Reklama

Niedziela Podlaska

Dyrektorzy szkół z województwa mazowieckiego u Pasterza diecezji

Niedziela podlaska 2/2016, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Lech Zakrzewski

Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof
Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 15 grudnia 2015 r. bp Tadeusz Pikus spotkał się i połamał opłatkiem z dyrektorami jednostek oświatowych z powiatów sokołowskiego, węgrowskiego i łochowskiego, czyli mazowieckiej części diecezji.

Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego. Przywitał on także Dorotę Sokołowską, mazowieckiego kuratora oświaty, Milenę Królikowską, dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, oraz przybyłych dyrektorów szkół z mazowieckiej części diecezji drohiczyńskiej, a także członków zespołu „Sokołowianie”, który działa przy Sokołowskim Ośrodku Kultury z Iwoną Kopiwodą, dyrektor SOK. Zespół przygotował i zaprezentował koncert kolęd w aranżacji członków kapeli zespołu.

Reklama

Dorota Sokołowska w swoim wystąpieniu podziękowała zarówno za zaproszenie, jak i wyraziła uznanie dyrektorom za ich ciężką pracę, przypominając, że najważniejszym podmiotem w pracy nauczyciela jest dziecko i to właśnie jemu mamy poświęcić najwięcej czasu i naszej pracy. Złożyła obecnym życzenia spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych bez kłótni, bo to przecież 3 dni wolnego, oraz spokojnego Nowego Roku.

Bp Tadeusz Pikus podziękował artystom i dyrektor SOK za wspaniały koncert kolęd, który momentami zmuszał do refleksji i zadumy, a momentami nogi same rwały się do tańca. Podziękował też dyrektorom za przyjęcie zaproszenia i przybycie. W refleksji na temat adwentowego czasu przygotowania na przyjście na świat Bożej Dzieciny poszedł za myślą kurator, wskazując, że nie ma piękniejszej posługi, pracy, jak towarzyszyć i wspierać, a jednocześnie uczestniczyć w rozwoju dziecka. Pochylił się także nad rozważaniem miłości ludzkiej i miłości Bożej, miłosiernej. Różnica w nich polega na podejściu do cierpienia. Jeżeli ktoś jest powodem cierpienia, to serce osoby cierpiącej się zamyka. Jeśli to cierpienie trwa dłużej i cierpienie się nakłada, to serce może się zamknąć na stałe i wtedy taka osoba mówi: „Ja nigdy tego nie wybaczę…”. Natomiast w przypadku miłości miłosiernej, nawet przy zadanym ogromnym cierpieniu, serce osoby cierpiącej się otwiera. Tak jak cierpiący na krzyżu Jezus prosił swego Ojca: „Nie poczytaj im tego grzechu”. I na taką miłość mamy się otwierać w Roku Miłosierdzia. Aby miłować bliźniego swego jak siebie samego i obdarzać go nie tylko tą miłością ludzką, ale także tą trudniejszą, Boską, miłosierną.

Po odczytaniu Ewangelii Ksiądz Biskup poświęcił opłatki i rozdzielił je wśród przybyłych. Przy akompaniamencie kapeli zespołu „Sokołowianie” składali oni sobie życzenia. Spotkanie zakończyła wspólna agapa w refektarzu seminaryjnym.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie spotkanie opłatkowe

Przed samymi świętami Narodzenia Pańskiego w naszych parafiach było bardzo wiele zajęć duszpasterskich. Kapłani wiele godzin spowiadali, troszczyli się o zbudowanie żłóbka, ustalali ostatnie szczegóły świątecznych uroczystości. Jednak 21 grudnia ub.r. nasi duszpasterze przerwali na chwilę swe zajęcia i spotkali się w Paradyżu na wspólnej modlitwie i dzieleniu się opłatkiem. Spotkaniu przewodniczył bp Stefan Regmunt

Obok biskupa diecezjalnego w spotkaniu uczestniczyli bp Adam Dyczkowski, bp Tadeusz Lityński i bp Paweł Socha. Przyjechało także wielu księży na czele z ks. inf. Romanem Harmacińskim. Na początku biskupi i kapłani zebrali się w kościele seminaryjnym na wspólnej modlitwie Liturgią Godzin. Był to także czas na przedświąteczną spowiedź. Później rektor seminarium poprowadził krótkie rozważanie bożonarodzeniowe zakończone świątecznymi życzeniami.
– Dziś Pan przywołuje nas tutaj, by nas nawzajem spotkać, spytać o nasze kapłaństwo i Jego narodzenie poprzez naszą posługę. Nasze spotkanie opłatkowe ma w tym miejscu szczególny wydźwięk, bo wracamy do korzeni – podkreślił ks. dr Paweł Łobaczewski, rektor seminarium.
Na koniec przemówił bp Stefan Regmunt. Ksiądz Biskup w swoim słowie nawiązującym do tajemnicy Narodzenia Pańskiego wskazał na codzienne wyzwania stojące przed kapłanami. – W tym ważnym i szczególnym miejscu chcę wyznać wobec księży, że jesteście po Bogu najważniejszą grupą, która to Boże Narodzenie urzeczywistnia i przyczynia się do tego, by to Boże Narodzenie było obecne w naszych rodzinach i życiu osobistym ludzi. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wam za to, że w tylu miejscach jesteście świadkami Bożej miłości – zaznaczył bp Stefan Regmunt.
Jednocześnie Ksiądz Biskup wskazał na najważniejsze zadania stojące przed naszym Kościołem diecezjalnym w nowym roku. – Z tą mocą, którą otrzymujemy od Syna Bożego, będziemy podejmowali nowe obowiązki w 2014 r. Wśród nich szczególnie uświadamiamy sobie, że czekają nas kanonizacja bł. Jana Pawła II, a także 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna – podkreślił bp Stefan Regmunt.
Po życzeniach bp Stefan Regmunt poświęcił opłatki, które klerycy przekazali zgromadzonym kapłanom. Każdy miał czas na to, by podejść do księży biskupów i innych współbraci oraz przekazać świąteczne życzenia. Spotkanie zakończyło się braterską agapą w refektarzu seminaryjnym.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję