Reklama

Niedziela Wrocławska

Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 47/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Tomasz Lewandowski

Radosna Parada Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości

Ponad 10 tys. dzieci i młodzieży na Radosnej Paradzie Niepodległości, tysiące wrocławian na głównych obchodach 11 listopada na wrocławskim Rynku, około 10 tys. uczestników we wrocławskim Marszu Patriotów, Msze za Ojczyznę w wielu parafiach archidiecezji, marsze, koncerty, wystawy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Dolnoślązacy godnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wdzięczność za dar wolności

Główne obchody w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęły się od Mszy św. w bazylice garnizonowej, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski podkreślał, że w Święto Niepodległości mamy okazję podziękować Bogu za dar wolności naszej ojczyzny i przypomnieć sobie o tych, którzy o tę wolność walczyli zwłaszcza że tak długi czas od zakończenia II wojny światowej sprzyja procesowi zanikania pamięci historycznej. – Rodzi się zatem pytanie, czy jeszcze potrafimy być wdzięczni. Wdzięczni Bogu i tym, którzy w obronie ojczyzny na różnych frontach walczyli o wolność. Czy pamiętamy o poległych żołnierzach? Czy pamiętamy o pomordowanych w obozach śmierci? Czy panuje uczucie wdzięczności wobec żyjących jeszcze kombatantów? Czy potrafimy zdobyć się na szacunek miejsc uświęconych krwią poległych naszych rodaków? Te pytania trzeba sobie postawić – przekonywał abp Kupny.

Radosna niepodległość

Tegoroczna edycja Radosnej Parady Niepodległości pobiła dotychczasowe rekordy frekwencji i 11 listopada wzięło w niej udział ponad 10 tys. uczestników: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy do tego grona dołączyły też przedszkolaki. Było niezwykle kolorowo, radośnie i patriotycznie. Szkoły prześcigały się w wymyślaniu historycznych kostiumów, wszędzie słychać było patriotyczne pieśni i okrzyki „Nie ma radości bez niepodległości”. Idąc w tym barwnym pochodzie do głowy przychodziła jedna myśl: jest nadzieja dla narodu polskiego, jeśli mamy taką młodzież i jeśli tak będziemy ją wychowywać.

Reklama

Wieczorny Marsz Patriotów, organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski, także zgromadził około 10 tys. uczestników. Podczas marszu wznoszone były przede wszystkim hasła antykomunistyczne i nacjonalistyczne, powiewały biało-czerwone flagi, uczestnicy pochodu nieśli również ogromną, 30-metrową flagę. W Marszu Patriotów brali udział nie tylko kibice i młodzi narodowcy, było tam także wiele rodzin z dziećmi, seniorów i kombatantów.

Rycerskie Oborniki

W wielu miastach naszej archidiecezji odbywały się uroczystości niepodległościowe. W Oleśnicy oprócz Mszy św. za Ojczyznę i składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy wyklętych, mieszkańcy miasta rozłożyli na pl. Zwycięstwa ogromną flagę z orłem.

11 listopada Oborniki Śląskie stały się miastem rycerskim – z okazji Święta Niepodległości odbyło się tam barwne widowisko historyczne przygotowane przez stowarzyszenie „Portas Temporis”. Po Mszy św. w kościele św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego pod Pamiątkowy Obelisk przy ul. Dworcowej wyruszył barwny orszak prezentujący dzieje oręża polskiego. Można było zobaczyć rycerzy na koniach, husarzy, ułanów, szwoleżerów, a Opolskie Bractwo Rycerskie z Byczyny oddało salwę honorową, strzelając z XV-wiecznego działa. Oborniczanie mogli podziwiać także m.in. występy tańca dawnego i wziąć udział w quizie historycznym.

* * *

Patriotyczne śpiewanie

W ramach Patriotyzmu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku 11 listopada odbyło się patriotyczne śpiewanie „My Pierwsza Brygada”. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania, aula Papieskiego Wydziału Teologicznego była przepełniona. Koncert poprowadził Roman Kowalczyk – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer 17 we Wrocławiu.

To już trzecia edycja wydarzenia Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Możemy powiedzieć, że to wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz obchodów Odzyskania Niepodległości. Nad wydarzeniem patronat objęli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego.

MC

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Materiał prasowy

Przeminęło pięć pokoleń, nim w końcu spełniło się to wielkie marzenie. Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Znów byliśmy u siebie, we własnym domu. 11 listopada świętujemy i oddajemy hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy wolną ojczyznę!

Polska z niemal tysiącletnią historią została rozdarta przez sąsiednie mocarstwa, ale nigdy niewymazana z serc i umysłów ludzi, którzy zawsze czuli się Polkami. Wiara, nadzieja oraz narodowy duch nigdy nie gasły. Kolejne pokolenia, mimo że nie miały własnego państwa, rodziły się z rękami podniesionymi do walki. Prowadzono ją na różnych frontach. Swoją rolę odgrywali poeci, myśliciele, artyści, ale także ci, którzy byli gotowi chwycić za broń. Polacy robili to wielokrotnie - warto wspomnieć choćby o Insurekcji Kościuszkowskiej (1794), Powstaniu Listopadowym (1830) czy Powstaniu Styczniowym (1863). I choć zaborcy miażdżyli każdy narodowy zryw, ale nie zdołali stłumić pragnienia wolności.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję