Reklama

Niedziela Świdnicka

Formacja kapłańska i zakonna odbywa się w posłudze

Niedziela świdnicka 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dzień skupienia dla kapłanów i sióstr zakonnych

Dzień skupienia dla kapłanów i sióstr zakonnych

Formacja kapłańska i zakonna odbywa się w posłudze. Nie ma formacji obok posługi albo bez posługi. Tak patrzymy na nasze zaangażowanie w dzieło ewangelizacji oraz wobec tych, wśród których na co dzień spełniamy swoje powołanie – mówił ks. dr Kazimierz Półtorak, pastoralista, a zarazem proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w ramach dnia skupienia dla księży i sióstr przełożonych zgromadzeń zakonnych. Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Tomasz Kryger, kapucyn z Wrocławia.

Księża wyświęceni w latach 2009-14 oaz siostry przełożone z 24 zgromadzeń zakonnych naszej diecezji spotkali się 14 listopada w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

Reklama

W programie dnia skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. oraz prelekcje dla księży i sióstr zakonnych. W czasie spotkania wykład do duchownych wygłosił ks. dr Kazimierz Półtorak, który mówił o nawróceniu pastoralnym z perspektywy nowej ewangelizacji. Nawiązując do tytułu swego wystąpienia, duchowny wyjaśnił, że parafia jest miejscem identyfikacji, gdyż wprowadza człowieka na drogę wiary.

– Co dominuje w naszym duszpasterstwie? Czy jak ktoś przyjdzie na Mszę św., ma doświadczenie, że spotkał się z Chrystusem? – tak zachęcał do refleksji pytaniami dotyczącymi kształtu życia parafialnego. Duchowny podkreślił, że na parafię nie można już patrzeć tylko jak na „terytorium”. Parafia to środowisko, dlatego ważne jest jej zaangażowanie społeczne, kultura, promocja dobroczynności, wolontariat na wszelkich poziomach, propozycje na spędzenie czasu wolnego, ewangelizacja na ulicy przez tych, którzy są do tego przygotowani – wyliczał. Zdaniem ks. Półtoraka, katolicy oprócz spotkań w kościele potrzebują także spotkań innego typu – w oratoriach, salach przyparafialnych. Apelował też, by „wychodzić poza mury plebanijne”.

Wykład do sióstr zakonnych wygłosił o. Tomasz Kryger, kapucyn z Wrocławia, który w swoim wystąpieniu podjął temat: „Konsekracja poprzez profesję rad ewangelicznych”. W trakcie swojego przedłożenia prelegent wyjaśniał, co to znaczy, być osobą konsekrowaną, zachowującą radę czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Reklama

– Rok Życia Konsekrowanego, który przeżywamy, zachęca nas, abyśmy lepiej pojęli, czym jest fakt konsekracji i jaką rolę w zakonnym życiu odgrywają czystość, posłuszeństwo i ubóstwo – mówił o. Kryger. Kontynuując, duchowny tłumaczył, że: – Konsekracja podczas Eucharystii pomaga zrozumieć, czym jest konsekrowane życie. Uświadamia, jaką miłością obdarza Bóg tych, którzy wybierają drogę Jego powołania, przestrzegając rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To jest akt największej Bożej miłości – mówił.

Dzień skupienia został zorganizowany przez ks. prał. dr. Marka Korgula, referenta ds. życia konsekrowanego, ks. kan. Krzysztofa Iwaniszyna, referenta ds. studium wikariuszowskiego, oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezinteresowna służba

Niedziela sandomierska 42/2017, str. 2

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Ks. Adam Stachowicz

Uczestnicy spotkania przy sanktuarium w Kałkowie

Uczestnicy spotkania przy sanktuarium w Kałkowie

Blisko 20 osób z kilku diecezji filii lubelskiej wzięło udział w Dniu Skupienia Diakonii Ewangelizacji. Spotkanie odbyło się 30 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. To już 6. tego typu wydarzenie. Każdego roku inna diecezja naszej filii gości u siebie przedstawicieli diakonii diecezjalnych Ruchu Światło-Życie. W tym roku rozpoczęto od modlitwy, zawiązania wspólnoty i wprowadzenia w temat, którym była „Bezinteresowna służba”. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, którą poprzedziła modlitwa Pismem Świętym – Namiot Spotkania. Po obiedzie i czasie integracji odbyły się spotkania w grupach połączone ze zwiedzaniem miejsca, w tym m.in. Drogi Betlejemskiej, Golgoty czy Panoramy Świętokrzyskiej. Pomiędzy tymi punktami był czas na dzielenie się w małych grupach doświadczeniem spotkania Chrystusa w swoim życiu, trwania w diakonii, podejmowanymi zadaniami, a także powołaniem do konkretnych dzieł ewangelizacji. Następnie uczestnicy wyruszyli na Drogę Krzyżową, aby rozważając Mękę Pańską, zadać sobie pytania dotyczące własnej posługi, zaangażowania i budowania wspólnoty, w której się jest. Całość spotkania zakończyła się wysłuchaniem słów nowego moderatora Centralnej Diakonii Ewangelizacji ks. Macieja Krulaka oraz modlitwą zawierzenia Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję