Reklama

Niedziela Legnicka

W rękach miłosiernego Boga

Niedziela legnicka 2/2016, str. 7

[ TEMATY ]

odszedł do Pana

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

W 45. roku posługi kapłańskiej i 74. roku życia 15 grudnia 2015 r. zmarł ks. kan. Rudolf Zioła. Uroczystości pogrzebowej, która odbyła się w parafii w Janowicach Wielkich, 18 grudnia przewodniczył bp Marek Mendyk w gronie ponad 50 księży. W uroczystości uczestniczyła rodzina zmarłego wraz ze wspólnotą parafialną.

– Pewnie z wiekiem przychodzi takie przekonanie, że życie tylko dla siebie jest bezsensem. Jednak nawet ci, którzy dniem i nocą poświęcają się dla innych, mogą nie do końca dowierzać tym słowom św. Pawła, które dzisiaj usłyszeliśmy w Liturgii Słowa: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” (Rz 14,7). W Nowym Testamencie heroldem tej prawdy jest św. Paweł, przypominając, że żyjemy dla Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał. Kiedy uczestniczymy w pogrzebie, często intuicyjnie pojawia się w naszym umyśle pytanie: czym jest rzeczywistość, przed którą nikt z nas nie ucieknie? Czym jest śmierć, że nawet Jezus nie chciał jej uniknąć, ale przez nią odkupił świat? – pytał bp Mendyk.

Reklama

– Tragiczna byłaby historia człowieka, gdyby zakończyło się dzieło zbawienia na Wielkim Piątku. Ale po nim przyszedł radosny Poranek Wielkanocny i pusty grób Tego, który zmartwychwstał. Od tego momentu na śmierć patrzymy inaczej. Drogę zaangażowania swej podróży do nieba podjął także ks. kan. Rudolf Zioła – mówił Ksiądz Biskup.

Życiorys

Bp Marek Mendyk przypomniał, że ks. Rudolf urodził się 11 kwietnia 1941 r. w Nowym Martyńcu na terenie byłej Jugosławii. Wraz z rodziną w 1946 r. przybył do Polski, osiedlając się we wsi Mściszów. Po nauce w szkole podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy Świętej Rodziny w Bińczach. Niestety, w 1960 r. władze komunistyczne nakazały zamknięcie szkoły, więc powrócił na Dolny Śląsk do swojej rodziny i kontynuował naukę w LO w Lubaniu Śląskim. Po maturze, najpierw wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie, a po pierwszym roku studiów, przeniósł się do seminarium we Wrocławiu. Podczas nauki we Wrocławiu został powołany do odbycia służby wojskowej w Tarnowskich Górach. Po niej wrócił na studia w 1965 r., a po ich zakończeniu 31 maja 1970 r. przyjął święcenia prezbiteratu w rodzinnej parafii w Gościszowie z rąk ówczesnego abp. Bolesława Kominka. Po święceniach prezbiteratu pracował jako wikariusz w parafiach: Wojcieszów (1970-73), Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzegu (1973-76), Bolkowie (1976-77), św. Mikołaja w Brzegu (1977-79), św. Jerzego w Ziębicach (1979-82), a następnie jako proboszcz w Grudzy (1982-87) i od 1987 r. proboszcz parafii w Janowicach Wielkich, do chwili odejścia z niej z powodów zdrowotnych w 2012 r.

Szczęśliwe mieszkanie w niebie

– Dzisiaj żegnamy Waszego zacnego kapłana. Właściwie chciałoby się zawołać: Drogi Księże Kanoniku! We wspólnocie, w której posługiwałeś przez 25 lat, żegnamy Ciebie. Wierzymy, że przekazujemy Cię w ręce umiłowanego, miłosiernego Boga. Wierzymy, że odchodzisz do lepszego domu, w lepszy świat, gdzie ludzie już nie chorują, nie martwią się, nie cierpią, nie umierają. Niech Twoja dusza uwolniona od schorowanego ciała, dołączy do grona niebieskich przyjaciół Boga. Niech tam odnajdzie swoich najbliższych. Dzisiaj wspólnota parafialna z Janowic dziękuje Tobie za każde dobro, które wniosłeś w życie tej wspólnoty. Z wiarą prosimy miłosiernego nieśmiertelnego Króla Wieków, żeby wybielił cienie Twojego życia, żeby obdarzył Cię miłosierdziem i dał szczęśliwe, wieczne mieszkanie w niebie. Spoczywaj w pokoju – zakończył Ksiądz Biskup.

Ks. kan. Rudolf Zioła został pochowany na cmentarzu parafialnym w Janowicach Wielkich. Zmarłego Prezbitera polecamy pamięci modlitewnej.

2016-01-05 11:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: zmarł kard. Laszlo Paskai - emerytowany arcybiskup i Prymas Węgier

[ TEMATY ]

odszedł do Pana

Jowita Kostrzewska

W wieku 89 lat zmarł kard. Laszlo Paskai, emerytowany arcybiskup i Prymas Węgier - poinformowała dzisiaj archidiecezja Ostrzyhom-Budapeszt. Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 219 członków, z których 120 ma prawo udziału w konklawe i wybierania papieża.

Kard. Laszlo Paskai urodził się 8 maja 1927 w Segedynie (po węg. Szeged) w południowych Węgrzech. Uczył się w szkołach prowadzonych przez franciszkanów i to wpłynęło na rozbudzenie w nim powołania do życia zakonnego i konkretnie u braci mniejszych. Ukończył centralne seminarium duchowne w Budapeszcie i 3 marca 1951 przyjął w stolicy święcenia kapłańskie. Przez rok pracował duszpastersko w węgierskiej części diecezji Oradea Mare, czyli Nagyvárad (jej siedziba i większość ziem znajdują się w Rumunii), po czym kontynuował studia w Budapeszcie.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję