Reklama

Niedziela w Warszawie

Drzwi bardziej otwarte

Za dwa tygodnie rozpocznie się Rok Jubileuszu Miłosierdzia. W wyznaczonych warszawskich kościołach, kaplicach, a nawet w więzieniach będzie można uzyskać odpust zupełny

Kościół w Roku Miłosierdzia ma szczególnie przypominać oblicze Ojca, który przyjmuje, przebacza i całkowicie zapomina popełniony grzech. Aby uzyskać odpust wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego.

Po dwóch stronach Wisły

Rok Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele powszechnym 8 grudnia. Do tego szczególnego okresu kapłani z archidiecezji warszawskiej przygotowania zaczną już wcześniej. W sobotę 28 listopada w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się bowiem dzień skupienia dla duchowieństwa, podczas którego zostanie zainaugurowany rok Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz duchowe przygotowanie do Roku Miłosierdzia. – To bardzo ważne wydarzenia dla całego duchowieństwa z archidiecezji. Konferencje dla kapłanów będzie głosił bp Andrzej Czaja – mówi ks. prał. Tadeusz Sowa, moderator Wydziałów Duszpasterskich warszawskiej kurii.

Reklama

Również w diecezji warszawsko-praskiej przewidziane są specjalne uroczystości. Zawierzenie łasce Miłosierdzia Bożego odbędzie 12 grudnia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. – Na uroczystość zaproszeni są kapłani, a szczególnie proboszczowie kościołów jubileuszowych z delegacjami swoich parafian – mówi Magdalena Kowalewska z biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Inauguracja Jubileuszu w obydwu warszawskich diecezjach zaplanowana jest na 13 grudnia. W archidiecezji centralne uroczystości odbędą się w bazylice archikatedralnej, a po prawej stronie Wisły abp Henryk Hoser zaprasza do konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. W tych stołecznych kościołach biskupi uroczyście otworzą Drzwi Miłosierdzia, które symbolizować będą rozpoczęcie Jubileuszu.

Odpusty Miłosierdzia

W obydwu diecezjach zostaną wyznaczone kościoły jubileuszowe, w których wierni otrzymają odpust zupełny. Będą to przede wszystkim świątynie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego oraz wszystkie warszawskie bazyliki. W sumie będzie to kilkadziesiąt świątyń, w których otwarte zostaną Drzwi Miłosierdzia. Abp Henryk Hoser wyznaczył na terenie swojej diecezji ponad 30 kościołów.

Reklama

Papież Franciszek szczególną uwagę zwraca na tych, którzy miłosierdzia najbardziej potrzebują. Jubileusz jest czasem duchowej amnestii, która obejmuje bardzo wiele osób. Dlatego też wyjątkowym miejscem będzie każda kaplica więzienna, a kiedy skazani będą przechodzili przez drzwi swojej celi, to będzie dla nich przejście przez Drzwi Święte. – Kapelani służby więziennej powinni szczególnie zadbać o propagowanie Roku Miłosierdzia wśród swoich podopiecznych – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Warunkiem uzyskania odpustu jest przystąpienie do sakramentu pojednania i Eucharystii. Konieczne jest wyznanie wiary, modlitwa za Papieża oraz w intencjach „dla dobra Kościoła i całego świata”.

Po co ten rok?

Największą grupą, która może skorzystać z Jubileuszu są ludzie z pogranicza Kościoła, którzy chcą otworzyć się na działanie łaski. – Papież zdecydował, że drzwi do Kościoła będą otwarte na oścież. To zaproszenie dla osób, które obecnie są poza zasięgiem naszego duszpasterstwa – wskazuje ks. Tadeusz Sowa.

Rok Miłosierdzia ma bardzo wiele wymiarów. Papież ogłosił Jubileusz m.in. po to, by potrząsnąć schematycznym duszpasterstwem. – Jest tak, że cyklicznie słyszymy te same treści. Teraz duszpasterze muszą się zastanowić jak inaczej powiedzieć o tej samej prawdzie Ewangelii – mówi ks. Śliwiński.

Przed wiekami lata jubileuszowe związane były np. z uwalnianiem niewolników. Dziś w takich wielkich miastach jak Warszawa są współczesne formy zniewolenia. – Wystarczy popatrzeć na niektórych pracowników wielkich korporacji, którzy często bywają niewolnikami kredytów i wysokiego poziomu życia. Są gotowi na wiele niegodziwości, aby tylko utrzymać swój poziom materialny. Rok Miłosierdzia jest także dla nich, aby zastanowili się na tym, czy nie warto wyrwać się z ekonomicznej niewoli – dodaje ks. Śliwiński.

* * *

28 listopada o godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się adwentowy dzień skupienia dla kapłanów z archidiecezji warszawskiej. Spotkanie będzie poświęcone Jubileuszowi Chrztu Polski oraz Jubileuszowi Roku Miłosierdzia.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły Miłosierdzia w archidiecezji wrocławskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tomasz Lewandowski

Pragnąc umożliwić wiernym Archidiecezji Wrocławskiej owocne przeżywanie Roku Świętego, zarządzam, aby w III Niedzielę Adwentu, zgodnie z zaleceniem Papieża Franciszka, otwarto Bramę Miłosierdzia w niektórych sanktuariach i kościołach na terenie całej Archidiecezji. Wierni, którzy nawiedzą te świątynie będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), aby w pełni mogli żyć odpustem Roku Świętego, czyli owocnie „przybliżać się do miłosierdzia Ojca, mając pewność, że Jego przebaczenie rozciąga się na całe życie wierzącego człowieka” - jak podkreśla Ojciec Święty Franciszek w Misericordiae vultus.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję