Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kościół nad Odrą i Bałtykiem ma nowych kapłanów

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2015, str. II

[ TEMATY ]

święcenia

Al. Daniel Rynkiewicz

Piotr Śliżewski i Maciej Szusak przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbitera

Piotr Śliżewski i Maciej Szusak przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbitera

Dzień 14 listopada był wyjątkowym w naszej seminaryjnej wspólnocie. Dwóch naszych braci diakonów: Piotr Śliżewski i Maciej Szustak przez posługę abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbitera. Przez ostatnie sześć miesięcy posługiwali jako diakoni w parafiach naszej archidiecezji, od dziś będą pełnić posługę prezbitera wszystkim wiernym. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Arcybiskup, koncelebrowali ją kapłani na czele z bp. Henrykiem Wejmanem, uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni. Dzień wcześniej, 13 listopada, złożyli publiczne wyznanie wiary i złożyli przysięgi wymagane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

Obrzędy święceń rozpoczął się od imiennego wezwania kandydatów, następnie rektor seminarium prosił Księdza Arcybiskupa o udzielenie święceń diakonom, zaświadczając, że zostali uznani za godnych tych święceń. Następnie Ksiądz Arcybiskup wygłosił homilię, w której prowadził nas po tajemnicy kapłańskiej – pasterskiej posługi.

Reklama

„Prowadzi nas Słowo Boże o pasterzu. «Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego». Cóż to za pasterz, który aż tak się troszczy o owce i aż tak je kocha? Przy którym owce, aż tak się czują bezpieczne i któremu aż tak ufają, że zdają się na jego decyzje, co do wyboru pastwiska, co do czasu, miejsca, metody funkcjonowania. Idą za Nim, bo On wie, gdzie jest droga na pastwisko, gdzie jest droga bezpieczna. (...) Kapłan jest pośrodku ludu Bożego, z ludu wzięty dla ludu ustanowiony, żyjącym wszystkim, czym żyje lud, ale żyjący też i życiem Bożym. Znający drogi ludzkie, ale znający też drogi Boże. Niezwykły pomost pomiędzy ziemią i niebem, pomiędzy doczesnością i wiecznością”.

Kościół, wierząc w obcowanie świętych, przez śpiew Litanii do Wszystkich Świętych prosił ich o wstawiennictwo, w tym czasie diakoni leżeli krzyżem. Po śpiewie Litanii Arcybiskup odmówił modlitwę konsekracyjną. Namaścił dłonie diakonów olejem świętym. Święceń udzielił przez nałożenie rąk. Kolejny elementem było nałożenie stuły w sposób właściwy prezbiterom i ornatu. Arcybiskup przekazał nowo wyświęconym kielich i patenę jako symbol sprawowania Eucharystii.

Ks. Piotr Śliżewski będzie pełnił posługę wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP Cedyni, a ks. Maciej Szustak w parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie. Polecajmy nowych kapłanów Matce Kościoła, patronce naszej archidiecezji.

2015-11-26 10:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Palestyna: wielkie święto w Beit Jala

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

święcenia

MK

Zarówno święcenia diakonatu, jak i prezbiteriatu to wielkie święto dla katolików w Ziemi Świętej. W kościele Zwiastowania Pańskiego w Beit Jala czworo kleryków z seminarium należącego do Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy przyjęło święcenia diakonatu.

Mszy świętej przewodniczył administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ mamy czterech nowych diakonów, którzy będą głosić światu przesłanie Jezusa Chrystusa dotyczące pokoju, sprawiedliwości, miłości i służby. Są oni sługami Jezusa Chrystusa – powiedział „Niedzieli” ksiądz Bashar Fawadleh, dyrektor ds. powołań i młodzieży na terenie Izraela i Palestyny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży ze Wspólnotą Bożego Serca

2022-01-25 17:22

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Spotkanie z Jezusem, rówieśnikami i dobra zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę Bożego Serca. Zapisy trwają, a udział może wziąć każdy młody człowiek powyżej 13. roku życia.

Rekolekcje odbędą się od 18 do 20 lutego w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej. Wśród opiekunów jest trzech kapłanów: ks. Krystian Charchut, ks. Szymon Kocemba oraz ks. Michał Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję