. Stosowny dokument był datowany na dzień 24 marca tegoż roku. Kościołem kolegiackim stał się wieluński kościół pw. św. Michała Archanioła. Świątyni nadano drugie wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (tytuł kolegiaty przeniesionej z Rudy). Obu nazw używano zamiennie jeszcze w XVI wieku. Kapituła kolegiacka i związane z nią archidiakonat i oficjalat przetrwały do 17 kwietnia 1819 r.

Reklama

Nieobecność kapituły wieluńskiej mocno doskwierała proboszczowi ks. Edwardowi Banaszkiewiczowi, następcy ks. Józefa Pruchnickiego (zm. w 1963 r.). Z jego inicjatywy oraz ks. Walentego Patykiewicza, biskup częstochowski Stefan Bareła i prymas Polski kard. Stefan Wyszyński zwrócili się z prośbą do papieża Pawła VI o reaktywowanie kolegiaty i kapituły wieluńskiej. Bulla reaktywująca wieluńską kolegiatę i kapitułę wieluńską nosi datę 20 października 1965 r. Ogłoszenie decyzji papieża odbyło się 6 lutego 1966 r. I tak minęło 50 lat działalności odnowionej wieluńskiej kapituły, dziś złożonej z 3 prałatów, 1 prepozyta, 1 dziekana, 9 kanoników gremialnych i 9 honorowych.

Nawiązując do słów z Księgi Mądrości i z Ewangelii według św. Łukasza, abp Wacław Depo mówił w kazaniu o roli służebnej kapłana, o jego wierności własnemu powołaniu, o którą modli się w czasie każdej Mszy św. w cichej modlitwie, wypowiadając słowa: „Boże, nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie...”. – Przed wami, członkami kapituły wieluńskiej, nowe zadania – łaska i miłosierdzie, które będą wam towarzyszyć cały kolejny rok liturgiczny – Rok Miłosierdzia – powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Szczególnym momentem uroczystości było odczytanie dekretów o nominacjach i wyróżnieniach dla kapłanów. Otrzymali je: ks. kan. Jacek Zieliński – nominacja na kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu, ks. Adam Tkacz, proboszcz parafii pw. świętych Joachima i Anny w Kraszkowicach – nominacja na kapelana Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu wieluńskiego, ks. Jacek Fryś, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szynkielowie, i ks. Mariusz Foltyński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie – zostali honorowymi członkami kapituły wieluńskiej.

Reklama

Za Eucharystię, homilię i życzliwość dla wieluńskiej kapituły podziękował Metropolicie Częstochowskiemu ks. prepozyt Marian Mermer, mówiąc m.in.: – Naszą mocą jest Chrystus. Wiemy to dziś i dlatego, dziękując za 50 lat działalności odnowionej kapituły, będziemy jeszcze gorliwiej realizować swoje duszpasterskie powołanie.

W imieniu wyróżnionych kapłanów, za zaufanie i nominacje, podziękował kustosz sanktuarium w Wieluniu ks. Jacek Zieliński. Po uroczystym błogosławieństwie członkowie kapituły wraz z Księdzem Arcybiskupem udali się do kaplicy Matki Bożej Pocieszenia. Epilogiem był akt zawierzenia Matce Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, wszystkich członków kapituły. Więcej na: www.niedziela.pl.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję