Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie Boże w dekanacie jeleśniańskim

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2015, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja

Foto Przyjaciele

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia niesiono piękne feretrony

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia
niesiono piękne feretrony

Peregrynacja znaków miłosierdzia w południowo-wschodniej części Żywiecczyzny rozpoczęła się od parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, gdzie w ub.r. odbyły się uroczystości koronacyjne cudownego obrazu Matki Bożej. Później kolejno znaki miłosierdzia gościły w: Korbielowie, Krzyżowej, Jeleśni, Koszarawie Bystrej, Koszarawie, Przyborowie, Sopotni Wielkiej, Sopotni Małej, Pewli Wielkiej i Pewli Ślemieńskiej. Ostatnią parafią peregrynacji w dekanacie jeleśniańskim była wspólnota w Pewli Małej, skąd 16 listopada obraz Jezusa Miłosiernego przewieziono do dekanatu radziechowskiego.

W sercu dekanatu – w parafii św. Wojciecha w Jeleśni obraz witano 7 listopada. Wtedy to dziekan ks. Jan Jakubek na powitanie zaznaczył, że Miłosierny Chrystus, przez św. Faustynę zachęca każdego do korzystania z łaski miłosiernej miłości. – Panie Jezu, przez świadectwo św. Jana Pawła II, jego życie i jego słowa, pokazujesz nam, jak należy w radości i cierpieniu zawsze ufać Tobie, Boże. Zachęcasz nas, byśmy płomień Twojej miłości rozpalali w naszych sercach i nieśli go innym ludziom, gdyż tylko wtedy świat znajdzie pokój, a ludzie szczęście – mówił podczas powitania i wyraził pragnienie, by czas nawiedzenia był czasem otwarcia serc na Jezusa, na przebaczenie, czasem głębszego uświadomienia miłości w życiu każdego.

Parafia w Jeleśni to największa wspólnota dekanatu, licząca nieco ponad 4 tys. wiernych. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje trzech duchownych. Biorąc pod uwagę liczebność, to jeleśniański dekanat tworzą w znacznej mierze małe wspólnoty, w których pracuje jeden kapłan. Wyjątek stanowi Korbielów, gdzie ojcowie dominikanie mają swój klasztor i prowadzą ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, parafia w Pewli Małej z księżmi michalitami, franciszkańska parafia w Koszarawie Bystrej i wspólnota w Koszarawie, gdzie pracuje dwóch kapłanów diecezjalnych.

Reklama

Dla dominikanów z Korbielowa przyjęcie znaków miłosierdzia poprzedziło świętowanie ważnego jubileuszu. Zatwierdzony przez papieża Honoriusza II Zakon św. Dominika w przyszłym roku obchodzić będzie 800. rocznicę powstania. W Korbielowie duchowi spadkobiercy tej wielowiecznej historii pracują od 1993 r., kiedy to erygowano parafię. W 2001 r. powstał przy parafii dom rekolekcyjny, w którym organizowane są rekolekcje dla duchownych i świeckich.

W dominikańskiej parafii regularnie odbywają się mityngi AA, w okresie zimowym działa szkółka narciarska dla dzieci i młodzieży z parafii i okolic. Ciekawą inicjatywą jest „Uniwersytet Korbielowski”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są zajęcia językowe i komputerowe dla osób dorosłych i starszych. Przy dominikańskim ośrodku działa „Grupa Szybkiego Reagowania”. To wspólnota ludzi, którzy wraz z klasztorem podejmują modlitwę w ważnych sprawach zgłaszanych SMS-em.

W parafii w Pewli Wielkiej, liczącej nieco ponad 1300 wiernych, działa Fundacja Pomocy Potrzebującym pod Patronatem Niepokalanej. Za jej sprawą powstało niepubliczne przedszkole, którego siedziba mieści się w budynku plebanii. Instytucja stawia sobie dwa cele: pierwszy to działalność wychowawcza, drugi to aktywność społeczno-charytatywna. Z opłat za przedszkole zwolnienie są rodziny wielodzietne.

Specyficzny odcień duchowego rysu dekanatu jeleśniańskiego wnoszą żyjące w Pewli Małej członkinie Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Odwołujące się do duchowej spuścizny Karola de Foucauld, każdego dnia poświęcają dwie godziny na adorowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dwa razy w tygodniu przychodzą do niewielkiej kaplicy na nocną adorację.

Peregrynacja znaków miłosierdzia w każdej wspólnocie dekanatu jeleśniańskiego była świętem modlitwy i jedności żyjących w parafii duchownych i wiernych.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża nawiedza Warszawę

Niedziela warszawska 23/2014, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

Bożena Sztajner/Niedziela

To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat w archidiecezji warszawskiej. Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach potrwa do czerwca przyszłego roku

Peregrynację poprzedzi w sobotę 14 czerwca nawiedzenie obrazu w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O godz. 10. nastąpi tam powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo archidiecezji w ramach dorocznej pielgrzymki. Dzień później, 15 czerwca na stadionie w Piastowie, w samo południe, nastąpi oficjalne rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję