Reklama

Niedziela Kielecka

13 grudnia roku pamiętnego...

Niedziela kielecka 50/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

stan wojenny

TD

Pomik bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Pomik bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., 34 lata temu władze komunistyczne w PRL wprowadziły stan wojenny, ograniczając podstawowe prawa obywatelskie, zawieszając działalność organizacji społecznych i związków zawodowych. NSZZ „Solidarność” rozwiązano, ale nie uśmiercono. Ok. 10 tys. osób internowano, w regionie było to 368 działaczy. „13-tego grudnia roku pamiętnego wylęgła się WRON-a z jaja czerwonego/. Rozpostarła skrzydła od Gdańska po Kraków. Wtrąciła za kraty najlepszych Polaków (...)” – śpiewano.

– Byłem wówczas młodym księdzem, wikariuszem w Pilicy, jechałem samochodem na rekolekcje do Bebelna – wspomina ks. Jan Staworzyński, dziekan i proboszcz w Pińczowie. – Nie mogłem uruchomić radia w samochodzie, byłem pewien, że się zepsuło, dopiero na plebanii w Bebelnie dowiedziałem się o wprowadzeniu przez Jaruzelskiego stanu wojennego. Między kolejnymi Mszami św. słuchałem jego przemówienia i włosy stawały dęba na głowie. Pytaliśmy się wzajemnie, czy to początek wojny narodowej, czy może zwiastun upadku komunizmu? Starsi, którzy jeszcze pamiętali czasy wojny, otwarcie płakali. Na moich rekolekcjach były tłumy i jak sądzę, nie chodziło tyle o nauki, ile o to, aby być razem, wspólnie się modlić, znaleźć siłę i oparcie w tej wspólnocie. Były to czasy ogromnego związku wiernych z Kościołem w Polsce – mówi ks. Staworzyński.

W Kielcach stan wojenny poprzedziły wydarzenia sierpniowe – 29 sierpnia 1980 r. – jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach kolejne zakłady pracy, m.in. POLMO – SHL, Chemar, Premę, Transbud. W „Iskrze” powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września – 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy – podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” – od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ «Solidarność» Regionu Świętokrzyskiego”.

Reklama

13 grudnia 1981 r. siedziba Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Kielcach została zajęta przez milicję i ZOMO. Do końca grudnia 1981 r. zarejestrowano 312 internowanych z woj. kieleckiego. Z Regionu Świętokrzyskiego ogółem internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z Regionu Świętokrzyskiego trwały nawet 10 do 12 miesięcy. Odnotowano 25 przypadków dwukrotnej, a także jeden przypadek trzykrotnej izolacji. W kieleckim Areszcie Śledczym znajdowało się 250 miejsc dla internowanych, na ostatnim piętrze więzienia. Zatrzymani mieli takie same warunki, jak pospolici przestępcy. Raz na dzień mogli odbywać jednogodzinny spacer, raz w miesiącu mieli możliwość widzenia się z bliskimi. W czerwcu 1982 r. przeprowadzili strajk głodowy. Wydawali też więzienne gazetki „Gryps’’, „Krata’’ i „Nasza Krata’’. Ostatni internowany został wypuszczony z więzienia na Piaskach w grudniu 1982 r.

Pomocy internowanym i aresztowanym po wprowadzeniu stanu wojennego, a także zwalnianym z pracy z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom udzielał Biskupi Komitet Pomocy Potrzebującym w Kielcach.

W 2008 r. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali trzej księża diecezji kieleckiej, którzy w latach 80. XX wieku działali w Biskupim Komitecie Pomocy Potrzebującym. Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymali: ks. Aleksander Chycki, ks. Edward Panek oraz ks. Stanisław Wójtowicz. Wręczał je w imieniu Prezydenta poseł Przemysław Gosiewski, w obecności bp. Kazimierza Ryczana.

Odznaczeni kapłani byli zaangażowani w pomoc dla ofiar stanu wojennego, represjonowanych przez władze, internowanych i ich rodziny. Tę pomoc realizowano głównie w obrębie Biskupiego Komitetu działającego w Kielcach latach 1982-1985. Komitet powołał ówczesny ordynariusz kielecki bp Stanisław Szymecki. Działalność Komitetu obejmowała pomoc materialną, medyczną, prawną, psychologiczną i duszpasterską. Jego siedziba znajdowała się w Kielcach, w Domu Księży Emerytów przy Alei IX Wieków Kielc. Za swą działalność Komitet zyskał poparcie i pomoc ze strony ludności miasta i diecezji. Stosunek władz komunistycznych był jednoznacznie negatywny, a w aktach SB jego działalność była opatrzona kryptonimem „Dar”. W prace Komitetu angażowała się grupa osób duchownych i świeckich. Byli to: Maria Żak, Danuta Kogut (Papaj), Anna Stępień, Mirosława Sarna, Józef Płoskonka, Zygmunt Kaleta, Michał Chałoński i in. Porad prawnych udzielali głównie Wojciech Czech i Edward Rzepka.

2015-12-10 09:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzynastego w seminarium

Po wprowadzeniu stanu wojennego warszawskie seminarium duchowne tylko pozornie było oazą spokoju

Jest grudzień 1981 r. Internowani i aresztowani działacze, zabici górnicy, spacyfikowane zakłady, na ulicach czołgi, skoty i ZOMO. Nieznana przyszłość, groza i beznadzieja. Ks. Jan Sikorski, ówczesny ojciec duchowny seminarium, o szóstej rano 13 grudnia usłyszał w radiu komunikat o stanie wojennym, ale nie od razu to do niego dotarło. Śpieszył się do kaplicy na niedzielną modlitwę i rozważania z klerykami.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję