Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. prał. Marian Stochniałek honorowym obywatelem Wielunia

Ten tytuł został przyznany na wniosek władz samorządowych i dzięki decyzji Rady Miejskiej w Wieluniu. Uroczyste wręczenie dyplomu honorowego obywatela miasta odbyło się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej 28 marca, na dwa dni przed 90. rocznicą urodzin nominata.

[ TEMATY ]

Wieluń

ks. Marian Stochniałek

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Ksiądz prał. Marian Stochniałek to postać głęboko wpisana w historię Wielunia. Jego działalność jako proboszcza i dziekana wykracza daleko poza wymiar duszpasterski i jest realnym wkładem w integrację lokalnej wspólnoty oraz umacnianie tożsamości miasta – powiedział na rozpoczęcie uroczystości Krzysztof Dziuba, wicestarosta powiatu wieluńskiego.

Wskazał, że szczególne znaczenie miała troska kapłana o pielęgnowanie pamięci o tragedii z 1 września 1939 r. – Ksiądz prałat angażował się przez wiele lat w uroczystości upamiętniające ją. Bywał w miejscach pamięci oraz konsekwentnie przypominał ten fragment historii Wielunia, co przyczyniło się do utrwalenia jej zarówno w świadomości mieszkańców, jak i w przestrzeni ogólnopolskiej. Zaangażowanie to zostało dostrzeżone i uhonorowane przez państwo polskie poprzez przyznanie księdzu Medalu „Pro Memoria” – przypomniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Dziuba podkreślił, że efekty działalności księdza Stochniałka pozostaną z nami na długie lata. Jednym z nich jest kościół na wieluńskim cmentarzu. – To obiekt, który do dziś służy miastu i okolicznym miejscowościom, zapewniając godne warunki sprawowania ceremonii pogrzebowych zarówno na cmentarzu parafialnym, jak i komunalnym – stwierdził.

Reklama

Wicestarosta zwrócił również uwagę na pomnik św. Jana Pawła II w Wieluniu. – Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu pomników w Polsce, a jednocześnie dzieło silnie zakorzenione w lokalnej tożsamości. Powstał jako wyraz wspólnotowej inicjatywy i do dziś pozostaje miejscem spotkań, modlitwy oraz uroczystości – zaznaczył.

– Zbliżająca się 90. rocznica urodzin ks. Mariana Stochniałka jest momentem szczególnym i symbolicznym. To właściwy czas, aby w imieniu wspólnoty samorządowej wyrazić wdzięczność za oddaną służbę miastu i jego mieszkańcom, co niniejszym czynimy – podsumował Dziuba.

Laudację na temat życia i osiągnięć ks. Mariana Stochniałka wygłosił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej:

– Jubilat urodził się w Wierzbiu 30 marca 1936 r. Po wczesnej śmierci matki Bronisławy zamieszkał w Kowalach, gdzie ukończył szkołę podstawową. Szkołę średnią ukończył w Częstochowie. Było to Niższe Seminarium Duchowne. Po jego ukończeniu studiował w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1985 r. został mianowany proboszczem Parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu i dziekanem regionu wieluńskiego, a w 1987 r. – prałatem.

W latach 1985 – 2011 kontynuował dzieła rozpoczęte przez swego poprzednika – ks. Edwarda Banaszkiewicza. Były to prace konserwatorskie przy świątyni: pokrycie dachu kolegiaty blachą miedzianą, odnowienie tynków wewnątrz i na zewnątrz kościoła, otynkowanie wikariatki i plebanii, położenie chodników z płyt betonowych w głównych alejkach cmentarza grzebalnego.

W lipcu 1992 r. rozpoczął budowę (wspólnie z Urzędem Miasta) Kościoła cmentarnego pw. Miłosierdzia Bożego, który poświęcił abp Stanisław Nowak 30 października 1993 r.

Reklama

W 1995 r. przeprowadził remont organów, wykonany przez Dominika Grochalskiego z Piotrkowa. W tym samym roku odnowiono ołtarz Matki Bożej Pocieszenia i zabytkową ambonę, a w następnym roku dwa ołtarze boczne. Prace wykonał Tadeusz Dudek z Olsztyna. W 1996 r. zniszczoną dachówkę zastąpiono blachą miedzianą. W 1997 r. prezbiterium zostało ubogacone dwoma obrazami: „Ostatnia Wieczerza” i „Zmartwychwstanie Pana Jezusa”, które namalował artysta Jarosław Kweclich z Częstochowy.

W 1998 r. w kolegiacie została ułożona nowa posadzka z płyt marmurowych Morawica. W tym też roku dokonana została renowacja i konserwacja tryptyku „Scena płaczu” przez zakład konserwatorski z Warszawy. W 1999 r. wykonano gruntowną renowację tynku na kolegiacie i dzwonnicy. Od ul. Zamenhofa zbudowano nowy parkan, a na placu przykościelnym zbudowano 7 drewnianych kapliczek ku czci siedmiu radości Matki Bożej Pocieszenia. W tym roku, 29 czerwca, ksiądz prałat będzie świętował jubileusz 65-lecia kapłaństwa.

Po laudacji dyplom honorowego obywatela Wielunia ks. Stochniałkowi wręczyli: Justyna Godszling-Graczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej w Wieluniu, Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia oraz Paweł Walczybok – wiceburmistrz miasta.

Po wręczeniu dyplomu ksiądz prałat w bardzo znany wszystkim sposób przedstawił historię swojego życia, z którego 65 lat to droga kapłańskiego posługiwania.

Dopełnieniem uroczystości był koncert w wykonaniu Scholi Liturgicznej Canto Dio z Parafii św. Barbary w Wieluniu pod dyr. Aleksandry Sobańskiej. Po koncercie na sali pojawił się tort urodzinowy przygotowany przez Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu, gdzie jubilat prowadził katechezę. Piękne pieśni sakralne i okolicznościowy tort wzruszyły ks. prałata.

Spotkanie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej było preludium do Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w intencji ks. Stochniałka w Niedzielę Palmową w Parafii Nawiedzenia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu.

2026-03-31 15:01

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wieluniu uczczono pamięć pierwszych ofiar II wojny światowej

Dźwiękiem rozbrzmiałych o godz. 4.40 syren alarmowych i dzwonu „Pamięć i Przestroga” oraz apelem pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów pod pomnikami uczczono w poniedziałek w Wieluniu (Łódzkie) pamięć pierwszych ofiary II wojny światowej.

Poranne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 86 lat w tym mieście tradycyjnie rozpoczęły się od dźwięku syren alarmowych, który rozległ się o godz. 4.40. O tej porze 1 września 1939 r. nastąpił pierwszy atak niemieckich samolotów bombowych - na wieluński szpital Wszystkich Świętych. Polegli w w wyniku ataku Luftwaffe mieszkańcy Wielunia uważani są za pierwsze polskie ofiary II wojny światowej.
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Romana Sucheckiego

2026-06-17 11:27

ks. Łukasz Romańczuk

śp. ks. Roman Suchecki

śp. ks. Roman Suchecki

Biskup Maciej Małyga przewodniczył Eucharystii pogrzebowej ks. Romana Sucheckiego. Msza święta sprawowana była w katedrze wrocławskiej.

Ks. Roman zmarł minionej niedzieli w wieku 93 lat, o czym przypomniał ks. Marcin Danielczuk, we wstępie do Eucharystii, wskazując na jego posługiwanie i zadania, jakie otrzymał w Kościele wrocławskim. Następnie biskup Maciej Małyga odczytał fragmenty testamentu. - “Po wojnie zostaliśmy zmuszeni przez Rosjan do opuszczenia Sokolnik i wyjechaliśmy na ziemie obiecane. Zawieźli nas na Pomorze, następnie cała nasza rodzina osiedliła się na Dolnym Śląsku. Szkołę zacząłem w Sokolnikach, a skończyłem w Dzierżoniowie. W 1954 wstąpiłem do seminarium we Wrocławiu, a święcenia przyjąłem 26 marca 1961 w Świdnicy - przypomniał biskup Maciej, czytając fragmenty testamentu. - Dziękuje wiernym w parafiach, gdzie pracowałem, za ich dobroć i wierność Kościołowi. Jeśli kogoś obraziłem i dałem zły przykład przepraszam i proszę o przebaczenie. Proszę wszystkim o modlitwę za moją duszę - czytał hierarcha, dodając: - Chcemy uczynić zadość tej ostatniej prośbie i sprawować Mszę świętą, prosząc o życie wieczne dla naszego brata, kapłana Romana.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: Komunikat ws. spotkania organizowanego przez wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa”

2026-06-17 15:50

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Ks. Daniel Galus

Red.

Drodzy Diecezjanie, w związku z mającym się wkrótce odbyć w Strzelcach Krajeńskich wydarzeniem nazwanym „spotkaniem ewangelizacyjnym” pragnę Was poinformować, że jego organizatorzy – wspólnota „Miłość i Miłosierdzie Jezusa” i kierujący nią ks. Daniel Galus – nie działają w pełnej jedności z Kościołem - czytamy w komunikacie.

Ogłaszane przez nich spotkanie w Strzelcach Krajeńskich odbywa się bez mojej zgody. Również wszelkie inne wydarzenia o charakterze religijnym organizowanie przez ks. Daniela Galusa i wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa” nie posiadają aprobaty Kościoła. Stanowczo więc przestrzegam wszystkich diecezjan, aby nie brali w nich udziału.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję