Reklama

Polska

Abp Depo apeluje o solidarność z Kościołem sosnowieckim po pożarze katedry

Abp Wacław Depo zwrócił się do kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej o solidarność z Kościołem sosnowieckim. W nocy z 28 na 29 października Pożar strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pożar

Bożena Sztajner

Poniżej publikujemy w całości apel abp. Wacława Depo

„Zwracam się z prośbą do wszystkich kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich o jedność w wierze i modlitwie zawierzenia Bogu wbrew tym bolesnym doświadczeniom, wśród różnych wyzwań i niepokojów życia współczesnego, bądźmy solidarni z Kościołem sosnowieckim, jego pasterzami: biskupem Grzegorzem i biskupem Piotrem, kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby duchowo i materialnie odnowić w przyszłości oblicze tej wspaniałej świątyni.

Reklama

Dlatego niech święci patronowie diecezji sosnowieckiej: św. Albert Chmielowski i Rafał Kalinowski przyczynią się za odnową tej katedry. Dziś szczególnie będziemy się modlić w naszej archikatedrze w intencji naszego Kościoła siostrzanego jakim jest Kościół sosnowiecki. Dlatego z darem modlitwy i błogosławieństwem pozdrawiam wszystkich, przeżywających ten dramat, a zwłaszcza wiernych kościoła sosnowieckiego. Jeszcze raz zwracam się z prośbą do moich ukochanych diecezjan o wszelką pomoc duchową i materialną w przyszłości”.

Również dzisiaj abp Depo nawiedził katedrę sosnowiecką. Na miejscu mógł się zapoznać z ogromem zniszczeń oraz wysłuchać relacji biskupa Grzegorza Kaszaka oraz proboszcza katedry ks. Jana Gaika. Rozmawiał także z obecnymi ekipami porządkującymi obiekt katedralny po pożarze. Bp. Kaszaka zapewnił o swojej solidarności i złożył wyrazy serdecznego współczucia wobec tak wielkiej tragedii, jaka spotkała Matkę wszystkich kościołów diecezji sosnowieckiej. Abp. Wacławowi Depo towarzyszyli: ks. prałat Marian Duda i ks. Mariusz Trojanowski.

O godz. 18.00 w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w intencji Kościoła sosnowieckiego.

2014-10-29 19:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwaga pokory

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Wacław Depo

abdykacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Niezależnie od tego, jak dzisiaj przyjmujemy decyzję Papieża, czy od strony psychologicznej, czy też bardziej ludzkiej, to trzeba zawsze ją widzieć w kategoriach pokory, wiary i odpowiedzialności. Pamiętamy, jak po wyborze na papieża Benedykt XVI powiedział, że przyjmuje urząd św. Piotra jako pokorny pracownik winnicy Pańskiej. Z pewnością Ojciec Święty podjął w sumieniu w obliczu Boga decyzję o abdykacji, biorąc pod uwagę swoją troskę o Kościół i ludzi mu powierzonych. Dlatego musimy tę decyzję uszanować. Niemniej jest to zobowiązanie do ufnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego i w intencjach całego Kościoła - powiedział abp Wacław Depo na antenie Radia Fiat, w korespondencji z Ziemi Świętej, gdzie przebywa na pielgrzymce archidiecezji częstochowskiej w Roku Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję