Reklama

Niedziela Lubelska

Otwórzcie drzwi Zbawicielowi

Pieśni chwały i dziękczynienia, dary ołtarza, jednocząca modlitwa i licznie przyjęta Komunia św. towarzyszyły pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Stanisława w Sobieskiej Woli. Wigilia 1. niedzieli Adwentu w Roku Miłosierdzia była też wieczernikiem sakramentu bierzmowania 11-osobowej grupy uczniów III klasy gimnazjum

Niedziela lubelska 1/2016, str. 5

[ TEMATY ]

peregrynacja

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Uroczystościom przewodniczył bp Mieczysław Cisło, którego powitali wójt Gminy Żółkiewka i proboszcz ks. Grzegorz Franaszek. Podczas Liturgii Ksiądz Biskup przypomniał, że droga chrześcijańskiego życia to droga dojrzewania przez sakramenty i stawania się, a nie statycznego otrzymywania.

– Płomień wiary domaga się podsycania we wspólnocie życia rodzinnego i w osobistych wyborach dobra – mówił bp Cisło. Pasterz przekazał wyrazy wdzięczności dla nauczycieli z Krzczonowa i Żółkiewki, którzy kształtują młode pokolenia, przekazując nie tylko wiedzę, ale również ideały, które od 1050 lat formują nasz naród. – Były próby wydarcia tego skarbu wiary z serc Polaków, którzy jednak okazali się wierni Bogu, krzyżowi i ojczyźnie. Czy dzisiejsze młode pokolenie przejmie to dziedzictwo? – pytał.

Reklama

W pasterskim przesłaniu Ksiądz Biskup nawiązał do „królewskiego nadania” osady Sobieska Wola i królewskiego „gniazda rodu Piastowego”, które uzdalnia do wysokich, orlich lotów, a nie do pełzania po ziemi przez alkoholowe czy narkotyczne uzależnienie. Wzywał do wytrwania w dobrych postanowieniach, które powinny być owocem adoracji relikwii Krzyża i bierzmowania. – Niech unoszą was wielkie ideały życia, dar wiary i Kościoła, bo sensem Kościoła jest przemieniać słabego człowieka w herosa wiary i miłości, wielkich ideałów Ewangelii – mówił. Bp Cisło podkreślał, że Ewangelia i łaska Boża, przy naszej współpracy, budują królestwo Boże i nikt nie jest stracony dla Chrystusa.

Po przyjęciu sakramentu bierzmowania jedna z gimnazjalistek mówiła: – Kochani rodzice, wy najlepiej wiecie, ile niepokoju i poświęcenia kosztowało was religijne wychowanie, żebyśmy dzisiaj mogli otrzymać sakrament Ducha Świętego. Dziękujemy, że zanieśliście nas do sakramentu chrztu św., zaprowadziliście do stołu eucharystycznego; za każde słowo i gest miłości. Dziękujemy księżom, nauczycielom i wychowawcom, którzy słowem i czynem uczyli nas wzrastania w dobrym. Prosimy, nie ustawajcie zanosić za nas modlitwy do Boga w Trójcy Jedynego, abyśmy wytrwali w naszych dobrych postanowieniach i byli wiarygodnymi świadkami Jego miłości do ludzi.

Swoją refleksją podzielił się także Jacek Lis, wójt Gminy Żółkiewka i parafianin z Sobieskiej Woli, którego córka przystąpiła do bierzmowania: – Prowadząc młodzież od sakramentu chrztu, poprzez sakrament I Komunii św., Ksiądz Proboszcz wpajał w nich miłość do Boga. Młodzież otrzymała z rąk biskupa dary Ducha Świętego, niczym kiedyś Apostołowie zebrani w Wieczerniku od Jezusa; dzielnie spisała się w roli lektorów. A procesjonalnie niosąc dary ołtarza pokazała, że przez całe życie będzie potrafiła składać Panu Bogu dary. Poświęcone przez bp. Cisło pamiątkowe krzyże z pewnością będą zajmować bardzo ważne miejsce w domu każdego z bierzmowanych. Pasterz udzielił błogosławieństwa Bożego bierzmowanym i życzył, żeby szli drogą Chrystusa. Ksiądz Biskup mówił, abyśmy nie tracili Ducha Świętego w codziennym życiu i przeciwstawianiu się działaniom szatana. Słowa te dodały nam sił i motywowały do pielęgnowania naszej wiary. Wszyscy z czystymi sercami przystąpili do tego pięknego sakramentu, doceniając jeszcze bardziej jego rangę. Jako rodzice młodzieży bierzmowanej i uczestnicy peregrynacji Krzyża Trybunalskiego, pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszemu Księdzu Proboszczowi za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania, a nas do peregrynacji krzyża; za krzewienie w nas przez lata miłości Bożej.

Na zakończenie świętego czasu nawiedzenia ks. Grzegorz Franaszek modlił się: – Dziękujemy Ci, nasz Boże i Ojcze, za dar Twojego Syna, którego posłałeś, aby przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie nas odkupił, wyzwolił od zła i grzechu, wysłużył nam zbawienie. Dziękujemy, że w naszej wspólnocie parafialnej obecne są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, wyraz miłości Chrystusa do nas.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Bosko rozpoczęły peregrynację po Polsce

Św. Jan Bosko jest prekursorem nowej ewangelizacji. Metodą jego działań wychowawczych była radość, która owocowała przyprowadzaniem dzieci i młodzieży do Chrystusa – zauważył abp Henryk Hoser. W związku z przybyciem do Polski relikwii świętego biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, gdzie pracują księża salezjanie. Jest to jeden z etapów peregrynacji, która rozpoczęła się w 2009 r., a zakończy w 200. rocznicę urodzin św. Jana Bosko 16 sierpnia 2015 r. W tym czasie Jego relikwie przemierzą 130 krajów na pięciu kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję