Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Nowa polityka historyczna

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

www.prezydent.pl/pl.wikipedia.org

Znane łacińskie powiedzenie „Historia est magistra vitae” – historia jest nauczycielką życia – weszło w nasze życie codzienne. Dlatego z ciekawością przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom znakomitych prelegentów, osób ze świata nauki, polityki i kultury, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Fundację Białego Kruka 16 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spotkanie prowadził prof. Andrzej Nowak. Było to wielkie zamyślenie polskich patriotów nad tym, co Polskę stanowi, także nad pamięcią i tożsamością w ujęciu św. Jana Pawła II.

Owo zamyślenie dotykało głębi dziejów naszej Ojczyzny, poczynając od chrztu Mieszka I, który spowodował nasze wejście do rodziny narodów chrześcijańskich w Europie, i wszystkiego, co dla naszej narodowości uczyniła dynastia Piastów. Koncentrowano się na filozofii naszych dziejów, wyrażającej się na różnych odcinkach życia narodowego i politycznego.

W wypowiedzi prof. A. Nowaka szczególnie ważna była uwaga, że analizując dzieje Polski, nie zawsze musimy zachowywać relację: mistrz – uczeń, jak uważają przedstawiciele Europy Zachodniej – oczywiście uznając się za tych pierwszych. Polacy wnieśli bowiem ważny wkład w dzieje kultury europejskiej i niejednokrotnie Europa może uczyć się od nas, jak z klasą i poszanowaniem wolności i godności innych narodów zachować swoją tożsamość.

Reklama

W latach 90. ub. wieku panowały w Polsce trendy propagujące poczucie winy za dzieje Ojczyzny, których jakoby powinniśmy się wstydzić. Zatarto tym sposobem pamięć o wielu pięknych postaciach Polaków, mężów nauki i kultury.

Musimy zatem podjąć troskę o nową politykę edukacyjną, postarać się, by młodzi Polacy zdobywali jak najszerszą wiedzę o naszej historii. Trzeba odnowić podstawy programowe, które budowałyby świadomość historyczną, bo została ona, niestety, mocno ograniczona przez niedostateczne i złe programy lekcji historii w szkole. Przedstawiciele obecnego rządu zobowiązali się do prowadzenia dobrej polityki historycznej, do tego, by historia była bardziej obecna w nowych założeniach edukacyjnych.

Sympozjum zorganizowane przez prezesa Białego Kruka Leszka Sosnowskiego z pewnością przekroczyło ramy promocji samego wydawnictwa, które niewątpliwie zasługuje na uwagę i wsławiło się wieloma wspaniałymi pozycjami. Spotkanie stanowiło promocję wartości ważnych dla każdego narodu, wartości, które zapewne będą wiodące w działaniach nowego rządu.

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O teologii teatru w gminie Lubin

Niedziela legnicka 14/2018, str. VI-VII

[ TEMATY ]

spotkanie

teatr

aktor

Marek Perzyński

Zainteresowanie spotkaniem z mistrzem mowy polskiej Dariuszem Bereskim i dyrektorem Teatru Polskiego Cezarym Morawskim było spore,

Zainteresowanie spotkaniem z mistrzem mowy polskiej Dariuszem Bereskim
i dyrektorem Teatru Polskiego Cezarym Morawskim było spore,

Karczowiska w gminie Lubin przeżywają boom demograficzny, kończą budować kaplicę mszalną, mają pięciu mistrzów sportu, ale wizyta gościa z tytułem mistrza mowy polskiej to wydarzenie niecodzienne

Przyjechał 17 marca i mówił m.in. o poezji Karola Wojtyły, który po wyborze na Stolicę Piotrową, jako Jan Paweł II, potrafił wznieść swój naród na wyżyny ducha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję