Reklama

Głos z Torunia

Ważne miejsce w krajobrazie diecezji

Od prawie 90 lat trwa praca apostolska parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu, największej do 1980 r. we wschodniej części miasta. Powołana w 1926 r. nieprzerwanie jest ważnym miejscem w duchowym krajobrazie diecezji

Niedziela toruńska 47/2015, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

ww.wikiwand.com

Kościół pw. Chrystusa Króla w Toruniu

Kościół pw. Chrystusa Króla w Toruniu

Mokre – największe przedmieście grodu Kopernika w latach 20. XX wieku – należało do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i liczyło ok. 13 tys. wiernych (według stanu z 1928 r.) z przewagą rodzin robotniczych. Wobec tak dużej liczby wiernych przedmieście wymagało większej opieki duszpasterskiej, biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski oddzielił przedmieście od parafii macierzystej i dekretem z 27 stycznia 1926 r. ustanowił osobnego duszpasterza ks. Franciszka Kurlanda. Nowa parafia rozporządzała jedynie małą kapliczką.

Budowa świątyni

Reklama

Budowę kościoła zainicjował ks. Jan Męczykowski proboszcz parafii Mariackiej w latach 1910-17, który apelował o składanie ofiar i zakupił plac pod budowę. W 1926 r. pod przewodnictwem ks. Kurlanda zawiązał się Komitet Budowy Kościoła. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał bp sufragan chełmiński Konstantyn Dominik 30 maja 1929 r. Budowniczy polegali wyłącznie na ofiarności parafian i mieszkańców innych dzielnic Torunia. Do połowy listopada 1930 r. zebrano ogromną na owe czasy i możliwości mieszkańców ubogiej dzielnicy sumę 140 tys. zł. Ponadto mieszkańcy Mokrego ufundowali duże okna, drzwi dębowe i wiele sprzętów z wyposażenia świątyni. Bezinteresownie po zakończeniu swojej pracy wieczorami pracowali brukarze i malarze, kolejarze własnym sumptem zlecili wykonanie zewnętrznych schodów betonowych. Do dnia konsekracji wykończono ołtarz główny pw. Chrystusa Króla oraz dwa boczne – pw. Najświętszej Maryi Panny po prawej stronie i św. Teresy z Lisieux po lewej. Kościół i jego otoczenie były rozbudowywane przez następne lata przed wojną i dziesięciolecia powojenne dzięki ofiarności parafian i zaangażowaniu kolejnych księży proboszczów.

W niedzielę 9 listopada 1930 r. biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski w obecności 7 tys. wiernych dokonał konsekracji kościoła. Biskup ordynariusz obszedł trzykrotnie świątynię, kropiąc wodą święconą jej mury. Następnie przekroczył progi kościoła i po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych poświęcił tzw. wodą św. Grzegorza wnętrze świątyni i przystąpił do konsekracji ołtarzy. Pierwszą w historii konsekrowanej świątyni uroczystą Sumę odprawił ks. prał. Zygmunt Rogala.

Praca apostolska

Nadanie kościołowi wezwania Chrystusa Króla było zgodne z duchem pontyfikatu papieża Piusa XI, który dążył do ożywienia apostolskiej misji Kościoła poprzez aktywny udział świeckich w Akcji Katolickiej. Ustanowione w 1925 r. święto Chrystusa Króla stało się najważniejszym świętem tej organizacji. Na Pomorzu jej zręby powstały w czasie toruńskiego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Chełmińskiej. Nieprzypadkowo więc na jego zakończenie bp Konstantyn Dominik poświęcił kamień węgielny pod świątynię, która otrzymała właśnie wezwanie Chrystusa Króla. Obecnie w parafii, która przypomina czas narodzin potężnego ruchu apostolstwa świeckich w Toruniu, działają liczne organizacje i wspólnoty, m.in. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Sodalicja Mariańska, Ruch Światło-Życie – Domowy Kościół, Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żywy Różaniec, Franciszkański Zakon Świeckich, Rodziny Nazaretańskie, Zespół Charytatywny Caritas, chór Cecylia, zespół młodzieżowy i schola dziecięca. Kontynuacja pracy apostolskiej – prowadzona przez ks. Franciszka Kurlanda, ks. Bernarda Gołomskiego, ks. Aleksandra Ziemskiego, ks. kan. Pawła Gogę, ks. kan. Franciszka Kaszubowskiego, ks. kan. Józefa Witkowskiego i obecnego proboszcza ks. prał. Andrzeja Nowickiego – trwa.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stanisławowy kościół w dobrach cysterskich

Niedziela kielecka 1/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

W.D.

Drewniany kościół św. Stanisława w Rakoszynie

Drewniany kościół św. Stanisława w Rakoszynie

Rakoszyn wzmiankowany jest po raz pierwszy w źródłach w 1153 r. Kościół należał do cystersów w Brzeźnicy (Jędrzejowie) i składał daniny klasztorowi. W poł. XVI wieku, gdy przez ziemie polskie przetaczała się fala reformacji, Rakoszyn wraz z kościołem należał do rodu Kępskich, którzy oddali kościół różnowiercom i długo nie dopuszczali plebanów mianowanych przez opactwo w Jędrzejowie. Świątynia w tym czasie została zrujnowana i ograbiona. Dopiero w latach 1639-40 kościół powrócił do katolików. Jego stan był fatalny. Zakrystia i dzwonnica były bez dachów, ściany zawilgocone i pochylone. Mieszkańcy przy pomocy opactwa cystersów szybko odrestaurowali zaniedbaną świątynię, w 1664 r. kościół stał już wyremontowany i przetrwał do II poł. XVIII wieku. Obecna świątynia modrzewiowa, o stropie belkowanym została wzniesiona staraniem miejscowego proboszcza Tomasza Kalińskiego w 1779 r. Trudno dziś ustalić jak wyglądało jej wnętrze. Wiadomo, że w 1827 r. do świątyni w Rakoszynie przeniesiono część wyposażenia z rozbieranego wówczas kościoła w pobliskim Trzcińcu.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję