Reklama

Polska

Biblia Jubileuszowa - unikalne dzieło na 100-lecie istnienia Paulistów

Z okazji 100-lecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła ukazała się Biblia Jubileuszowa. To wyjątkowe dzieło przygotowane przez Edycję Świętego Pawła to połączenie współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego z bogatą ornamentyką pochodzącej z 1414 roku Biblii gnieźnieńskiej. Biblia wydana w formacie 24 na 34 centymetry waży aż ok. 6 kg.

[ TEMATY ]

Biblia

Artur Stelmasiak

Podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak wyraził pragnienie, by to szczególne wydanie znalazło swoje miejsce nie tylko w zbiorach bibliofilskich, ale by również przemówiło do współczesnego człowieka. „Bogactwem tego wydania jest przede wszystkim to, że oprócz tekstu mówi ono do nas bardzo pięknymi ilustracjami” - podkreślił Prymas Polski.

Przybliżając historię powstania Biblii Jubileuszowej ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji Świętego Pawła poinformował, że wydawnictwo chciało uczcić 100-lecie istnienia Towarzystwa Świętego Pawła „poważnym projektem apostolskim”. Zdecydowano zatem o połączeniu współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego z języków oryginalnych z unikalnymi ilustracjami rękopisu Biblii sprzed kilku wieków. „Chcieliśmy, by na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to piękno, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej strony Słowo Boże, które jest piękne samo w sobie” - stwierdził ks. Lubaś.

Reklama

Wydawnictwo zwróciło się zatem do Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie z prośbą o wskazanie ciekawego rękopisu Pisma Świętego, na postawie którego można by przygotować wydanie Biblii Jubileuszowej. Wybór padł na Biblię gnieźnieńska, pochodzącą z 1414 roku.

Rękopis ten, o czym mówił ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ma 506 pergaminowych kart. Jego wymiary to 37 cm na 27 cm. Dzieło to zdobione jest misteryjnymi iluminacjami figuralnymi w inicjałach oraz ornamentami roślinnymi na marginesach. Powstanie Biblii gnieźnieńskiej przypisuje się czeskiej szkole iluminacji, a konkretnie pracowni Laurina z Klatowy. Rękopis katedrze gnieźnieńskiej podarował kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i proboszcz poznański ks. kanonik Wyszota z Górki, który zmarł w 1451 roku.

Prace nad Biblią Jubileuszową rozpoczęły się od trzydniowej sesji fotograficznej w Gnieźnie. Koniecznym było wykonanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, aby można było elementy ornamentów powiększać do odpowiedniego formatu. W wydaniu znalazły się 74 inicjały figuralne. Dział graficzny Edycji Świętego Pawła oczyścił materiał fotograficzny i uzupełnił te fragmenty, które ze względu na wiek dzieła, utraciły np. oryginalną kolorystykę. Prace te trwały dwa lata. Efektem jest wspaniałe dzieło w formacie 24 na 34 centymetry i wadze ok. 6 kg.

Reklama

Edycja Świętego Pawła przygotowała trzy wersje Biblii Jubileuszowej. W wydaniu standardowym oprawę stanowi skóra ekologiczna. W wydaniu ekskluzywnym Biblię oprawiono w skórę naturalną. Przygotowano także wydanie numerowane w limitowanej edycji 200 egzemplarzy. Egzemplarz z numerem 1 zostanie przekazany na Jasną Górę, jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad Edycją Świętego Pawła.

Dyrektor wydawnictwa ks. Lubaś podkreślił, że Biblia Jubileuszowa ma być wydaniem użytkowym, z którego na przykład w czasie Wigilii Bożego Narodzenia, czy innej wyjątkowej okazji czytane będzie Pismo Święte. „Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno Słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza” - stwierdził ks. Lubaś.

Więcej o Biblii Jubileuszowej na stronie www.bibliajubileuszowa.pl.

2014-10-28 07:54

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oko za oko... a miłość nieprzyjaciół

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. V

[ TEMATY ]

Biblia

Paulina Nita/Niedziela

Biblijne sformułowanie: „oko za oko i ząb za ząb” to jedna z form starożytnego prawa odwetu. Czy jednak jest ono tylko biblijne? Okazuje się, że nie. Na długo zanim powstał Pięcioksiąg, zostało zapisane w Kodeksie Hammurabiego: „Jeśli obywatel oko obywatelowi wybił, oko wybiją mu. (...) Jeśli obywatel ząb obywatelowi równemu sobie wybił, ząb wybiją mu”. Hammurabi był szóstym z kolei władcą dynastii panującej w Babilonie w latach ok. 1894 – 1595 przed Chr. Potomek półkoczowniczych plemion ze stepów Syrii rządził w Babilonie w latach ok. 1792-50 przed Chr. i znany jest jako prawodawca. Zwyczajem Babilończyków było wydawanie przez każdorazowego władcę nowej, uzupełnionej lub zmienionej listy praw. Podobnie uczynił Hammurabi. Pod koniec swych rządów ogłosił swój kodeks. Prawa zostały zapisane na kamiennych stelach, z których jedna przetrwała niemal w całości do dziś.

CZYTAJ DALEJ

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Rada wykonawcza agencji ds. edukacji, nauki i kultury ONZ sporządziła listę 60 wielkich postaci, które obchodzą ważne rocznice w latach 2022-2023. Lista tych osób jest również wyrazem docenienia geniuszu chrześcijańskiego, który objawiał się w ciągu wieków.

W gronie osób wskazanych przez UNESCO znalazł się polski matematyk i astronom Mikołaj Kopernik, który obalił przekonanie obowiązujące do jego czasów, że ziemia stanowi centrum wszechświata i wprowadził ludzkość w epokę nowoczesności.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: księża nie mogą odmówić indywidualnego przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej

2021-04-20 09:27

[ TEMATY ]

Komunia św.

Adam Szewczyk

Dzieci mogą przystąpić do Pierwszej Komunii św. także indywidualnie

Dzieci mogą przystąpić do Pierwszej Komunii św. także indywidualnie

Księża proboszczowie oraz ich współpracownicy nie mogą nikomu odmówić indywidualnego lub w małych grupach przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej – głosi komunikat sandomierskiej Kurii Diecezjalnej.

Zarządzenie podpisane przez kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. Romana Jańca, dotyczące organizowania tegorocznej Pierwszej Komunii Świętej, opublikowane zostało na stronie diecezjalnej w związku z licznymi zapytaniami w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję