Reklama

Polska

Abp Hoser: wiara w Boga i miłość do rodzimej kultury przeprowadziły Polaków przez lata niewoli

Tylko wiara w Boga i miłość do rodzimej kultury przeprowadziły Polaków przez 123 lat niewoli - podkreślił abp Henryk Hoser. W bazylice Świętej Trójcy w podwarszawskiej Kobyłce wczoraj wieczorem odbyły się centralne uroczystości 220 rocznicy Bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele ambasady Litwy, władze samorządowe, oraz grupy rekonstrukcyjne z Polski i Litwy. Obchody zainaugurowała uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, iż miłość do Boga i do człowieka wyraża się w konkretnych czynach, czego przykład dali nam nasi przodkowie. – Oni nie przyglądali się biernie. W XVIII wieku w obliczu zagrożonego bytu Ojczyzny wywołali Powstanie Kościuszkowskie. Mimo, że skończyło się ono klęską to jednak nie upadł duch w narodzie. Henryk Dąbrowski pod wodzą Napoleona przygotowywał w Italii wyzwoleńczy marsz do Polski. Tam również powstały nasz hymn narodowy – przypomniał kaznodzieja

Reklama

Podkreślił, że bez Powstania Kościuszkowskiego nie byłoby Powstania Listopadowego. - Choć skończyło się ono klęską to bez niego nie byłoby później kolejnych - Powstania Styczniowego, Wielkopolskiego, czy w końcu Powstań Śląskich. Gdyby nie nasza determinacja nie odzyskalibyśmy w 1918 roku niepodległości, której przyszło nam bronić dwa lata później. Tym razem Bitwę roku 1920 wygraliśmy – zaznaczył biskup warszawsko-praski. Zwrócił również uwagę, że tym co motywowało kolejne pokolenia Polaków do walki o niepodległość i co pozwoliło im przetrwać 123 lata niewoli była głoszona przez Kościół katolicki wiara. - Walczyli o wolność kraju, o swój język, własne szkolnictwo, o swoją kulturę która była nierozerwalnie związana ich chrześcijańską wiarą. Bez wiary Polska kultura staję ‘pisanką wydmuszką’ z której już nic się nie wykluje – stwierdził kaznodzieja. Abp Hoser nawiązał także do wspólnych dziejów Polski i Litwy. - Historia która nas złączyła nie może nas rozdzielać, bo gdy jesteśmy razem wszystko możemy wygrać natomiast gdy się dzielimy wszystko możemy stracić – podkreślił biskup warszawsko-praski przypominając słynne powiedzenie, że ‘historia jest nauczycielką narodów’, co prawda się nie powtarza ale analogia historyczna jest nieustannie obecna.

Po Mszy św. na pobliskim cmentarzu odbył się Apel Poległych. W niedzielne południe w ogrodach parafialnych odbędzie się inscenizacja Bitwy po Kobyłką.

2014-10-26 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: media są bronią obosieczną - jedne budują, inne rujnują

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

RAZEM TV

"Media są bronią obosieczną: są dobre i złe, jedne budują, inne rujnują, jedne kształtują, inne deformują. Stawiają odbiorcę przed nie zawsze łatwym wyborem rozpoznania wartości i intencji środków przekazu i stających za nimi nadawców" - napisał abp Henryk Hoser w liście pasterskim do wiernych diecezji warszawsko-praskiej przed 49. Światowym Dniem Środków Społecznego, obchodzonym w Polsce tradycyjnie w trzecią niedzielę września.

Abp Henryk Hoser wskazuje w liście, że "Kościół od samego początku był medialny: głosi przecież i przekazuje światu Dobrą Nowinę o Zbawieniu wszystkimi dostępnymi środkami, słowem mówionym, pisanym także obrazem". Zaznacza, że środki te nie zastępują przekazu bezpośredniego od osoby do osoby dlatego, że jest to sposób najważniejszy. Jednak przedłużają one głoszenie bezpośrednie, docierając dalej i szybciej.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 31/2015, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Adrian Put

Kapucyni są duchowymi synami św. Franciszka

Kapucyni są duchowymi synami św. Franciszka

W niedzielę 2 sierpnia obchodzimy święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Tego dnia we wszystkich kościołach i klasztorach franciszkańskich oraz kościołach parafialnych można, jak podaje kalendarz liturgiczny, uzyskać odpust zupełny – tzw. odpust Porcjunkuli

Święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli ma związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej, który znajduje się 2 km na południe od Asyżu. Pierwotnie miała to być pozostająca w ruinie kapliczka, którą zimą 1207/1208 r. odbudował św. Franciszek. Święty Biedaczyna zamieszkał w niej, a wkrótce dołączyli do niego towarzysze. Kapliczka wraz z przyległą posesją była jednak własnością benedyktynów, którzy w 1211 r. odstąpili ją Franciszkowi i jego współbraciom. 2 sierpnia 1216 r. dokonano jej uroczystego poświęcenia – konsekracji. Druga nazwa, która była używana w stosunku do wspomnianej kapliczki (a także przyległego do niej terenu) i prawdopodobnie nawiązywała do jej małych rozmiarów, to porcjunkula (kawałeczek, drobna część).

CZYTAJ DALEJ

Uratowany chleb. W trosce o ubogich

2021-08-03 06:34

Ks. Mieczysław Puzewicz

Gdy jedni marnują jedzenie, inni cierpią głód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję