Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Wigilia – uczta miłości

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wigilia

Bożena Sztajner/Niedziela

Wigilia. Jakże ważny to wieczór dla Polaków, którzy spotykają się przy wieczerzy pośród swoich najbliższych. Przed pójściem na Pasterkę zasiadają przy stole nakrytym białym obrusem i dzielą się ze sobą opłatkiem oraz dobrym słowem, a potem spożywają uroczysty, choć postny posiłek. Później śpiewają kolędy i cieszą się świętami, patrząc na siebie nawzajem wzrokiem przenikniętym Bożą miłością. Wigilijnej wieczerzy towarzyszy dodatkowe miejsce i nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, który mógłby w tym czasie zawitać do naszego domu, jak Jezus, w poszukiwaniu gospody. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby mogło się znaleźć w naszych domach jeszcze jedno takie miejsce – dla tych, którym w życiu coś zawdzięczamy, a o których dzień ten powinien nam przypominać. Oczywiście, wszystko dzieje się z woli Bożej, więc to Bogu przede wszystkim powinniśmy być wdzięczni, niemniej jednak to dobro przychodzi przez konkretne ręce.

Temat wdzięczności należy do spraw bardzo istotnych w życiu wielu. Są tacy, którzy wiedzą, że wdzięczność nie należy do repertuaru niektórych ludzi. Z drugiej strony każdy, kto komuś robi coś dobrego, powinien czynić to bezinteresownie. Wielu bowiem, którzy czegoś się spodziewają od obdarowanego, po prostu doznaje zawodu. A więc: czyń dobrze, i to bezinteresownie. Nagrody spodziewaj się od Boga. Tak jest najlepiej.

Z różnych przekazów medialnych wiemy, że wielu ludzi czuje się skrzywdzonymi przez fakt takiej niewdzięczności – czasem dzieje się tak i w kochającej się wcześniej rodzinie. Po prostu mamy do czynienia z małymi ludźmi. A mały człowiek działa podstępnie, robi na złość i wypowiada się w sposób przewrotny, wyciąga wszystkie wiadome mu wady i niedociągnięcia, by czynić z nich kamienie, którymi można obrzucić swojego darczyńcę.

Reklama

To są ważne refleksje przed Wigilią. Zastanówmy się, czy są w naszym otoczeniu ludzie, którym wiele zawdzięczamy i którym, zwłaszcza przy takich świętach, jak Boże Narodzenie, należy się zwyczajne: dziękuję lub Bóg zapłać, a może także przepraszam...

Biały opłatek jest symbolem czystości serca, prawości intencji i niekłamanej miłości wobec naszych bliźnich. Wigilia to uczta miłości, a miłość obliguje do wdzięczności. W wigilijnych życzeniach nie może więc brakować słowa: dziękuję – wobec wszystkich, którzy znaleźli się na drodze naszego życia.

2015-12-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta w diecezji

[ TEMATY ]

wigilia

Dom Księży Emerytów

Pasterki

ks. Grzegorz Mikołajczyk

Wigilia w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze

Wigilia w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze

W wigilię Narodzenia Pańskiego Księża Biskupi spotkali się z kapłanami seniorami naszej diecezji mieszkającymi w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. W noc Narodzenia Pańskiego odprawiono we wszystkich kościołach parafialnych i wielu filialnych tzw. pasterki. Ofiary złożone przez wiernych na tacę w tym czasie - podobnie jak w latach poprzednich - zasilą Diecezjalny Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. bp. Wilhelma Pluty. Fundusz wspiera matki samotnie wychowujące dzieci oraz dzieła służące obronie życia, dobru małżeństw i rodzin.

Księża Biskupi modlili się w tym dniu w najważniejszych kościołach diecezji. Bp Tadeusz Lityński przewodniczył liturgii pasterkowej w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, godz. 22.00, zaś bp Paweł Socha odprawił pasterkę w tymczasowej kaplicy parafii katedralnej w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję