Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krasnobród

Jubileusz 30-lecia Orkiestry Dętej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2015, str. 2

[ TEMATY ]

orkiestra

Archiwum Krasnobrodzkiego Domu Kultury

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości

W 2015 r. przypada 30. rocznica działalności Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie, dlatego 8 listopada o godz. 9 w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Odprawiona została Msza św. w intencji byłych i obecnych członków orkiestry oraz ich rodzin. Eucharystię sprawował ks. prał. Roman Marszalec, a jej oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta. Natomiast uroczysty koncert jubileuszowy połączony był z obchodami Narodowego Święta Niepodległości i odbył się 11 listopada o godz. 15 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Na koncert licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, dyrektorzy jednostek z terenu gminy. Były też rodziny członków orkiestry i osoby, które we wcześniejszych okresach grały w orkiestrze oraz mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz innych miejscowości.

Reklama

Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza, w związku z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuarem nawiązywała do treści patriotycznych. Usłyszeliśmy m.in.: „Marsz, marsz Polonia”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Hej dziewczyno, hej niebogo”, „Pierwsza Brygada”. Wraz z orkiestrą wystąpili wokaliści Alicja Parkitny i Andrzej Kowalski.

Druga część rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię orkiestry. Następnie orkiestra zaprezentowała się w repertuarze rozrywkowym. Tutaj muzykom również towarzyszyli soliści, którzy wspólnie wykonali utwór z repertuaru Haliny Kunickiej pt. „Orkiestry dęte”.

Cały koncert opatrzony był komentarzami kapelmistrza Mateusza Krawca dotyczącymi prezentowanych utworów. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, która na stojąco dziękowała Jubilatom za piękny występ. Nie obyło się, oczywiście, bez bisowania.

Reklama

Jak na jubileusz przystało, przyszedł też czas na życzenia i prezenty. Na początku odczytany został list gratulacyjny przesłany przez wojewodę lubelskiego Wojciecha Wilka. Następnie głos zabrał Andrzej Leńczuk – kierownik Oddziału Kultury Departamentu Kultury Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który złożył gratulacje i przekazał Orkiestrze „Dyplom uznania” przyznany przez marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Były też gratulacje i życzenia od władz samorządowych powiatu zamojskiego, które wraz z nagrodą dla kapelmistrza przekazał wicestarosta zamojski Kazimierz Mielnicki. Potem odczytany został list przesłany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie dr. Artura Sępocha. Swoje życzenia dla orkiestry złożyli również ks. prał. Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i ks. prał. Roman Marszalec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie Andrzej Czapla oraz Tomasz Skóra – prezes Stowarzyszenia „Ach Zielone” i Wojciech Żurakowski – dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie. Były też życzenia od władz samorządowych Krasnobrodu przekazane przez burmistrza Kazimierza Misztala, który wraz z zespołem „Wójtowianie” oraz zgromadzoną publicznością zaśpiewał orkiestrze „Sto lat”. Członkowie orkiestry otrzymali też listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe od władz samorządowych Krasnobrodu, które wręczyli burmistrz Kazimierz Misztal i doradca burmistrza Janusz Oś.

Szczególny prezent dla naszych Jubilatów przygotowali „Wójtowianie” – była to piosenka napisana specjalnie na jubileusz i wykonana podczas koncertu. Jej tekst wraz z życzeniami został wręczony Kapelmistrzowi. Podczas spotkania jubileuszowego uhonorowano także tych, którzy obecnie nie grają już w orkiestrze, ale mają duże zasługi w jej działaności. Podziękowania i upominki, z rąk Burmistrza Krasnobrodu i Doradcy Burmistrza, otrzymali najstarsi muzycy: Władysław Cisek, Stanisław Misztal, Eugeniusz Kleban i Stanisław Tychoniewicz, przynano je także nieobecnemu na uroczystościach Romanowi Lisieckiemu oraz byłemu kapelmistrzowi Markowi Molendzie. Pamięć o tych, którzy grali w orkiestrze i decenienie ich działalności sprawiły, że niejednemu zakręciła się łezka w oku. To był bardzo wzruszający moment tego jubileuszu.

Jubileuszowy koncert zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem obecnych i byłych członków orkiestry oraz zaproszonych gości. Potem była jeszcze uroczysta kolacja wraz z urodzinowym tortem, podczas której przygrywał zespół „Wójtowianie”. Uroczystość stała się okazją do rozmów i wspomnień sięgających początków działalności orkiestry.

2015-12-03 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie z orkiestrą wojskową

Niedziela świdnicka 4/2020, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

kolędowanie

orkiestra

świdnickie kolędowanie

Mirosław Benedyk

Solistka Katarzyna Mirowska wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia

Solistka Katarzyna Mirowska wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia

Po raz siódmy w mieście biskupim odbyło się Świdnickie Kolędowanie. W tym roku wspólnie śpiewano kolędy z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia pod batutą kapelmistrzów majora Andrzeja Kufla i porucznika Jacka Putry.

Świdnickie kolędowanie to już mała tradycja. W zeszłych latach gościliśmy m.in. Antoninę Krzysztoń, rodzinę Pospieszalskich czy rodzinę Cudzichów, a w tym roku zaprosiliśmy tę wojskową orkiestrę, której występ cieszył się dużym zainteresowaniem – mówił Jan Jaśkowiak, miejski radny, współorganizator koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję