Reklama

Edukacja

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Kościół nie jest właścicielem prawdy Bożej, ale jej stróżem – mówił abp Bruno Forte, Sekretarz Specjalny Synodu o Rodzinie podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W inauguracji udział wzięli biskupi, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, europarlamentarzyści oraz przyjaciele i mecenasi toruńskiej uczelni.

[ TEMATY ]

uniwersytet

Margoz / pl.wikipedia.org

Inauguracja rozpoczęła się 28 października Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, pod przewodnictwem abp. Bruno Forte. Eucharystię koncelebrowali bp Andrzej Suski, biskup toruński, bp Wiesław Mering, biskup włocławski, bp Stanisław Stefanek, biskup senior z diecezji łomżyńskiej, o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela oraz kilkunastu kapłanów.

W słowie powitania bp Andrzej Suski wyraził radość z obecności dostojnego gościa oraz zaznaczył, że każde wielkie i ważne dzieło rodzi się w bliskości Boga. – Kto dobrze zaczyna, jest już w połowie drogi. My zaczynamy z Bogiem, najlepiej jak można – powiedział bp Suski.

Reklama

Po Mszy św. rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR witając przybyłych gości powiedział, że tylko na fundamencie prawdy można budować życie moralne. – Gromadzi nas tu solidarność i postawa pokory w kroczeniu za Mistrzem, który powiedział o sobie, że jest Prawdą, Drogą i Życiem – powiedział o. Klafka. Ojciec rektor stwierdził, że toruńska uczelnia nie zamyka się w swoich murach. – Wychodzimy, by pomóc innym znaleźć prawdziwą wolność, którą przynosi Jezus Chrystus – dodał.

Swoje życzenia przekazał uczelni prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski. Życzył studentom i wykładowcom odwagi w poszukiwaniu prawdy. – Bądźcie bezinteresownymi sługami prawdy. Tylko w świetle prawdy można budować dobro – mówił kard. Grocholewski.

Wykład inauguracyjny na temat „Ewangelia rodziny: pragnienie, dar i wyzwania” wygłosił abp Bruno Forte, ordynariusz diecezji Chieti-Vasto oraz Sekretarz Specjalny Synodu o Rodzinie. Hierarcha przybliżył problematykę podejmowaną przez biskupów na synodzie. Powiedział, że zadaniem synodu było na nowo przypomnieć o tym, że rodzina jest piękna, jest szkołą uczłowieczenia, życia w Kościele, uspołecznienia i uświęcenia. – Siłą społeczeństwa jest umiejętność kochania drugiego człowieka. Szkołą miłości jest właśnie rodzina. Tam człowiek uczy się stawiania czoła trudnościom i kochania mimo wszystko – mówił arcybiskup. Hierarcha zaznaczył, że ten, kto nie jest zdolny do miłości na zawsze traci swoje człowieczeństwo. - Bądźcie otwarci na miłość – mówił abp Forte.

Reklama

Sekretarz Synodu o Rodzinie zwrócił uwagę, że Kościół jest stróżem rodziny i w imię prawdy oraz Ewangelii Miłości troszczy się o wszystkich, także o poranionych i doświadczających trudności w rodzinie. – Należy towarzyszyć z miłosierdziem tym wszystkim, którzy się pogubili, by im pomóc, by wciąż czuli się kochani przez Boga i przez Kościół – mówił.

Po wykładzie inauguracyjnym rektor uczelni o. Zdzisław Klafka CSsR i o. Jan Król CSsR w imieniu o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, założyciela uczelni wręczyli medale „Pro Ecclesia et Patria” dla mecenasów WSKSiM. W imieniu wszystkich wyróżnionych medal odebrał Michał Dworczyk z fundacji „Wolność i Demokracja” z Warszawy. Wręczono także nagrodę dla najlepszego absolwenta, którym w tym roku została s. Anna Klewek ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

2014-10-28 16:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z jakim zadłużeniem powinny walczyć uniwersytety?

Senaty uniwersyteckie, rady wydziałów i inne gremia akademickie od kilku lat prowadzą długie dyskusje na temat zadłużenia uczelni. O jakich zadłużeniach się mówi? O jakich zadłużeniach się milczy? Mówi się o zadłużeniach finansowych, mających różne źródła i różne uwarunkowania. Milczy się o zadłużeniu uniwersytetów i wyższych uczelni wobec prawdy. To zadłużenie dostrzega, niestety, niewielu uczonych. A przecież jest to zadłużenie podstawowe i najważniejsze! Bo nauka i uniwersytet ma służyć prawdzie! Czy służy?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję