Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Inauguracja Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Chrzest Polski

Ks. Krystian Bordzań

Jubileuszowe świece, które zapłoną w kościołach diecezji

Jubileuszowe świece, które zapłoną w kościołach diecezji

Początek nowego roku liturgicznego niesie ze sobą szereg wydarzeń i nowych inicjatyw. Tegoroczna pierwsza niedziela Adwentu, która rozpoczęła w Kościele nowy rok liturgiczny, przyniosła ze sobą zapowiedzi wielkich rocznic, które będą obchodzone w większym lub mniejszym wymiarze.

Wydarzeniem wpisującym się w nowy rok liturgiczny i godnym uwagi jest 1050. rocznica Chrztu Polski. O tym wydarzeniu pisali polscy biskupi w liście, który odczytywany był wiernym w Uroczystość Chrystusa Króla. „W 966 r. Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski. (…) Książę Mieszko I, przyjmując chrzest w 966 r., wprowadził nas w świat kultury łacińskiej i uczynił obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Te same prawdy wiary co Mieszko, wyznajemy i my 1050 lat później” – czytamy w liście Pasterskim Episkopatu Polski.

Reklama

Uroczyste obchody Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zostały zainaugurowane 28 listopada, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Liturgii przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek.

– Nie byłoby tego naszego spotkania, nie byłoby tej modlitwy bez tajemnicy naszego chrztu świętego. I tutaj w sposób szczególny otwieramy się na tę piękną rocznicę chrztu naszej Ojczyzny, naszego narodu i wraz z tą pierwszą niedzielą Adwentu będziemy wchodzili w szczególny czas powiązany z okresem nadzwyczajnego jubileuszu, z Rokiem Miłosierdzia – mówił do zebranych pasterz diecezji bp Marian Rojek.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył księżom dziekanom jubileuszowe świece dla parafii w poszczególnych dekanatach. Świece te przez cały rok będą przypominać nam o wydarzeniach związanych z przeżywanym jubileuszem chrztu Polski.

Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej otworzyła szereg inicjatyw, jakie w czasie obchodów będą odbywały się w całej diecezji.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Brygady

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2016, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

wojsko

St. szer. Łukasz Kermel

W tym roku mija 20 lat od utworzenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W tym roku mija 20 lat od utworzenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego 1 i 2 lipca obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia.
Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Międzyrzeczu i na terenie pobliskiego Ośrodka Wypoczynkowego Głębokie

Tegoroczne obchody przybrały dwudniową formułę. Rozpoczęły się 1 lipca Mszą św. w intencji wszystkich żołnierzy i pracowników brygady w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu i były kontynuowane na placu przed międzyrzeckim ratuszem, gdzie tak jak to miało miejsce 20 lat temu, odbył się uroczysty apel. Drugiego dnia uroczystości przeniosły się na teren położonego nieopodal Międzyrzecza Ośrodka Wypoczynkowego Głębokie.

Zorganizowano tutaj festyn rodzinny, w którego programie odbyły się m.in. występy zespołów i grup wokalnych, zawody sportowe, pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, inscenizacja w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, a także konkursy i zabawy. Żołnierze mają za sobą udział w międzynarodowych ćwiczeniach bojowych, co wpisuje się w jubileusz brygady. – Brygada ma za sobą udział w ćwiczeniu Anakonda-16, podczas którego realizowała zadania na poligonie w Drawsku Pomorskim, Orzyszu oraz Białej Górze wspólnie z żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych, Litwy, Chorwacji, Albanii, Łotwy i Słowenii oraz organizacjami proobronnymi, takimi jak Legia Akademicka i Związek Strzelecki „Strzelec” – mówi płk Piotr Malinowski, dowódca brygady. – Ćwiczenie przebiegało zgodnie z założeniem, przynosząc szereg doświadczeń, które zaowocują w przyszłości. Realizując bieżące zadania, żołnierze Wielkopolskiej Brygady spoglądają w przyszłość. Na horyzoncie pojawiło się kolejne zadanie, jakim jest wydzielenie tej brygady do Europejskiej Grupy Bojowej, które nastąpi w najbliższym czasie – dodaje dowódca.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję