Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odpust w parafii św. Karola Boromeusza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2015, str. VI

[ TEMATY ]

odpust

Adam Łazar

Chór "Iubilaeum" z Lublina

Chór

Prawdopodobnie nie byłoby tego kościoła, gdyby nie wizyta papieża Jana Pawła II 2-3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie. W dowód wdzięczności lubaczowianie wznieśli tę świątynię i otrzymała ona wezwanie św. Karola Boromeusza, patrona Ojca Świętego Jana Pawła II. By jeszcze mocniej podkreślić obecność Papieża Polaka na lubaczowskiej ziemi, postawiono przed wejściem do kościoła pomnik Jana Pawła II według projektu krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja. W niedzielę 8 listopada odbył się odpust.

Reklama

Nowy proboszcz ks. Roman Karpowicz, który w tym roku zdążył już pomalować wnętrze kościoła, zaprosił z Lublina chór „Iubilaeum” wraz z Orkiestrą Kameralną i organistą prof. Janem Bokszczaninem, by jeszcze bardziej uświetnić uroczystość odpustową. Ponadgodzinny koncert przed Sumą dedykowany był św. Janowi Pawłowi II. Chór „Iubilaeum” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie i od początku jego istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Tomasz Orkiszewski. Grupa ta promuje muzykę polskich kompozytorów dawnych i współczesnych.

W dorobku zespołu są prawykonania polskiej muzyki religijnej, patriotycznej i ludowej. Swój śpiew i muzykę chór prezentował m.in. w Częstochowie, Warszawie, Licheniu, Lwowie, Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu i Rzymie. Największą nagrodą była możliwość zaśpiewania dla Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Oprócz występów i koncertów chór „Iubilaeum” nagrywa kasety i płyty CD, zawierające tematycznie opracowany zapis dorobku artystycznego. Jest on ogromny, czego dowodem był koncert w lubaczowskim kościele.

Mocnym akcentem były solowe partie śpiewane przez sopranistkę Iwonę Gostkowską-Karczewską. Za ten śpiew i muzykę, za to „odkrywanie piękna, które jest w Bogu”, podziękował bp Mariusz Leszczyński. On też przewodniczył odpustowej Mszy św. W homilii podjął problem naszej pomocy i naszego ofiarowania się innym. – Jeśli nie stać nas na pomoc materialną, możemy innym ofiarować swój czas, przyjazne gesty, spojrzenia, uśmiech. Winniśmy zadbać o czyste serca, bo z nich rodzą się dobre słowa i czyny, nasza miłość, miłosierdzie i wierność – mówił Ksiądz Biskup. Znaczną część homilii Biskup poświęcił nauczaniu papieża Jana Pawła II, przypominając jego myśli dotyczące rodziny i naszej historii. „Korzenie narodu polskiego tkwią w chrześcijaństwie. Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa, nie można zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa” – to tylko niektóre z nich. Przypomniał także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Lubaczowie pamiętnego dnia – 3 czerwca 1991 r. Tę refleksyjną homilię bp Leszczyński zakończył słowami: – Św. Janie Pawle II, wstawiaj się za naszą Ojczyzną i za nami! Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa kandydatom do bierzmowania, którzy uczestniczyli w tej Mszy św. odpustowej. Nabożeństwo zakończyło się eucharystyczną procesją wokół papieskiego kościoła.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

On daje więcej

[ TEMATY ]

odpust

św. Michał Archanioł

Anna Majowicz

Sumie odpustowej przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Sumie odpustowej przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Parafia pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Muchoborze Wielkim przeżywała wczoraj swój odpust. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.

Kapłan rozpoczynając homilię powtórzył fragment Słowa Bożego, w którym Jezus zwraca się do Natanaela: ,,Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam: ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących I zstępujących na Syna Człowieczego”. - To Słowo Boże pozwala nam odkryć w Bogu bardzo ważny przymiot, który powinniśmy dostrzegać i za który winniśmy Bogu dziękować. To przymiot hojności Boga. Chodzi o to, że On daje więcej, chce abyśmy doświadczali Go w naszym życiu, abyśmy nie ograniczali się tylko do tego, co ziemskie, ale odkrywali wartości duchowe. Pan Bóg w swoim bogactwie miłości stwarza nie tylko to, co widzialne, ale także to, co nie jest widoczne – mówił kapłan, zaznaczając, że dziś pragniemy, by te dwa światy (widzialny i niewidzialny) stawały się jednym. - Dzisiejsze Słowo zaprasza nas do współdziałania ze światem niewidzialnym, ze światem aniołów. Dlatego też uczmy się od nich, a zwłaszcza od patrona tej parafii, jak przezwyciężać w życiu szatana i coraz głębiej odkrywać w nim Pana Boga – nauczał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję