Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie Boże w dekanacie jeleśniańskim

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2015, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja

Foto Przyjaciele

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia niesiono piękne feretrony

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia
niesiono piękne feretrony

Peregrynacja znaków miłosierdzia w południowo-wschodniej części Żywiecczyzny rozpoczęła się od parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, gdzie w ub.r. odbyły się uroczystości koronacyjne cudownego obrazu Matki Bożej. Później kolejno znaki miłosierdzia gościły w: Korbielowie, Krzyżowej, Jeleśni, Koszarawie Bystrej, Koszarawie, Przyborowie, Sopotni Wielkiej, Sopotni Małej, Pewli Wielkiej i Pewli Ślemieńskiej. Ostatnią parafią peregrynacji w dekanacie jeleśniańskim była wspólnota w Pewli Małej, skąd 16 listopada obraz Jezusa Miłosiernego przewieziono do dekanatu radziechowskiego.

W sercu dekanatu – w parafii św. Wojciecha w Jeleśni obraz witano 7 listopada. Wtedy to dziekan ks. Jan Jakubek na powitanie zaznaczył, że Miłosierny Chrystus, przez św. Faustynę zachęca każdego do korzystania z łaski miłosiernej miłości. – Panie Jezu, przez świadectwo św. Jana Pawła II, jego życie i jego słowa, pokazujesz nam, jak należy w radości i cierpieniu zawsze ufać Tobie, Boże. Zachęcasz nas, byśmy płomień Twojej miłości rozpalali w naszych sercach i nieśli go innym ludziom, gdyż tylko wtedy świat znajdzie pokój, a ludzie szczęście – mówił podczas powitania i wyraził pragnienie, by czas nawiedzenia był czasem otwarcia serc na Jezusa, na przebaczenie, czasem głębszego uświadomienia miłości w życiu każdego.

Reklama

Parafia w Jeleśni to największa wspólnota dekanatu, licząca nieco ponad 4 tys. wiernych. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje trzech duchownych. Biorąc pod uwagę liczebność, to jeleśniański dekanat tworzą w znacznej mierze małe wspólnoty, w których pracuje jeden kapłan. Wyjątek stanowi Korbielów, gdzie ojcowie dominikanie mają swój klasztor i prowadzą ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, parafia w Pewli Małej z księżmi michalitami, franciszkańska parafia w Koszarawie Bystrej i wspólnota w Koszarawie, gdzie pracuje dwóch kapłanów diecezjalnych.

Dla dominikanów z Korbielowa przyjęcie znaków miłosierdzia poprzedziło świętowanie ważnego jubileuszu. Zatwierdzony przez papieża Honoriusza II Zakon św. Dominika w przyszłym roku obchodzić będzie 800. rocznicę powstania. W Korbielowie duchowi spadkobiercy tej wielowiecznej historii pracują od 1993 r., kiedy to erygowano parafię. W 2001 r. powstał przy parafii dom rekolekcyjny, w którym organizowane są rekolekcje dla duchownych i świeckich.

W dominikańskiej parafii regularnie odbywają się mityngi AA, w okresie zimowym działa szkółka narciarska dla dzieci i młodzieży z parafii i okolic. Ciekawą inicjatywą jest „Uniwersytet Korbielowski”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są zajęcia językowe i komputerowe dla osób dorosłych i starszych. Przy dominikańskim ośrodku działa „Grupa Szybkiego Reagowania”. To wspólnota ludzi, którzy wraz z klasztorem podejmują modlitwę w ważnych sprawach zgłaszanych SMS-em.

Reklama

W parafii w Pewli Wielkiej, liczącej nieco ponad 1300 wiernych, działa Fundacja Pomocy Potrzebującym pod Patronatem Niepokalanej. Za jej sprawą powstało niepubliczne przedszkole, którego siedziba mieści się w budynku plebanii. Instytucja stawia sobie dwa cele: pierwszy to działalność wychowawcza, drugi to aktywność społeczno-charytatywna. Z opłat za przedszkole zwolnienie są rodziny wielodzietne.

Specyficzny odcień duchowego rysu dekanatu jeleśniańskiego wnoszą żyjące w Pewli Małej członkinie Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Odwołujące się do duchowej spuścizny Karola de Foucauld, każdego dnia poświęcają dwie godziny na adorowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dwa razy w tygodniu przychodzą do niewielkiej kaplicy na nocną adorację.

Peregrynacja znaków miłosierdzia w każdej wspólnocie dekanatu jeleśniańskiego była świętem modlitwy i jedności żyjących w parafii duchownych i wiernych.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg zna owoce

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2015, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

Karolina Krasowska

Procesja ulicami miasta

Procesja ulicami miasta

Zakończyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji. 28 listopada w Szprotawie odbyły się procesja i uroczysta Msza św., którym przewodniczył bp Stefan Regmunt

Ostatnią parafią naszej diecezji, którą nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego, była parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta. Uczestniczyli w niej biskupi naszej diecezji, księża, siostry zakonne oraz wierni świeccy, którzy podążając za obrazem, odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz przeżywali Drogę Światła – spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. Następnie odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Możemy śmiało powiedzieć, że tylko Bóg zna owoce tej peregrynacji. Jej celem było stworzyć możliwość, aby spotkać się osobiście z Jezusem Miłosiernym, otworzyć się na Jego dary i doświadczyć miłości Boga. W czasie peregrynacji mieliśmy podejmować wysiłek, aby zacząć bardziej modlić się osobiście i podjąć wysiłek modlitwy do Jezusa Miłosiernego w rodzinie, by po prostu ożywić naszą rodzinę. (...) Za chwilę rozpocznie się Rok Miłosierdzia, który da nam szansę otrzymania dodatkowych łask. To będzie wielki rok. Będziemy jeszcze bardziej pogłębiać w sobie prawdę o Bożym Miłosierdziu – mówił Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję