Reklama

Niedziela Lubelska

Otwórzcie drzwi Zbawicielowi

Pieśni chwały i dziękczynienia, dary ołtarza, jednocząca modlitwa i licznie przyjęta Komunia św. towarzyszyły pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Stanisława w Sobieskiej Woli. Wigilia 1. niedzieli Adwentu w Roku Miłosierdzia była też wieczernikiem sakramentu bierzmowania 11-osobowej grupy uczniów III klasy gimnazjum

Niedziela lubelska 1/2016, str. 5

[ TEMATY ]

peregrynacja

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Uroczystościom przewodniczył bp Mieczysław Cisło, którego powitali wójt Gminy Żółkiewka i proboszcz ks. Grzegorz Franaszek. Podczas Liturgii Ksiądz Biskup przypomniał, że droga chrześcijańskiego życia to droga dojrzewania przez sakramenty i stawania się, a nie statycznego otrzymywania.

– Płomień wiary domaga się podsycania we wspólnocie życia rodzinnego i w osobistych wyborach dobra – mówił bp Cisło. Pasterz przekazał wyrazy wdzięczności dla nauczycieli z Krzczonowa i Żółkiewki, którzy kształtują młode pokolenia, przekazując nie tylko wiedzę, ale również ideały, które od 1050 lat formują nasz naród. – Były próby wydarcia tego skarbu wiary z serc Polaków, którzy jednak okazali się wierni Bogu, krzyżowi i ojczyźnie. Czy dzisiejsze młode pokolenie przejmie to dziedzictwo? – pytał.

Reklama

W pasterskim przesłaniu Ksiądz Biskup nawiązał do „królewskiego nadania” osady Sobieska Wola i królewskiego „gniazda rodu Piastowego”, które uzdalnia do wysokich, orlich lotów, a nie do pełzania po ziemi przez alkoholowe czy narkotyczne uzależnienie. Wzywał do wytrwania w dobrych postanowieniach, które powinny być owocem adoracji relikwii Krzyża i bierzmowania. – Niech unoszą was wielkie ideały życia, dar wiary i Kościoła, bo sensem Kościoła jest przemieniać słabego człowieka w herosa wiary i miłości, wielkich ideałów Ewangelii – mówił. Bp Cisło podkreślał, że Ewangelia i łaska Boża, przy naszej współpracy, budują królestwo Boże i nikt nie jest stracony dla Chrystusa.

Po przyjęciu sakramentu bierzmowania jedna z gimnazjalistek mówiła: – Kochani rodzice, wy najlepiej wiecie, ile niepokoju i poświęcenia kosztowało was religijne wychowanie, żebyśmy dzisiaj mogli otrzymać sakrament Ducha Świętego. Dziękujemy, że zanieśliście nas do sakramentu chrztu św., zaprowadziliście do stołu eucharystycznego; za każde słowo i gest miłości. Dziękujemy księżom, nauczycielom i wychowawcom, którzy słowem i czynem uczyli nas wzrastania w dobrym. Prosimy, nie ustawajcie zanosić za nas modlitwy do Boga w Trójcy Jedynego, abyśmy wytrwali w naszych dobrych postanowieniach i byli wiarygodnymi świadkami Jego miłości do ludzi.

Swoją refleksją podzielił się także Jacek Lis, wójt Gminy Żółkiewka i parafianin z Sobieskiej Woli, którego córka przystąpiła do bierzmowania: – Prowadząc młodzież od sakramentu chrztu, poprzez sakrament I Komunii św., Ksiądz Proboszcz wpajał w nich miłość do Boga. Młodzież otrzymała z rąk biskupa dary Ducha Świętego, niczym kiedyś Apostołowie zebrani w Wieczerniku od Jezusa; dzielnie spisała się w roli lektorów. A procesjonalnie niosąc dary ołtarza pokazała, że przez całe życie będzie potrafiła składać Panu Bogu dary. Poświęcone przez bp. Cisło pamiątkowe krzyże z pewnością będą zajmować bardzo ważne miejsce w domu każdego z bierzmowanych. Pasterz udzielił błogosławieństwa Bożego bierzmowanym i życzył, żeby szli drogą Chrystusa. Ksiądz Biskup mówił, abyśmy nie tracili Ducha Świętego w codziennym życiu i przeciwstawianiu się działaniom szatana. Słowa te dodały nam sił i motywowały do pielęgnowania naszej wiary. Wszyscy z czystymi sercami przystąpili do tego pięknego sakramentu, doceniając jeszcze bardziej jego rangę. Jako rodzice młodzieży bierzmowanej i uczestnicy peregrynacji Krzyża Trybunalskiego, pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszemu Księdzu Proboszczowi za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania, a nas do peregrynacji krzyża; za krzewienie w nas przez lata miłości Bożej.

Na zakończenie świętego czasu nawiedzenia ks. Grzegorz Franaszek modlił się: – Dziękujemy Ci, nasz Boże i Ojcze, za dar Twojego Syna, którego posłałeś, aby przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie nas odkupił, wyzwolił od zła i grzechu, wysłużył nam zbawienie. Dziękujemy, że w naszej wspólnocie parafialnej obecne są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, wyraz miłości Chrystusa do nas.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość i poświęcenie

Niedziela lubelska 39/2015, str. 8

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania

Bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce przeżywała swoje rekolekcyjne „powracanie do Źródła” w dniach od 27 do 30 sierpnia. W ramach misji ewangelizacyjnych od 29 sierpnia do 5 września wspólnotę nawiedziła kopia Krzyża Trybunalskiego

Ekipa ewangelizacyjna pod kierunkiem ks. Marcina Grzesiaka, oprócz zasiewania Słowa Bożego na nowo wśród dorosłych, obejmowała także kilkudziesięcioosobową grupę gimnazjalistów, którzy w dniu pożegnania relikwii Krzyża Chrystusowego przyjęli sakrament bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję