Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe życie olkuskich organów

Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia wnętrza świątyni, gdzie sprawowany jest kult, są organy. Do najbardziej odpowiednich zalicza się piszczałkowe, o bardzo złożonej budowie. Dumą miasta Olkusza są organy wykonane przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, których remont właśnie się rozpoczął i potrwa do końca 2018 r.

Niedziela sosnowiecka 48/2015, str. VII

[ TEMATY ]

organy

TZ

Olkuskie organy w trakcie remontu

Olkuskie organy w trakcie remontu

Organy w Olkuszu są znaczącym dziełem w historii polskiego budownictwa organowego nie tylko dlatego, że są jednym z niewielu dzieł z I połowy XVII wieku zachowanym do dziś, ale także dlatego, że od początku były dziełem rzadkim i wybitnym. Jako instrument były polem doświadczeń dla przyszłego założyciela polskiej szkoły budowy organów w XVII wieku Jerzego Nitrowskiego. Jako prospekt stały się wzorem do naśladowania, pozostając jednak dziełem unikalnym. Ich twórca Hans Hummel, niezależnie od nieprzemyślanych decyzji zawodowych i życiowych, włożył swój trwały ślad w rozwój polskiego budownictwa organowego. Instrument w Olkuszu to nie tylko jeden z najstarszych takich obiektów w Polsce, ale też największe europejskie renesansowe organy, posiadające wciąż, prócz większości oryginalnych piszczałek, stare wiatrownice, trakturę oraz znaczną cześć oryginalnego stołu gry” – to opinia specjalistów dotycząca olkuskiego instrumentu.

Reklama

Olkuskie organy powstały po zniszczeniu w wyniku pożaru wyposażenia kościoła po 1583 r. Z inicjatywy senatu miasta, gwarków i rajców przystąpiono do odbudowy świątyni i budowy organów, których koszt, jak podają najstarsze zapisy, wynosił na ówczesne czasy ok. 1000 florenów (floren to złota moneta o masie 3,5 gramów). Twórcą instrumentu był Hans Hummel, którego dzieło w latach 1631-33 dokończył jego uczeń Jerzy Nitrowski. Nazwisko twórcy instrumentu znane jest z inskrypcji znajdującej się pod chórem organowym, która poświęcona jest synowi organmistrza Janowi, tragicznie zmarłemu podczas pracy Hummla przy ich znoszeniu.

– Zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego należą do najcenniejszych w Polsce, gdyż większa część substancji zabytkowej i historycznej przetrwała do naszych czasów. Wiekowe piszczałki, wiatrownice, elementy mechaniki i klawiatur oraz inne mechanizmy zostaną poddane gruntownej renowacji, by z nowym życiem zabrzmieć jako całość po zakończeniu prac – opowiada proboszcz bazyliki ks. prał. Mieczysław Miarka.

Z inicjatywy miłośników muzyki i znawców piękna olkuskich organów powstało w 2005 r. Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla, którego szczególnym celem działalności jest szeroko rozumiana opieka nad organami, a także troska o przywrócenie dawnej świetności instrumentu i chęć zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. To ono przyczyniło się do znalezienia fundacji Hermann-Reemtsma-Stiftung, która udzieliła znacznej dotacji na ten cel. Konserwację organów wykonywać będzie warsztat organmistrzowski firmy Flentrop Orgelbou w Zazndam (Holandia). W pierwszym etapie renowacji poddane zostaną historyczne elementy mechanizmu zabytkowych organów. Trwający kilka lat remont to niewątpliwie wydarzenie historyczne i godne uwagi oraz zaangażowania. Przy akompaniamencie instrumentu na pewno wielu doświadczy wzniosłości i piękna, które otwiera na inną rzeczywistość. Zanim jednak tego się doświadczy można tę cenną inicjatywę ratowania instrumentu wesprzeć darowizną na konto: ING Bank Śląski, nr rachunku: 50 1050 1618 1000 0008 0128 1072 (na remont zabytkowych organów).

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Henryk Miłek – ostatni dyrygent Kapeli Jasnogórskiej

[ TEMATY ]

organy

Henryk Miłek (1878-1943) jest nowo odkrywanym kompozytorem, po niemal 80 latach całkowitego zapomnienia. Fundacja Maestro z Krakowa stara się przywrócić go polskiej kulturze – w tym celu uruchomiła całoroczny projekt, dzięki któremu, w 140. rocznicę urodzin Miłka, jego utwory zostaną zaprezentowane publiczności w aż 20 miejscach w całej Polsce (miejscach, a nie miastach, ponieważ wśród nich będą również, powiązane z życiem kompozytora, wsie).

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Remont Małżeński – drugie podejście

2022-01-25 15:54

[ TEMATY ]

Wspólnota Rodzin Emaus

Remont Małżeński

Wspólnota Rodzin Emaus

Jeśli tu zaglądasz, to znaczy, że chcesz coś zmienić lub poprawić w swoim małżeństwie. Super, to także nasze pragnienie, dlatego zapraszamy ciebie i twojego współmałżonka do udziału w 6. edycji rekolekcji „Remont Małżeński” pod hasłem: „Radość miłości, czyli o dojrzewaniu”.

Tegoroczną edycję poprowadzą Monika i Marcin Gomułkowie. Są szczęśliwym małżeństwem i rodzicami trójki dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję