Reklama

O potrzebie miłości

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 57

[ TEMATY ]

miłość

warsztaty

Thaut Images/Fotolia.com

Czym jest miłość? Czy możliwe jest życie przepełnione miłością? Na te i inne pytania próbujemy odnaleźć odpowiedzi w trakcie warsztatów pt. „O potrzebie miłości i przebaczenia”, odbywających się w Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Warsztaty te są dedykowane w sposób szczególny ludziom młodym, rozpoczynającym dorosłe życie, ale także wszystkim innym – bez względu na wiek – którzy są zainteresowani tą tematyką. Zgodnie z porzekadłem: „Z pustego i Salomon nie naleje” – na początku warsztatów przyglądamy się źródłom, z których człowiek może czerpać miłość bezwarunkową. Zastanawiamy się także nad rodzajami miłości, które w swej istocie nią nie są i nie dają możliwości rozwoju, często prowadzą do lęku, złości, a niekiedy nawet do rozpaczy.

Reklama

Wspólnie z uczestnikami warsztatów poszukujemy również dróg wyjścia ze związków, które są jedynie imitacją miłości. Wyjście to prowadzi do relacji opartych na szczerości, szacunku i wierności. Jej drogowskazami są: prawda, która wyzwala, odejście od tego, co znane, lecz hamujące rozwój, i wejście w dojrzałość, tj. w wolne i satysfakcjonujące decyzje dotyczące kształtu własnego życia, decyzje podejmowane w obliczu Boga.

Dzisiaj wielu młodych ludzi przedwcześnie skarży się na „wypalenie” – czy to w relacjach miłosnych, czy w perspektywie zawodowej. Ale jeśli związek nastawiony jest jedynie na zaspokajanie własnych, egoistycznych potrzeb seksualnych, a praca – tylko na zysk materialny, wówczas życie traci swój smak i sens. Nazywamy to „wypaleniem”, a często jest to pewien rodzaj egzystencjalnej nudy. Lekarstwem na nią jest miłość: cierpliwa, łaskawa, która nie zazdrości... (por. 1 Kor 13, 1-13). Miłość to poczucie jedności, ale i trud przebaczania w procesie jej budowania. Miłość to najpiękniejsza, ale zarazem najtrudniejsza ze wszystkich dróg, wymagająca zejścia z utartych kolein samorealizacji i podążania śladami ofiary, a nawet zaparcia się siebie.

Mamy świadomość, że dzisiaj wizja miłości, którą proponujemy na warsztatach „O potrzebie miłości”, nie jest szczególnie popularna. Uważamy jednak, że ma ona bezcenną wartość, której źródłem jest Pismo Święte. To ścieżka prowadząca do rzeczywistej bliskości z Bogiem i człowiekiem, do fascynującego odkrycia tajemnicy Boga i człowieka oraz własnej tożsamości w relacji z innymi.

Reklama

Miłość jest jedynym skarbem, który zabierzemy ze sobą w podróż ku tajemnicy śmierci. Wiara i nadzieja ustaną, pozostanie jedynie MIŁOŚĆ!

Tego typu treści, przeplatane praktycznymi ćwiczeniami, odnajdą Państwo na naszych warsztatach.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wspólną wędrówkę w głąb tajemnicy udanego i satysfakcjonującego ŻYCIA!

Zgłoszenia na warsztaty – pod nr. tel. 503-081-751 (Iwona).

Chcemy podkreślić, że nasza inicjatywa prowadzenia warsztatów w Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze rozwija się dzięki życzliwości Ojców Paulinów, Radia Jasna Góra oraz p. Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej tygodnika „Niedziela”. Naszą wdzięczność kierujemy do dobrodziejów tego dzieła i uczestników warsztatów. Na co dzień wyrażamy ją w modlitwie i zamawianych Mszach św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Dziękujemy wszystkim!

2016-01-05 08:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojcowska miłość

Miłość ojcowska wywiera bardzo istotny wpływ na rozwój osobowości dziecka. Ojciec ma do spełnienia niezwykle ważną i trudną funkcję. Musi wnieść w życie dziecka pierwiastek stabilizacji, przekazać wzorce. Co czuje ojciec, którego syn zostaje kapłanem? O swojej więzi z synem Annie Buchar opowiada Zbigniew Czabator, ojciec księdza Tomasza, proboszcza parafii Osetno.

ANNA BUCHAR: – Co takiego jest w ojcu, że syn udaje się w kapłaństwo?

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję