Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser: każde ludzkie życie jest święte

Każde ludzkie życie jest święte – przypomniał dziś abp Henryk Hoser. Z okazji 75. rocznicy erygowania parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce biskup warszawsko-praski przewodniczył w świątyni uroczystej mszy św. W liturgii wzięli udział licznie zgromadzeni duchowni, którzy pracowali w tej parafii bądź z niej pochodzą oraz uczestnicy XII Spotkania Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani”.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

BOŻENA SZTAJNER

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że prawdziwą świątynią w której mieszka żywy Bóg jest ludzka osoba. - Jedynie człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże i przez to jest święty, bez względu w jakim stanie się znajduje. W związku z tym wszystkie zamachy na ludzkie życie są głęboką obrazą samego Boga, a każde ludobójstwo jest zawsze w jakiejś mierze Bogobójstwem – powiedział bp warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że osoby niepełnosprawne są niezwykłym darem dla społeczeństwa ponieważ uczą go szacunku i wrażliwości na drugiego człowieka. – Brak sprawności w jednym obszarze jest w ludzkim organizmie rekompensowany przez większą sprawność w innym np. brak wzroku powoduje że bardziej rozwinięty jest zmysł słuchu, dotyku czy nawet węchu. Ponadto ci ludzie bardzo często charakteryzują się niebywałą wrażliwością i zdolnością empatii czyli współczucia, odczuwania wszystkich nastrojów w otoczeniu – powiedział abp Hoser.

Reklama

Podkreślił, że zachowanie człowieka powinno być zgodne z jego godnością. - Czy przyjmując w komunii świętej Ciało Chrystusa można sobie pozwolić na wypowiadanie później słów wulgarnych, pełnych nienawiści, słów obrażających drugą osobę – pytał kaznodzieja zachęcając wiernych do rachunku sumienia.

Biskup warszawsko-praski przypomniał również, że potrzebie świętowania niedzieli, którą nazwał ‘czasem świętym’. – Dzień Pański jest Dniem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest początkiem nowego stworzenia do którego dążymy. Jeżeli Żydzi z całą starannością przestrzegają szabatu, o czym mogłem się przekonać w ubiegłym tygodniu w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, to na ile my katolicy umiemy świętować niedzielę? Czy my jeszcze w ogóle potrafimy świętować?? Czy może nasze życie już się tak rozmyło, że nie odróżniamy tego co jest powszednie i zwykłe od tego co jest czasem świętym? – pytał abp Hoser.

Zachęcając do korzystania z przestrzeni sakralnej przypomniał, że kościół jest miejscem modlitwy, gdzie w ciszy i skupieniu może nie tylko usłyszeć głos Boga ale także przedstawić Mu swoje sprawy. Stąd tak ważne jest uczenie dzieci od najmłodszych lat, jak mają się zachowywać w świątyni. To nie jest plac zabaw ale miejsce święte – podkreślił bp warszawsko-praski.

Reklama

Po Mszy św. abp Hoser poświęcił Pietę ufundowaną przez Stowarzyszenie Patronki Dobrej Śmierci. Następnie uczestnicy XII Spotkania Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani” udali się do gimnazjum na koncert. Jak zawsze spotkanie zwieńczyła parada i harcerski apel przy krzyżu na ul. Kolejowej.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce została erygowana przez abp Stanisława Gala 6 listopada 1939 r. Konsekracji kościoła dokonał 30 października 1994 r. bp Kazimierz Romaniuk.

2014-10-26 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: Warszawa jest olbrzymią przestrzenią misyjną

[ TEMATY ]

wywiad

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

Abp Heryk Hoser w wywiadzie dla KAI podsumowuje dorobek 25 lat funkcjonowania diecezji warszawsko-praskiej, której jest pasterzem. Wśród dokonań tego czasu wymienia stworzenie od zera wszystkich struktur diecezjalnych, powstanie dynamicznego ośrodka medialnego, unikatowego w skali Polski oraz duszpasterstwo rodzin, które swą koncepcją wyprzedziło nawet papieską adhortację "Amoris laetitia". Zapowiada też swoją rychłą misję w Medziugoriu.

KAI: Diecezja warszawsko-praska postała dokładnie 25 lat temu, na skutek reformy administracyjnej Kościoła w Polsce z 1992 r., na mocy której utworzono kilkanaście nowych diecezji. Wszystko trzeba było tworzyć od nowa. Czy na Pradze ten proces został już zakończony?

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: Chcemy, by do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

2021-08-05 10:31

[ TEMATY ]

edukacja

Fotolia.com

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Chcemy, by 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego". Dodał, że jest przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów.

Szef MEiN pytany był w wywiadzie m.in. o to, jak resort edukacji przygotowuje szkoły do powrotu uczniów w okresie ewentualnego wzrostu zachorowań. Odpowiadając Czarnek zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. "Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę żadnego innego, poza powrotem do szkół 1 września w trybie pełnym stacjonarnym" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję