Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nadzwyczajny jubileusz

Niedziela sosnowiecka 47/2015, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Piotr Lorenc

Podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji sosnowieckiej

Podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji sosnowieckiej

W chrześcijaństwie czas ma podstawowe znaczenie. W czasie zostaje stworzony świat, w czasie dokonuje się historia zbawienia, która osiąga swój szczyt w „pełni czasu” Wcielenia i swój kres w chwalebnym powrocie Syna Bożego na końcu czasów. Czas staje się, w Jezusie Chrystusie Słowie Wcielonym, wymiarem Boga, który jest wieczny sam w sobie. Z tego związku Boga z czasem rodzi się obowiązek uświęcania czasu. To uświęcenie czasu dokonuje się np. poprzez świętowanie poszczególnych okresów, dni czy tygodni, co miało miejsce już w religii Starego Przymierza, a także, chociaż w nowy sposób, praktykowane jest w chrześcijaństwie.

Na tym tle staje się zrozumiały zwyczaj jubileuszów, który ma swój początek w Starym Testamencie, a odnajduje kontynuację w dziejach Kościoła. Kiedy Jezus z Nazaretu udał się do synagogi swego rodzinnego miasta, powstał, aby czytać (Łk 4, 16-30). Podano Mu wtedy księgę Proroka Izajasza. Rozwinąwszy ją, odczytał następujący tekst: „Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski Pańskiej (61, 1-2)”. Każdy jubileusz jest dla Kościoła takim właśnie „rokiem łaski”, rokiem odpuszczenia grzechów, a także kar za grzechy, rokiem pojednania pomiędzy zwaśnionymi, rokiem wielorakich nawróceń oraz rokiem pokuty sakramentalnej i pozasakramentalnej.

Reklama

Jak czytamy w liście apostolskim Jana Pawła II „Tertio millennio adveniente”: „Tradycja lat jubileuszowych jest w szczególny sposób związana z udzielaniem odpustów i to bardziej szczodrych odpustów niż w innych latach. Obok jubileuszów, które przypominają tajemnicę Wcielenia, jak każde stulecie, rok pięćdziesiąty, a także dwudziesty piąty, charakter jubileuszowy mają lata przypominające tajemnicę Odkupienia, a więc krzyż Chrystusa, Jego śmierć na Golgocie i Jego zmartwychwstanie. Wszystkie jubileusze, te osobiste, czy wspólnotowe mają wielkie i szczególne znaczenie w życiu jednostek oraz w życiu odnośnych wspólnot” („Tertio millennio adveniente”, 14-15).

Do takich wielkich i szczególnych wydarzeń zaliczyć należy Nadzwyczajny Rok Święty. Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 2015 r. i zakończy się 20 listopada 2016 r. wraz z uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Do dziś w Kościele zostało ogłoszonych 26 zwyczajnych lat jubileuszowych. Ostatnim był Jubileusz 2000 roku. Natomiast ostatnie nadzwyczajne lata święte to: rok 1933, ogłoszony przez Piusa XI z okazji 1900. rocznicy Odkupienia, i rok 1983, ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1950 lat od Odkupienia.

W Roku Świętym otworzone zostaną Drzwi Święte w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej. W diecezji sosnowieckiej bp ordynariusz Grzegorz Kaszak wyznaczył sześć świątyń, w których otwarte zostaną Drzwi Święte. W symboliczny sposób zaakcentowana zostanie idea otwarcia dla wszystkich wierzących i przejścia w stronę zbawienia. Tymi szczególnymi kościołami z Bramą Miłosierdzia będą: bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym i kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi.

Reklama

– Jakże pragnę, aby miejsca, w których wyraża się Kościół, w szczególności nasze parafie i nasze wspólnoty, stały się wyspami miłosierdzia na morzu obojętności! Usłyszenie słowa miłosierdzie zmienia wszystko. To najlepsze, co możemy usłyszeć: że zmienia świat. Odrobina miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym. Musimy zrozumieć dobrze to miłosierdzie Boga, tego miłosiernego Ojca, który ma tak wiele cierpliwości – stwierdził Ojciec Święty Franciszek.

Jubileusz polega na przebaczaniu, odpuszczaniu grzechów oraz możliwości odnowienia relacji z Bogiem i z bliźnimi. Ten wyjątkowy czas z pewnością da możliwość pogłębienia wiary oraz dania innym świadectwa życia pełnego miłosierdzia. Za św. Janem Pawłem II możemy powtórzyć: Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen (Kraków-Łagiewniki, 2002).

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po pocieszenie i odpust

[ TEMATY ]

jubileusz

koronacja

Wieluń

odpust zupełny

sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Martuszja/Wikipedia

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

Wierni nawiedzający sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu w roku jubileuszu 50-lecia koronacji znajdującego się tam cudownego obrazu mogą uzyskać odpust zupełny.

Warunkiem jest pobożne uczestnictwo w obchodach jubileuszowych albo przynajmniej spędzenie określonego czas na modlitwie przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia, które będzie zakończone odmówieniem: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz wezwań do Najświętszej Maryi Panny. Pozostałe warunki uzyskania odpustu to: przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, zerwanie z przywiązaniem do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję