Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krasnobród

Jubileusz 30-lecia Orkiestry Dętej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2015, str. 2

[ TEMATY ]

orkiestra

Archiwum Krasnobrodzkiego Domu Kultury

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości

W 2015 r. przypada 30. rocznica działalności Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie, dlatego 8 listopada o godz. 9 w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Odprawiona została Msza św. w intencji byłych i obecnych członków orkiestry oraz ich rodzin. Eucharystię sprawował ks. prał. Roman Marszalec, a jej oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta. Natomiast uroczysty koncert jubileuszowy połączony był z obchodami Narodowego Święta Niepodległości i odbył się 11 listopada o godz. 15 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Na koncert licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, dyrektorzy jednostek z terenu gminy. Były też rodziny członków orkiestry i osoby, które we wcześniejszych okresach grały w orkiestrze oraz mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz innych miejscowości.

Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza, w związku z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuarem nawiązywała do treści patriotycznych. Usłyszeliśmy m.in.: „Marsz, marsz Polonia”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Hej dziewczyno, hej niebogo”, „Pierwsza Brygada”. Wraz z orkiestrą wystąpili wokaliści Alicja Parkitny i Andrzej Kowalski.

Reklama

Druga część rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię orkiestry. Następnie orkiestra zaprezentowała się w repertuarze rozrywkowym. Tutaj muzykom również towarzyszyli soliści, którzy wspólnie wykonali utwór z repertuaru Haliny Kunickiej pt. „Orkiestry dęte”.

Cały koncert opatrzony był komentarzami kapelmistrza Mateusza Krawca dotyczącymi prezentowanych utworów. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, która na stojąco dziękowała Jubilatom za piękny występ. Nie obyło się, oczywiście, bez bisowania.

Jak na jubileusz przystało, przyszedł też czas na życzenia i prezenty. Na początku odczytany został list gratulacyjny przesłany przez wojewodę lubelskiego Wojciecha Wilka. Następnie głos zabrał Andrzej Leńczuk – kierownik Oddziału Kultury Departamentu Kultury Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który złożył gratulacje i przekazał Orkiestrze „Dyplom uznania” przyznany przez marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Były też gratulacje i życzenia od władz samorządowych powiatu zamojskiego, które wraz z nagrodą dla kapelmistrza przekazał wicestarosta zamojski Kazimierz Mielnicki. Potem odczytany został list przesłany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie dr. Artura Sępocha. Swoje życzenia dla orkiestry złożyli również ks. prał. Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i ks. prał. Roman Marszalec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie Andrzej Czapla oraz Tomasz Skóra – prezes Stowarzyszenia „Ach Zielone” i Wojciech Żurakowski – dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie. Były też życzenia od władz samorządowych Krasnobrodu przekazane przez burmistrza Kazimierza Misztala, który wraz z zespołem „Wójtowianie” oraz zgromadzoną publicznością zaśpiewał orkiestrze „Sto lat”. Członkowie orkiestry otrzymali też listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe od władz samorządowych Krasnobrodu, które wręczyli burmistrz Kazimierz Misztal i doradca burmistrza Janusz Oś.

Reklama

Szczególny prezent dla naszych Jubilatów przygotowali „Wójtowianie” – była to piosenka napisana specjalnie na jubileusz i wykonana podczas koncertu. Jej tekst wraz z życzeniami został wręczony Kapelmistrzowi. Podczas spotkania jubileuszowego uhonorowano także tych, którzy obecnie nie grają już w orkiestrze, ale mają duże zasługi w jej działaności. Podziękowania i upominki, z rąk Burmistrza Krasnobrodu i Doradcy Burmistrza, otrzymali najstarsi muzycy: Władysław Cisek, Stanisław Misztal, Eugeniusz Kleban i Stanisław Tychoniewicz, przynano je także nieobecnemu na uroczystościach Romanowi Lisieckiemu oraz byłemu kapelmistrzowi Markowi Molendzie. Pamięć o tych, którzy grali w orkiestrze i decenienie ich działalności sprawiły, że niejednemu zakręciła się łezka w oku. To był bardzo wzruszający moment tego jubileuszu.

Jubileuszowy koncert zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem obecnych i byłych członków orkiestry oraz zaproszonych gości. Potem była jeszcze uroczysta kolacja wraz z urodzinowym tortem, podczas której przygrywał zespół „Wójtowianie”. Uroczystość stała się okazją do rozmów i wspomnień sięgających początków działalności orkiestry.

2015-12-03 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzebali basy

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

orkiestra

Wielki Post

Środa Popielcowa

górale

Robert Karp

Ostatnie dźwięki przed wielkopostną ciszą

– Rozpoczynamy czas, w którym się kończy radość, beztroska, a człowiek bardziej skupia się nad tym, co jest naznaczone przez Środę Popielcową – powiedział bp Roman Pindel na Mszy św. góralskiej w Cieszynie.

Była ona sprawowana dzień przed Popielcem w kościele św. Marii Magdaleny w ramach 29. pogrzebu basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia. Wydarzenie, które ma wieloletnią tradycję, kończy okres karnawału. Powstało z inicjatywy śp. Kazimierza Urbasia – lidera kapeli Torka, który wpadł na pomysł, aby dzień przed Popielcem zgromadzić muzyków ludowych Śląska Cieszyńskiego w jednym miejscu, pomodlić się i zabawić, a potem odłożyć instrumenty na półkę, aż do nadejścia Wielkiej Nocy. – Wydarzenie wpisuje się w kulturę Cieszyna już od dawna. Msza św. jest początkiem pogrzebu basów – zauważył ks. prob. Jacek Gracz, witając zebranych na Mszy św.

Biskup w homilii nawiązał do pojęcia inkulturacji: – Omówienie pogrzebu basów mogłoby się znaleźć w jakimś leksykonie pod różnymi hasłami, jak np.: zwyczaje i obrzędy liturgiczne albo inkulturacja. Rozumiana jako część misjologii inkulturacja jest po to, ażeby pouczyć misjonarza przybywającego na teren, w jakim Chrystus jest nieznany, o tym, żeby z tej kultury wydobył ziarna, które można by było wykorzystać do głoszenia Ewangelii, używając znanych tym ludziom obrazów, porównań, opowiadań. Inkulturacja to wyrażenie w kulturze danego środowiska tego, co jest w Ewangelii, co jest nauczaniem Kościoła, przepowiadaniem chrześcijańskim. To próba szukania w języku nowych pojęć, tworzenie nowych słów, wykorzystywanie poezji, sztuki do tego, żeby w obrazach czy przedstawieniach teatralnych wyrazić to, o co idzie w naszej wierze – mówił biskup.

Tradycja pogrzebu basów kończy karnawał.

Na Mszy św. była obecna Kapela Góralska Torka wraz z przyjaciółmi, która uświetniła muzycznie uroczystość. Na zakończenie w ołtarzu głównym pojawił się wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Odśpiewano pieśń: „Wale marny świecie”.

Jak przypomniał ks. Jacek Gracz, tą Mszą św. zakończył się też czas Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa.

– Trwaliśmy przed Panem, klęcząc, adorując Go i staraliśmy się w naszej modlitwie przeprosić Go za nasze grzechy, prosić o wybaczenie naszych win, niewierności i prosić o to, abyśmy dobrze się przygotowali do rozpoczynającego się okresu Wielkiego Postu – podkreślił.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w sali Otwartego Klubu Browaru Zamkowego w Cieszynie. Tam zagrały kapele regionalne, w tym kapela Torka. Na zakończenie imprezy przedstawiono symboliczny pogrzeb basów.

Wydarzenie zorganizował Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” i Kulturní a společenské středisko „Střelnice” we współpracy z parafią św. Marii Magdaleny i Otwartym Klubem Browaru Zamkowego.

CZYTAJ DALEJ

Roksana Węgiel i Małe TGD w teledysku promującym serial animowany o ..świętych!

2020-06-01 09:36

[ TEMATY ]

dzieci

muzyka

youtube.com

Roksana Węgiel wraz z zespołem Małe TGD dokładnie w Dniu Dziecka prezentuje utwór "Nie z tej ziemi", który zapowiada polski serial animowany o tym samym tytule.

Za serial odpowiada Paweł Pewny - producent hitowego serialu dla dorosłych “Włatcy Móch”, właściciel Studio Orange Animacji.

Dorobek Studia to między innymi wyprodukowanie ponad 600 odcinków seriali animowanych i 8 pełnometrażowych filmów kinowych, między innymi: „Król Maciuś Pierwszy”, „Pinokio”, „Garfield” czy „Scooby Doo”.

Autorem piosenki jest Piotr Nazaruk, na stałe współpracujący z Małym TGD (lider zespołu TGD, muzyk Anny Marii Jopek). Utwór opowiada o przeżyciach głównego bohatera filmu, który musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami stawianymi mu przez życie, jednocześnie odkrywając to, co w nim najważniejsze.

Serial “Nie z tej ziemi” oprócz Roksany Węgiel wspiera ponad 100 Ambasadorów (m.in. Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała, Małgorzata Kożuchowska czy Maciej Musiał).

Więcej informacji o projekcie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy ołtarz w Dąbroszynie

2020-06-02 22:13

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał dziś w kościele w Dąbroszynie (parafia NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą) poświęcenia nowego ołtarza, nastawy ołtarzowej, obrazu św. Józefa, patrona świątyni oraz nowej Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ołtarza i Drogi Krzyżowej w Dąbroszynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję