Reklama

Niedziela Sandomierska

Trzeba pomagać rodzinie

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 7

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum autora

Wolontariusze, którzy podjęli się pracy w Katolickim Centrum Pomocy Rodzinie

Wolontariusze, którzy podjęli się pracy w Katolickim Centrum Pomocy Rodzinie

Przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie powstał kolejny dekanalny oddział Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. Kilkudziesięciu wolontariuszy będzie wspomagało rodziny znajdujące się w sytuacjach trudnych i kryzysowych oraz niosło pomoc w procesie wychowania ich dzieci.

Inauguracja działalności Centrum odbyła się 20 grudnia Mszą św. odprawianą przez kapłanów z dekanatu pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii Ksiądz Biskup, w nawiązaniu do przeżywanego okresu Adwentu, mówił, że również zawarcie małżeństwa i założenie rodziny musi być poprzedzone swoistym adwentem. – Pośpiech, prowizoryczność i fałszywa dobroduszność, jakie można nieraz zaobserwować w sferze przygotowania do zawarcia małżeństwa sakramentalnego są krzywdą wyrządzaną narzeczonym i ich przyszłej rodzinie. Podobnie jak nie można być mężem, żoną, ojcem czy matka part-time, nie sposób nazwać przygotowaniem do małżeństwa tzw. weekendowe kursy przedmałżeńskie, czy zredukowane do minimum spotkania z doradcami rodzinnymi. Potrzeba nam wszystkim troski, zaangażowania, wielkoduszności Najświętszej Maryi Panny oraz św. Elżbiety o których mówi dzisiejsza Ewangelia. Nie możemy na to żałować ani czasu, ani środków materialnych. Duszpasterze powinni jednocześnie otworzyć się szerzej na współpracę z wiernymi świeckimi, z ruchami i stowarzyszeniami kościelnymi – wskazywał bp Nitkiewicz.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił nowe pomieszczenia Centrum Pomocy Rodzinie znajdujące się w budynku parafialnym. Nowo otwarte Centrum oferuje pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych w zakresie pomocy prawnej, psychologa, pedagoga oraz pomoc w zakresie edukacyjno-wychowawczym. Rodziny mogą uzyskać porady lekarskie, pielęgniarsko-położnicze oraz w pomoc w rozwiązywaniu problemów alkoholowych. W Centrum będzie prowadzone także poradnictwo rodzinne, poradnia dla narzeczonych i katechezy przedślubne. – Poprzez działalność Centrum stwarzamy wachlarz wielorakich form pomocy, bo i problemy oraz trudności rodzinne są przeróżne. Niektóre działy dysponują już dużym doświadczeniem, inne dopiero rozpoczynają swoją działalność, ale myślę, że wspólne zaangażowanie da dobre rezultaty – mówił ks. Józef Rogowski.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość z rodziny

Niedziela warszawska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

rodzina

Archiwum ZH

Ks. dr Zenon Hanas

Ks. dr Zenon Hanas

O tym, co może być lekarstwem na samowystarczalność współczesnego świata, czy jesteśmy wierni nauczaniu abp. Henryka Hosera i czego możemy nauczyć się w rodzinie, z ks. dr. Zenonem Hanasem SAC rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Celem powstałej niedawno Fundacji „Familiaris Laetitia” jest promocja nauczania abp. Henryka Hosera na temat rodziny i życia ludzkiego. Co będzie pierwszym działaniem fundacji?

Ks. Zenon Hanas: Chcielibyśmy opublikować syntezę nauczania abp. Hosera właśnie na temat ludzkiego życia, dotyczącą także kwestii bioetycznych i duszpasterstwa rodzin. W zasadzie publikacja była już gotowa za życia abp. Hosera. Niestety, jego śmierć przeszkodziła nam i zatrzymała wydanie książki. Ale myślę, że na rocznicę śmierci w sierpniu trafi do naszych rąk, aby systematyczne nauczanie arcybiskupa poddać refleksji teologicznej i pastoralnej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję