Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sesja Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Szczecinie

„Wiara w sytuacji globalizmu. 1050 lat od Chrztu Polski” – pod takim hasłem odbyło się 14 listopada pierwsze z trzech zaplanowanych w roku akademickim 2015/16 spotkań Polskiego Towarzystwa Teologicznego w sekcji szczecińskiej

Przewodniczący PTT ks. prof. dr hab. Andrzej Offmański, otwierając debatę, zaznaczył, że „Teologia jako nauka o Bogu i człowieku jawi się jako teologia życia”, a pochylając się nad zagadnieniem Chrztu Polski, „pragniemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, jakim było przyjęcie chrztu przez naszych pierwszych władców przyczyniło się do odnowienia i umocnienia naszej wiary”. Rok 2016 będzie zatem szczególnym czasem łaski, gdyż w jego trakcie dziękować będziemy Bogu za dar wiary otrzymany przez naszych przodków. Ks. prof. Offmański wręczył dyplomy przynależności do PTT nowym członkom i powitał prelegentów: ks. prof. dr. hab. Grzegorza Wejmana i ks. dr. Romana Misiaka.

W pierwszym przedłożeniu ks. prof. US Wejman przedstawił szczegółowo sytuację, jak przeżywano chrzest na Pomorzu, ukazał początki chrześcijaństwa państwa Mieszka I. Wskazywał na wielkość wydarzenia chrztu Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności (14 kwietnia 966 r.) przez osobisty chrzest Mieszka I (akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i włączył do rodziny chrześcijańskich narodów Europy), powstania pierwszej polskiej metropolii i opiece Bożej nad polskim narodem.

Reklama

Ks. dr Misiak próbował ukazać religijność katolików w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w perspektywie współczesności. Postępowanie badawcze zawarł w trzech punktach: 1. Kościół w świadomości mieszkańców archidiecezji, 2. Obraz dominicantes i comunicantes (1980-2013), 3. Religijność wybranych regionów Polski (Szczecin– Lublin). Sytuacja Kościoła rzymskokatolickiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (największego pod względem liczby wyznawców) jawi się w miarę optymistycznie choć zależeć będzie – zdaniem prelegenta – od wychowania religijnego w domu rodzinnym, wspólnot religijnych, katechezy, zaangażowania pastoralnego Kościoła.

Dyskusję prowadził ks. dr J. M. Mazur, który podzielił się przeżywanymi obchodami milenijnymi i wskazał na potrzebę przypomnienia ich znaczenia w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Szczecińska debata Polskiego Towarzystwa Teologicznego wpisuje się w przygotowania świętowania Jubileuszu Chrztu Polski w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Centralne wydarzenia odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Ważnym momentem będzie świętowanie jubileuszu we wspólnotach parafialnych. Będzie to miało miejsce w Triduum Paschalnym, w Wigilię Paschalną, kiedy to wraz z całym Kościołem odnawiamy przymierze chrzcielne. Koniecznym uzupełnieniem jubileuszu będzie także narodowa pielgrzymka do Rzymu, do grobów Apostołów, zaplanowana na październik 2016 r.

Kolejne spotkania Polskiego Towarzystwa Teologicznego sekcji szczecińskiej zaplanowane są na 27 lutego 2016 r. – „Małżeństwo i rodzina po Synodzie Biskupów w Rzymie” oraz 14 maja – „Utrata wrażliwości sumienia a grzech współczesnego świata”.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Młodych Teologów „Iuvenes Errantes”

[ TEMATY ]

konferencja

teologia

Roman Czyrka

Czterdziestu naukowców z siedmiu ośrodków akademickich w dniach 27-28 listopada uczestniczyło w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Teologów „Iuvenes Errantes”, która odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- Konferencja ma na celu stworzenie młodym teologom - studentom i doktorantom - przestrzeni do prezentacji efektów badań i swoich osiągnięć – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Szlanta, prezes Koła Naukowego Teologów KUL, które jest organizatorem wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję