Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus założył jeden jedyny Kościół i pragnie, aby takim był zawsze. Musimy więc wszyscy, stojąc u bram nowego okresu dziejów, uczynić rachunek sumienia z odpowiedzialności za istniejące podziały. Musimy przyznać się do popełnionych win i wybaczyć je sobie nawzajem.
Miłość powinna nakłaniać nas do wspólnego przemyślenia przeszłości, by zdecydowanie i odważnie iść drogą ku jedności.
Jan Paweł II, Przemówienie podczas nabożeństwa ekumenicznego, Drohiczyn, 10 czerwca 1999.

Otwarcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka w parafii Chrystusa Króla na Retkini. Z roku na rok modlitewne spotkania przeżywane w rodzinnej atmosferze stają się sposobnością do przełamania kolejnych barier. Dziś, kiedy świat rozpaczliwie potrzebuje poczucia braterstwa i solidarności, takie autentyczne świadectwo wiary pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość. Uczestnicy spotkania wyraźne odczuli potrzebę bycia dla innych, bycia dla współbraci. "Jedność chrześcijan jest darem samego Boga, a my zobowiązani jesteśmy do tego, by go pielęgnować" - podkreślił Pasterz Kościoła łódzkiego. Po Mszy św. miała miejsce agapa, dzieląc się słowem, modlitwą i chlebem, zapomnieliśmy o tym, co za nami, a wytężyliśmy wspólnie siły ku Temu, który jest naszym celem.

Alumn Łukasz Burchard

Spotkanie w Kościele ewangelicko-reformowanym

Drugie spotkanie z serii spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi przy ul. Radwańskiej. Zgromadzili się zarówno członkowie tamtejszej parafii, jak również wierni innych Kościołów chrześcijańskich. Spotkanie było naznaczone atmosferą modlitwy i skupienia. Ważną kwestią było także zwrócenie uwagi na tak istotne w dzisiejszych czasach podobieństwa między Kościołami wywodzącymi się przecież z Jednego Testamentu, który pozostawił po sobie Jezus Chrystus. Podobieństwa wynikające nie tylko ze sposobu celebrowania nabożeństwa, ale również, a nawet przede wszystkim, z najważniejszej prawdy, która tak trafnie została przedstawiona w czasie głoszenia Słowa Bożego. W homilii zostały podkreślone słowa:
Najważniejszym przecież dla każdego chrześcijanina jest Jezus Chrystus. Skarb, który został nam dany, nasza Droga do zbawienia. Wiemy przecież, że sami nie możemy wejść do Królestwa Bożego, ale jedynie dzięki Chrystusowi. Prawda ta nawiązuje do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które zostało zaczerpnięte z drugiego listu św. Pawła do Koryntian. "Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas" (2 Kor 4, 7). Skarbem jest dla nas Jezus Chrystus, a naczyniami glinianymi my sami. Mimo naszej słabości i niedoskonałości, porównywanej do glinianego naczynia, Bóg obdarza nas swoim Skarbem, Chrystusem, aby w każdym z nas zamieszkał i doprowadził nas do zbawienia. Istniejące różnice zdań między poszczególnymi wyznaniami powinny nam przypominać o wielkim trudzie, jaki jeszcze przed nami, o modlitwie i o wspólnej pracy nad zebraniem w całość wszystkich owieczek Kościoła Chrystusowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Alumn Dariusz Wyroda

Nabożeństwo ekumeniczne w Kościele polskokatolickim

Pod opieką Świętej Rodziny, która patronuje polskokatolickiej parafii przy ul. Limanowskiego, 21 stycznia o godz. 18.00 miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne. Tak jak jest w tradycji Kościoła narodowego, tuż przed Mszą św. Ksiądz Proboszcz tejże parafii udzielił wszystkim zgromadzonym powszechnej absolucji, czyli ogólnego rozgrzeszenia, zastępującego sakrament spowiedzi. W kościele ozdobionym wielką ilością sztucznych kwiatów, łańcuszków i lampek zgromadziło się na wspólnej modlitwie ok. 60 osób. Tradycyjna kolęda Pójdźmy wszyscy do stajenki rozpoczęła Mszę św. sprawowaną przez proboszcza ks. Stanisława Muchewicza. Choć w prezbiterium nie było ministrantów, to przy ołtarzu obecnych było wielu księży, pastorów i zakonników. W krótkim wstępie ks. Muchewicz serdecznie przywitał zgromadzonych, m. in. kaznodzieję - ks. kan. Henryka Eliasza (z Kościoła rzymskokatolickiego), bp. Mieczysława Cieślara (z Kościoła ewangelicko-augsburskiego), kanclerza Kurii Arcybiskupiej - ks. prał. Andrzeja Dąbrowskiego, ks. notariusza Tadeusza Webera, ks. dr. Marcina Czajkowskiego (z Kościoła rzymskokatolickiego), ks. Szczepana Orzechowskiego (z Kościoła starokatolickiego), pastora Adama Kleszczyńskiego (z Kościoła ewangelicko-metodystycznego), pastora Wojciecha Grudkowskiego (z Kościoła ewangelicko-augsburskiego), ojców i braci franciszkanów z Łagiewnik oraz kleryków z WSD w Łodzi.
Cała liturgia przebiegała tak jak w Kościele rzymskokatolickim, z wyjątkiem wspomnienia osoby Papieża w modlitwie eucharystycznej. Warto jeszcze dodać, że w Kościele polskokatolickim Komunia św. jest zawsze udzielana pod dwiema postaciami. W homilii ks. kan. Henryk Eliasz nawiązał do Ewangelii, w której był przedstawiony spór Apostołów o pierwszeństwo. Kaznodzieja nazwał ten obraz smutnym i porównał tę sytuację biblijną do dzisiejszego Kościoła. Jak wiemy, Jezus buduje swój Kościół na apostołach. Ks. Eliasz zwrócił uwagę, że Kościoły chrześcijańskie są dziś jak Apostołowie. Przez nieporozumienia i brak pokory powstają sprzeczki, które przekładają się na podziały w Chrystusowym Kościele. Na koniec kazania usłyszeliśmy słowa mówiące, że tylko przez miłość i pragnienie bycia ostatnim, najmniejszym, możemy naprawić historyczne podziały i zbudować jeden Kościół.
Po błogosławieństwie ks. Stanisław Muchewicz poinformował zebranych na modlitewnym spotkaniu, że 28 marca odbędzie się ekumeniczna Droga Krzyżowa w polskokatolickim kościele, na którą serdecznie zapraszał.

Reklama

Alumn Michał Misiak

Spotkanie w Kościele starokatolicko-mariawickim

22 stycznia odbyło się spotkanie ekumeniczne w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, nad którym duszpasterską opiekę sprawują chrześcijanie z Kościoła starokatolicko-mariawickiego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup-proboszcz M. L. Jabłoński reprezentujący gospodarzy. Obecni byli także: ks. A. Kleszczyński - przewodniczący Oddziału Polskiej Rady ds. Ekumenizmu z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. St. Muchewicz z Kościoła polskokatolickiego, ks. Kaczmarski - proboszcz starokatolicko-mariawickiej parafii w Strykowie, ks. Żaglewski - kapłan starokatolicko-mariawicki, duchowni z Kościoła rzymskokatolickiego - ks. prał. A. Dąbrowski, kanclerz łódzkiej Kurii, który wygłosił homilię, i ksiądz proboszcz B. Bartczak. Na spotkanie ekumeniczne przybyli także klerycy, siostry zakonne oraz liczna młodzież.
Gospodarz spotkania życzył wszystkim przybyłym, aby na miarę własnych możliwości przyczyniali się do dynamiczniejszego i bardziej świadomego rozwoju ekumenizmu.
Ks. Andrzej Dąbrowski podkreślił w swojej homilii, nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia ekumenicznego, że my, chrześcijanie, przechowujemy takie skarby Boże, jak wiara, nadzieja i miłość oraz najważniejszy z nich - warunkujący pozostałe - Osobę Zbawiciela, w naczyniach glinianych (por. 2 Kor 4, 7). Jednak mimo naszej słabości powinniśmy codziennie z odwagą podejmować misję jednania i głoszenia orędzia miłości ewangelicznej. Źródłem bowiem naszej mocy jest miłosierny Bóg - Jego Syn, Duch i Słowo.
Żegnając wszystkich przybyłych na ekumeniczne spotkanie, biskup-proboszcz Jabłoński zaznaczył, że mariawitom jest po drodze z tymi, którzy głoszą, czynią i błagają Boga o miłosierdzie - tym bowiem, który jednoczy chrześcijan, jest Jezus Chrystus. To On ma być uwielbiany!

Reklama

Alumn Przemysław Janiszewski

Nabożeństwo w Kościele Chrześcijan Metodystów

W piątkowy wieczór 24 stycznia chrześcijanie różnych wyznań mieli możliwość uczestniczyć w otwartych, wspólnych nabożeństwach ekumenicznych. Tym razem organizatorem spotkania był kościół Chrześcijan Metodystów przy ul. Organizacji WiN w Łodzi. Znaczenie spotkań ekumenicznych jest nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, tak boleśnie rozdartym przez podziały i niezgodę, znajdujące swoje źródło, niestety, także w prymitywnych uprzedzeniach religijnych, czy wyznaniowych.
Spotkanie w kościele Chrześcijan Metodystów miało charakter nabożeństwa liturgii Słowa, gdzie czytania z Pisma Świętego, jak i homilia obrazowały tajemnicę jedności. Nabożeństwu przewodniczył pastor Kościoła Chrześcijan Metodystów w Łodzi - ks. Adam Kleszczyński.
Słowo Boże wygłosił, zgodnie z przyjętą zasadą wzajemności, pastor Kościoła ewagelicko-reformowanego w Łodzi - ks. dr Semko Koroza. Kaznodzieja podkreślił znaczenie praktycznego wymiaru wzajemnej miłości. Wezwał do aktywnego wsparcia dla ludzi ubogich i cierpiących. Zaznaczył, że w tego rodzaju dziełach miłosierdzia będzie przejawiać się ta fundamentalna jedność pomiędzy braćmi w wierze. Kanwą, na której oparte zostało kazanie, zdawały się być słowa Chrystusa Pana - "sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim" (Mk 10, 21). Odrzucenie owego zgubnego przywiązania do dóbr materialnych może stać się powodem doznania prawdziwej radości ewangelicznej.
Modlitwę wiernych poprowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach. Na zakończenie spotkania głos zabrał, jako przedstawiciel wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego, ks. prał. Andrzej Dąbrowski - kanclerz Kurii Archidiecezji Łódzkiej. W swoim przemówieniu oparł się na dokumencie Charta Oecumenica, opracowanym przez Światową Radę Kościołów, gdzie zwrócił uwagę na elementy mogące znacznie pogłębić jedność międzywyznaniową. Pierwszym z nich bez wątpienia była uważna i poddana działaniu Ducha Świętego lektura Biblii, drugim Eucharystia, rozumiana jako widzialny znak jedności, oraz konsekwentny dialog, uwzględniający tradycje i szanujący przekonania wiernych z różnych Kościołów.
Udział w spotkaniu wzięło ponad 120 osób. Wszyscy żywo i aktywnie brali udział w nabożeństwie, a tuż po jego zakończeniu z zadowoleniem komentowali jego przebieg. Tego typu atmosfera - przyjaźni i radości - najdobitniej ugruntowuje w przekonaniu, że inicjatywa modlitw o jedność chrześcijan spełnia swoją funkcję w znaczącym wymiarze. Pozostaje jedynie żywić głębokie przekonanie, że te spotkania przyczynią się do tego, że wreszcie nastanie jedna owczarnia i jeden Pasterz.

Alumn Artur Rechtzigiel

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan został zamknięty w sobotę 25 stycznia br. Uroczyste nabożeństwo Słowa Bożego miało miejsce w łódzkim kościele ewangelicko-augsburskim  pw. św. Mateusza.
Na początku Liturgii biskup diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Mieczysław Cieślar serdecznie powitał duchownych i wiernych świeckich różnych wspólnot chrześcijańskich zgromadzonych w świątyni. "Niewielkie zaś cierpienia, które chwilowo znosimy, przygotowują nam bezmiar wiecznej chwały" - przypominając temat dnia zaczerpnięty z drugiego listu św. Pawła do Koryntian, Ksiądz Biskup podkreślił, że naszą przynależność do Chrystusa, obok miłości, cierpliwości, tkliwości, potwierdza miłosierdzie okazywane tym, którzy cierpią.
W kazaniu ksiądz proboszcz Semko Koroza z Kościoła ewangelicko-reformowanego wskazał na potrzebę podejmowania trudnych wyzwań w imię zjednoczenia wszystkich chrześcijan. Według Kaznodziei, nikt nie posiada monopolu na prawdę. Jej rzeczywista, głęboka, twórcza znajomość pojawia się wtedy, kiedy porzucamy własne ambicje, przeświadczenia i upodobania. Chrystus jest fundamentem, na którym winniśmy budować jedność chrześcijan.
Ks. Adam Kleszczyński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, apelował, aby uczestnicy modlitewnego spotkania swego ekumenicznego zapału nie ograniczali do wspólnych styczniowych nabożeństw, lecz trwali nieustannie w gotowości solidarnego rozumienia postaw innych wyznawców tej samej Ewangelii. Powszechną modlitwę Kościoła wypełniło błaganie o zjednoczenie wszystkich chrześcijan, aby  Kościół był dla świata czytelnym znakiem i skutecznym narzędziem pojednania całego rodzaju ludzkiego.
Na końcu nabożeństwa bp Mieczysław Cieślar udzielił całemu zgromadzeniu pasterskiego błogosławieństwa.

Henryk Tomczyk

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

2024-04-22 14:36

[ TEMATY ]

świadectwo

nawrócenie

świadectwa

Adobe Stock

Była aktorka porno Bree Solstad została przyjęta do Kościoła katolickiego w Wielkanoc. Znana w mediach społecznościowych jako "Miss B", od początku roku publikuje na platformie X posty o swoim wstąpieniu do Kościoła katolickiego jako "Miss B Converted".

"Moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Płakałam z radości, kiedy po raz pierwszy przyjęłam ciało i krew Jezusa" - powiedziała amerykańskiemu portalowi „The Daily Signal”. W dniu 1 stycznia 2024 r. opublikowała na X: "Zdecydowałam się zaprzestać pracy seksualnej. Pokutować za moje niezliczone grzechy. Porzucić moje życie pełne grzechu, bogactwa, wad i próżnej obsesji na punkcie własnej osoby. To upokarzające doświadczenie, które przez wielu będzie wyśmiewane lub analizowane. Rezygnuję ze wszystkich moich dochodów i oddaję swoje życie Jezusowi" - napisała Solstad.

CZYTAJ DALEJ

Matka przyszła do swoich dzieci

– Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – powiedział Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.

Parafia, 21 kwietnia przeżyła Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję