Reklama

Wiadomości

Abp Auza: największym wyzwaniem globalizacji jest migracja

Rola kultury i zjawisko migracji to dwa najważniejsze aspekty w debacie o globalizacji i współzależności. Mówił o tym abp Bernardito Auza na posiedzeniu jednej z komisji 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, poświęconym temu właśnie zagadnieniu. W swoim wystąpieniu skomentował raport sekretarza generalnego, w którym wskazuje on na olbrzymie korzyści, jakie globalizacja przynosi światu, ale też na powiększający się obszar nierówności społecznych.

[ TEMATY ]

ONZ

Graziako

Odnosząc się do roli i miejsca kultury we współczesnym świecie watykański dyplomata podkreślił, że związanych z nią korzyści i wartości nie powinno się redukować jedynie do logiki wymiany rynkowej. Kultura nie jest bowiem przeznaczona do prywatyzacji, nie jest też niczyją własnością. Winna być zatem czymś, czym można się dzielić, a przez to wchodzić w dialog z innymi kulturami. „Kultura wspólnoty jest jej darem dla globalnego dobra wspólnego, gdyż jest wyrazem jej ludzkiego charakteru. Przez kulturę możemy wejść w prawdziwy dialog, ponieważ przemawia ona do wspólnego nam człowieczeństwa” – podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jednak zdaniem watykańskiego przedstawiciela przy ONZ najważniejszą kwestią są sprawy migracji. Stała się ona prawdziwym fenomenem naszych czasów. Tylko systematyczna i aktywna współpraca między państwami i organizacjami międzynarodowymi może skutecznie pomóc w uregulowaniu powstałych tu problemów. Stolica Apostolska zwraca szczególną uwagę na niepokojące przypadki handlu ludźmi i współczesne formy niewolnictwa, rodzące się właśnie z migracji.

Statystyki wskazują, że aż 27 mln ludzi żyje w świecie w warunkach niewolniczych. Są ofiarami wykorzystywania seksualnego czy pracy przymusowej. Odmawia się im podstawowych praw. Szacuje się, że każdego roku dwa miliony kobiet pada ofiarą handlu seksualnego. Wielu, w tym także dzieci, staje się ofiarami handlu narządami. Liczni ludzie pracują w ciężkich warunkach przez wiele godzin, są bardzo źle opłacani oraz pozbawieni zabezpieczeń społecznych i prawnych. Te nowoczesne formy niewolnictwa są przeciwieństwem globalizacji umacnianej przez kulturę spotkania, solidarność i sprawiedliwość. Mówił o tym wielokrotnie Papież Franciszek, który stwierdził, że formy współczesnego niewolnictwa są zbrodnią przeciwko ludzkości i otwartą raną na ciele współczesnego społeczeństwa.

„Moja delegacja jest w pełni świadoma zawiłości problemów migracji, w szczególności jej aspektów prawnych, zwłaszcza w przypadkach masowej, przymusowej migracji i przemieszczania się ludzi z powodu konfliktów i katastrof – podkreślił abp Auza. – Jednak zawsze trzeba dostrzec ludzkie oblicze migracji, zobaczyć migranta jako bliskiego mi człowieka, obdarzonego taką samą jak ja ludzką godnością i prawami. Tylko wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na globalizację migracji globalizacją solidarności i współpracy” – podkreślił papieski dyplomata.

2014-10-28 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Informacja ONZ ws. aborcji to fake news

[ TEMATY ]

ONZ

Artur Stelmasiak

Mec. Jerzy Kwaśniewski

Mec. Jerzy Kwaśniewski

Część mediów w Polsce podała informacje, że ONZ wzywa Polski sejm do odrzucenia projektu Zatrzymaj Aborcje. Okazuje się, że jest to zwykły "fake news". - Ta Grupa Robocza nie ma żadnych uprawnień do wypowiadania się w imieniu ONZ - podkreśla mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Członkiem Grupy Roboczej może zostać każdy chętny. Wygląda więc na to, że zebrała się grupa lewicowych aktywistów, którzy na własną rękę wydali komunikat. - Nawet nie wiedzą o czym piszą, bo odnieśli się do projektu "Stop Aborcji", który był procedowany w 2016 roku. Obecnie w sejmie jest projekt "Zatrzymaj aborcje" - mówi "Niedzieli" Kwaśniewski. - Z tego dokumentu wynika, że członkowie Grupy Roboczej nawet nie znają treści ustawy zakazującej aborcji eugenicznej, bo nie odnoszą się w żadnym punkcie do proponowanych zmian.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję