Reklama

Niedziela Lubelska

Otwórzcie drzwi Zbawicielowi

Pieśni chwały i dziękczynienia, dary ołtarza, jednocząca modlitwa i licznie przyjęta Komunia św. towarzyszyły pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Stanisława w Sobieskiej Woli. Wigilia 1. niedzieli Adwentu w Roku Miłosierdzia była też wieczernikiem sakramentu bierzmowania 11-osobowej grupy uczniów III klasy gimnazjum

2015-12-23 13:28

Niedziela lubelska 1/2016, str. 5

[ TEMATY ]

peregrynacja

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Uroczystościom przewodniczył bp Mieczysław Cisło, którego powitali wójt Gminy Żółkiewka i proboszcz ks. Grzegorz Franaszek. Podczas Liturgii Ksiądz Biskup przypomniał, że droga chrześcijańskiego życia to droga dojrzewania przez sakramenty i stawania się, a nie statycznego otrzymywania.

– Płomień wiary domaga się podsycania we wspólnocie życia rodzinnego i w osobistych wyborach dobra – mówił bp Cisło. Pasterz przekazał wyrazy wdzięczności dla nauczycieli z Krzczonowa i Żółkiewki, którzy kształtują młode pokolenia, przekazując nie tylko wiedzę, ale również ideały, które od 1050 lat formują nasz naród. – Były próby wydarcia tego skarbu wiary z serc Polaków, którzy jednak okazali się wierni Bogu, krzyżowi i ojczyźnie. Czy dzisiejsze młode pokolenie przejmie to dziedzictwo? – pytał.

W pasterskim przesłaniu Ksiądz Biskup nawiązał do „królewskiego nadania” osady Sobieska Wola i królewskiego „gniazda rodu Piastowego”, które uzdalnia do wysokich, orlich lotów, a nie do pełzania po ziemi przez alkoholowe czy narkotyczne uzależnienie. Wzywał do wytrwania w dobrych postanowieniach, które powinny być owocem adoracji relikwii Krzyża i bierzmowania. – Niech unoszą was wielkie ideały życia, dar wiary i Kościoła, bo sensem Kościoła jest przemieniać słabego człowieka w herosa wiary i miłości, wielkich ideałów Ewangelii – mówił. Bp Cisło podkreślał, że Ewangelia i łaska Boża, przy naszej współpracy, budują królestwo Boże i nikt nie jest stracony dla Chrystusa.

Reklama

Po przyjęciu sakramentu bierzmowania jedna z gimnazjalistek mówiła: – Kochani rodzice, wy najlepiej wiecie, ile niepokoju i poświęcenia kosztowało was religijne wychowanie, żebyśmy dzisiaj mogli otrzymać sakrament Ducha Świętego. Dziękujemy, że zanieśliście nas do sakramentu chrztu św., zaprowadziliście do stołu eucharystycznego; za każde słowo i gest miłości. Dziękujemy księżom, nauczycielom i wychowawcom, którzy słowem i czynem uczyli nas wzrastania w dobrym. Prosimy, nie ustawajcie zanosić za nas modlitwy do Boga w Trójcy Jedynego, abyśmy wytrwali w naszych dobrych postanowieniach i byli wiarygodnymi świadkami Jego miłości do ludzi.

Swoją refleksją podzielił się także Jacek Lis, wójt Gminy Żółkiewka i parafianin z Sobieskiej Woli, którego córka przystąpiła do bierzmowania: – Prowadząc młodzież od sakramentu chrztu, poprzez sakrament I Komunii św., Ksiądz Proboszcz wpajał w nich miłość do Boga. Młodzież otrzymała z rąk biskupa dary Ducha Świętego, niczym kiedyś Apostołowie zebrani w Wieczerniku od Jezusa; dzielnie spisała się w roli lektorów. A procesjonalnie niosąc dary ołtarza pokazała, że przez całe życie będzie potrafiła składać Panu Bogu dary. Poświęcone przez bp. Cisło pamiątkowe krzyże z pewnością będą zajmować bardzo ważne miejsce w domu każdego z bierzmowanych. Pasterz udzielił błogosławieństwa Bożego bierzmowanym i życzył, żeby szli drogą Chrystusa. Ksiądz Biskup mówił, abyśmy nie tracili Ducha Świętego w codziennym życiu i przeciwstawianiu się działaniom szatana. Słowa te dodały nam sił i motywowały do pielęgnowania naszej wiary. Wszyscy z czystymi sercami przystąpili do tego pięknego sakramentu, doceniając jeszcze bardziej jego rangę. Jako rodzice młodzieży bierzmowanej i uczestnicy peregrynacji Krzyża Trybunalskiego, pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszemu Księdzu Proboszczowi za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania, a nas do peregrynacji krzyża; za krzewienie w nas przez lata miłości Bożej.

Na zakończenie świętego czasu nawiedzenia ks. Grzegorz Franaszek modlił się: – Dziękujemy Ci, nasz Boże i Ojcze, za dar Twojego Syna, którego posłałeś, aby przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie nas odkupił, wyzwolił od zła i grzechu, wysłużył nam zbawienie. Dziękujemy, że w naszej wspólnocie parafialnej obecne są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, wyraz miłości Chrystusa do nas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bierzmowanie u Sióstr Misjonarek Miłości

2020-01-04 17:33

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

bierzmowanie

Ks. Paweł Kłys

Sześciu podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi otrzymało z rąk księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia Sakrament Bierzmowania. Uroczystość odbyła się w sobotę 4 stycznia w domu sióstr pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Metropolita łódzki zwracając się do zebranych na liturgii zwrócił uwagę, że – Sakrament Bierzmowania nie jest jakąś metą w życiu – dobiegł do celu jakim jest bierzmowanie. Bierzmowanie nie jest celem, ale momentem przyjęciem nasienia w siebie. Co się w was urodzi z tego sakramentu? – to jest pytanie! Co się w was urodzi z tego działania Ducha Świętego? – pytał łódzki pasterz.Zauważył, że zmiana imienia, która dokonuje się w bierzmowaniu – związana jest z jakąś misją, którą się otrzymuje od Boga. Bóg spodziewa się, że podejmiemy jakąś funkcję w stosunku do innych. Zmiana imienia jaka się dokonuje w naszym życiu jest po to, byśmy zobaczyli, co możemy zrobić dla innych, w jakim sposób możemy innym pomóc? Nigdy nie ma tak, że nic nie możemy zrobić dla innych! – podkreślił arcybiskup.

Dopełnieniem uroczystej liturgii był obiad, który w jadłodajni prowadzonej przez Siostry Misjonarki Miłości, wydawany jest codziennie dla wielu potrzebujących.

Ks. Paweł Kłys

Misjonarki Miłości posługują w Łodzi od 2003 roku. Obecnie w domu Najświętszego Serca Jezusowego mieszka osiem sióstr, pochodzących z Kenii Indii, Niemiec i z Polski. Siostry opiekują się chorymi i bezdomnymi prowadząc dla nich: schronisko, jadłodajnię. Umożliwiają im kąpiel, a także służą wszelką pomocą i wsparciem, także duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

2020-01-21 14:56

[ TEMATY ]

tragedia

Epifania

Etiopia

źródło: vaticannews.va

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Podczas obchodów uroczystości prawosławnej Epifanii w mieście Gondar, na północy Etiopii zawaliła się drewniana platforma powodując śmierć dziesięciu osób. Jest również wielu rannych, którzy doznali złamań kończyn oraz obrażeń wewnętrznych.

Do wypadku doszło w godzinach porannych. W tradycji etiopskiej Epifania wpisuje się w świętowanie o nazwie Timkat. W roku 2019 zostało wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych, którzy stanowią w Etiopii około 40% 110-milionowego społeczeństwa.

Każdego roku ponad milion osób przybywa do Gondar z okazji tego święta – podkreśla Aschalew Worku, odpowiedzialny za biuro turystyczne w mieście.

Tysiące osób gromadzi się tradycyjnie przed wschodem słońca przy basenach Fasilidèsa. To zbiorniki wodne z kamienia, które wzięły nazwę od siedemnastowiecznego władcy. Wierni zanurzają się w pobłogosławionej wodzie na pamiątkę Chrztu Jezusa w Jordanie. Część osób zajęła miejsce na prowizorycznej platformie wykonanej z drewna, która zawaliła się podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję