Reklama

Niedziela Wrocławska

Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 47/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Tomasz Lewandowski

Radosna Parada Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości

Ponad 10 tys. dzieci i młodzieży na Radosnej Paradzie Niepodległości, tysiące wrocławian na głównych obchodach 11 listopada na wrocławskim Rynku, około 10 tys. uczestników we wrocławskim Marszu Patriotów, Msze za Ojczyznę w wielu parafiach archidiecezji, marsze, koncerty, wystawy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Dolnoślązacy godnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wdzięczność za dar wolności

Główne obchody w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęły się od Mszy św. w bazylice garnizonowej, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski podkreślał, że w Święto Niepodległości mamy okazję podziękować Bogu za dar wolności naszej ojczyzny i przypomnieć sobie o tych, którzy o tę wolność walczyli zwłaszcza że tak długi czas od zakończenia II wojny światowej sprzyja procesowi zanikania pamięci historycznej. – Rodzi się zatem pytanie, czy jeszcze potrafimy być wdzięczni. Wdzięczni Bogu i tym, którzy w obronie ojczyzny na różnych frontach walczyli o wolność. Czy pamiętamy o poległych żołnierzach? Czy pamiętamy o pomordowanych w obozach śmierci? Czy panuje uczucie wdzięczności wobec żyjących jeszcze kombatantów? Czy potrafimy zdobyć się na szacunek miejsc uświęconych krwią poległych naszych rodaków? Te pytania trzeba sobie postawić – przekonywał abp Kupny.

Radosna niepodległość

Reklama

Tegoroczna edycja Radosnej Parady Niepodległości pobiła dotychczasowe rekordy frekwencji i 11 listopada wzięło w niej udział ponad 10 tys. uczestników: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy do tego grona dołączyły też przedszkolaki. Było niezwykle kolorowo, radośnie i patriotycznie. Szkoły prześcigały się w wymyślaniu historycznych kostiumów, wszędzie słychać było patriotyczne pieśni i okrzyki „Nie ma radości bez niepodległości”. Idąc w tym barwnym pochodzie do głowy przychodziła jedna myśl: jest nadzieja dla narodu polskiego, jeśli mamy taką młodzież i jeśli tak będziemy ją wychowywać.

Wieczorny Marsz Patriotów, organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski, także zgromadził około 10 tys. uczestników. Podczas marszu wznoszone były przede wszystkim hasła antykomunistyczne i nacjonalistyczne, powiewały biało-czerwone flagi, uczestnicy pochodu nieśli również ogromną, 30-metrową flagę. W Marszu Patriotów brali udział nie tylko kibice i młodzi narodowcy, było tam także wiele rodzin z dziećmi, seniorów i kombatantów.

Rycerskie Oborniki

W wielu miastach naszej archidiecezji odbywały się uroczystości niepodległościowe. W Oleśnicy oprócz Mszy św. za Ojczyznę i składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy wyklętych, mieszkańcy miasta rozłożyli na pl. Zwycięstwa ogromną flagę z orłem.

Reklama

11 listopada Oborniki Śląskie stały się miastem rycerskim – z okazji Święta Niepodległości odbyło się tam barwne widowisko historyczne przygotowane przez stowarzyszenie „Portas Temporis”. Po Mszy św. w kościele św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego pod Pamiątkowy Obelisk przy ul. Dworcowej wyruszył barwny orszak prezentujący dzieje oręża polskiego. Można było zobaczyć rycerzy na koniach, husarzy, ułanów, szwoleżerów, a Opolskie Bractwo Rycerskie z Byczyny oddało salwę honorową, strzelając z XV-wiecznego działa. Oborniczanie mogli podziwiać także m.in. występy tańca dawnego i wziąć udział w quizie historycznym.

* * *

Patriotyczne śpiewanie

W ramach Patriotyzmu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku 11 listopada odbyło się patriotyczne śpiewanie „My Pierwsza Brygada”. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania, aula Papieskiego Wydziału Teologicznego była przepełniona. Koncert poprowadził Roman Kowalczyk – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer 17 we Wrocławiu.

To już trzecia edycja wydarzenia Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Możemy powiedzieć, że to wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz obchodów Odzyskania Niepodległości. Nad wydarzeniem patronat objęli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego.

MC

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KIK apeluje z okazji Święta Niepodległości o zapobieganie przemocy i nienawiści

[ TEMATY ]

apel

święto niepodległości

Bożena Sztajner/ Niedziela

Zwracamy się do wiernych i hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce (...) o podjęcie kroków zapobiegających przemocy słownej i fizycznej, nienawiści i pogardzie wobec ludzi różniących się od nas wyglądem, językiem, wyznaniem, religią, narodowością lub po prostu „innych” - apeluje zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w oświadczeniu przekazanym KAI.

Oto pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję