Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jedna z Bram Miłosierdzia

W naszej diecezji, podobnie jak w całym Kościele katolickim, tuż po rozpoczęciu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w Zamościu została otwarta jedna z Bram Miłosierdzia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Grażyna Kołek

Katedra zamojska, w której otwarto Bramę Miłosierdzia

Katedra zamojska, w której otwarto Bramę Miłosierdzia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojciec Święty Franciszek zainaugurował w Kościele powszechnym Rok Miłosierdzia. Otwierając Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy, Papież powiedział: – Wiara w Chrystusa posyła nas w drogę, która trwa przez całe życie.

Polega ona na byciu miłosiernym tak jak Ojciec. Radości z przekroczenia Drzwi Miłosierdzia towarzyszy zobowiązanie do przyjęcia i świadczenia o miłości, która wykracza poza sprawiedliwość i nie ma granic. Istotnym momentem inauguracji Roku Miłosierdzia było otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. W tym ważnym wydarzeniu w dziejach współczesnego Kościoła wziął udział emerytowany papież Benedykt XVI.

Reklama

Idąc śladem Biskupa Rzymu i zgodnie z jego wskazaniami, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia został zainaugurowany w diecezji zamojsko-lubaczowskiej w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu. 12 grudnia w Zamościu miała miejsce uroczystość symbolicznego otwarcia Bramy Miłosierdzia, która rozpoczęła się pierwszą stacją, sprawowaną o godz. 17.45 w kościele rektoralnym św. Katarzyny, natomiast o godz. 18 w katedrze zamojskiej miała miejsce druga stacja uroczystości inaugurujących Rok Miłosierdzia, którym przewodniczył pasterz diecezji bp Marian Rojek. Wraz z bp. Marianem w zamojskiej katedrze modlili się bp Mariusz Leszczyński, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Homilię podczas liturgii otwarcia Bramy Miłosierdzia wygłosił bp Rojek, który wyjaśnił, czym jest Boże Miłosierdzie, ale też zachęcił, byśmy nie bali się korzystania z łaski Bożego Miłosierdzia i dzielenia się tym darem z innymi.

– Przez naszą katedralną Bramę Miłosierdzia niech będą przeniesione do uleczenia, uzdrowienia, do odbudowania nie tylko rany osobiste, indywidualne każdego z nas, ale również boleści naszych rodzin, naszych wspólnot, społeczności, miasta, regionu, państwa i narodu. Nie bójmy się Bożego Miłosierdzia i tutaj sami, doznając Jego uzdrowieńczej mocy, nieśmy je naszym współsiostrom i braciom, którzy także od każdego z nas owej miłosiernej postawy oczekują i potrzebują – mówił w homilii Ksiądz Biskup.

Rok Miłosierdzia, w którego obchody włączyła się diecezja zamojsko-lubaczowska, potrwa do 20 listopada 2016 r. Stosownie do postanowień papieża Franciszka, Pasterz naszej diecezji w dekrecie ustanawiającym kościoły jubileuszowe i określającym zasady zyskiwania odpustów z racji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, „kierując się pragnieniem duchowego dobra wszystkich diecezjan, dla których Miłosierdzie Boże ma się stawać coraz bardziej drogą łączącą Boga z człowiekiem i otwierać serca na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze, pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech”, ustanowił kościoły i kaplice szpitalne oraz klasztorne w naszej diecezji jako „miejsca jubileuszowe”, w których, oprócz kościoła katedralnego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu i kościoła konkatedralnego pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie, przez wszystkie dni Roku Miłosierdzia wierni będą mogli zyskiwać odpusty. Wśród kościołów jubileuszowych znalazły się m.in. bazylika mniejsza w Radecznicy, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, kaplica klasztorna Sióstr Klarysek w Sitańcu i kaplica klasztorna Mniszek Kamedułek w Tyszowcach. Pełna lista miejsc, w których można uzyskać dar odpustu w roku jubileuszowym, znajduje się na stronie internetowej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Reklama

We wspomnianym dekrecie Ksiądz Biskup przypomina, że „Przejście przez «bramę miłosierdzia» oraz nawiedzenie miejsc jubileuszowych powinno łączyć się z wyznaniem wiary, przeżyciem sakramentu pokuty i pojednania, pełnym uczestnictwem we Mszy św., modlitwą do Bożego miłosierdzia, oraz podjęciem ochotnego wysiłku nawrócenia i przemiany życia”.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego, związanego z nawiedzeniem miejsc jubileuszowych, są następujące: stan łaski uświęcającej, szczere pragnienie oderwania się od jakiegokolwiek grzechu, zmówienie modlitwy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, Wyznanie wiary w jednej z obowiązujących formuł oraz dowolna modlitwa za Ojca Świętego i w jego intencjach.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarze miłosierdzia

W Kościele trwa Rok Święty Miłosierdzia. Obok szeregu wydarzeń, wśród których znalazło się otwarcie Bram Miłosierdzia, istotną nowością był pomysł ustanowienia i posłania tzw. misjonarzy miłosierdzia. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, mają oni być głosicielami Ewangelii, a także sprawować sakrament pokuty i pojednania. Do wypełnienia tej posługi Ojciec Święty udzielił im specjalnego przywileju; mają oni władzę rozgrzeszania z grzechów i kar zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, takich jak: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc fizyczna wobec biskupa, święcenia biskupie bez zgody papieża, uzurpacja odpuszczenia grzechu przeciw szóstemu przykazaniu, którego spowiednik jest współuczestnikiem czy bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi. Takim misjonarzem miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej został ks. dr Jan Miczyński, wieloletni ojciec duchowny naszego seminarium. W Środę Popielcową wraz z innymi misjonarzami z całego świata został uroczyście posłany do swojej misji przez papieża Franciszka. Ks. Janowi życzymy mocy Ducha Świętego w posłudze apostolstwa Miłosierdzia Bożego jako zwiastuna radości i przebaczenia dla grzeszników (por. MV 18).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję