Reklama

Niedziela Przemyska

Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie

U progu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia nowa świątynia w Sanoczku pw. Bożego Miłosierdzia stała się widocznym znakiem wiary tych, którzy ją wybudowali na chwałę Boga, potrzeby żyjących i przyszłych pokoleń

Niedziela przemyska 3/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Archiwum parafii

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

Mieszkańcy Sanoczeka, miejscowości należącej do parafii w Sanoku-Dąbrówce, przeżywali radosną uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego nowo wybudowanego kościoła pw. Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością metropolita przemyski abp Józef Michalik w niedzielę 15 listopada ub. r.

Wczoraj i dziś

Sanoczek jest miejscowością położoną na południowy zachód od Sanoka. Ma bogatą historię, sięgającą XV wieku. Dzieje osady i jej mieszkańców były przez wieki ilustracją trudnych relacji narodowych, kulturowych i religijnych tych ziem. Po II wojnie światowej jej ówcześni mieszkańcy przystosowali do sprawowania kultu religijnego opuszczoną cerkiew. Stała się ona od 1945 r. kościołem filialnym parafii farnej w Sanoku.

Nowa świątynia

Reklama

Na mocy decyzji władz kościelnych, od dnia 1 lipca 1976 r. Sanoczek należy do parafii pw. Narodzenia NMP w Sanoku-Dąbrówce. Potrzeby powiększającej się wspólnoty wiernych sprawiły, że w 2005 r. podjęte zostały starania budowy nowego kościoła. Nad realizacją tego ambitnego zadania czuwała Parafialna Rada Duszpasterska oraz proboszcz ks. Michał Błaszkiewicz. Z wielką gorliwością gromadzone były materiały budowlane oraz środki finansowe. W 2010 r. rozpoczęły się prace budowlane, po poświęceniu terenu przez bp. Mariana Rojka. Projekt architektoniczny kościoła wykonał mgr inż. Eugeniusz Jobko z Jarosławia, a projekt konstrukcyjny mgr inż. Jacek Stach.

Kamień węgielny

Moment wmurowania kamienia węgielnego stał się ukoronowaniem wysiłku całej wspólnoty wierzących zaangażowanych w budowę kościoła. Położenie kamienia węgielnego w fundamencie lub w murze świątyni oznacza uznanie Chrystusa jako jedynego fundamentu. Na kamień węgielny kościoła wybiera się „kamień drogocenny”, pochodzący z miejsca szczególnego, związanego z Chrystusem lub Jego Matką Maryją.

Witając Księdza Arcybiskupa, przedstawiciel wspólnoty parafialnej Andrzej Wolanin podkreślił, iż decyzja o budowie kościoła wynikała nie z zamożności parafii, lecz z wyjątkowego zaangażowania i pracowitości mieszkańców, ofiarodawców i Księdza Proboszcza. Wyjątkowy charakter wmurowania kamienia węgielnego wynikał z faktu, że pochodził on z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Nowo wybudowany kościół otrzymał wezwanie Miłosierdzia Bożego.

Miejsce Bożych prawd

Reklama

Uroczystą Eucharystię w koncelebrze z Pasterzem diecezji sprawowało wielu zaproszonych kapłanów, m.in. ks. prał. Andrzej Skiba, dziekan dekanatu sanockiego, ks. prał. Zbigniew Wolanin, rodak z Sanoczka, ks. kan. Władysław Stanek, pierwszy proboszcz parafii Sanok-Dąbrówka.

W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał, że na pytanie o sens i cel ludzkiego życia jest tylko jedna odpowiedź – tylko Bóg jest Panem świata i historii. Podkreślił, że wznoszenie materialnej świątyni wynika nie tylko z kontynuacji tradycji kulturowej, jest nie tylko świadectwem ofiarności budowniczych i darczyńców, lecz wynikać powinno przede wszystkim z uświadomienia sobie, że w świątyni człowiek poznaje prawdy Boże, porządkuje swoje życie w zgodzie z Bożym planem miłości. Pasterz diecezji wyraził przekonanie i nadzieję, że ta świątynia będzie godnie służyła sprawowaniu kultu Bożego przez wiele następnych pokoleń.

Podziękowania

Ksiądz Proboszcz odczytał treść „Aktu wmurowania kamienia węgielnego”, a następnie wygłosił podziękowania dla Księdza Arcybiskupa, wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów, osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystej celebracji, członków komitetu budowy kościoła i wspólnot parafialnych, które modlitwą i ofiarami materialnymi wsparły dzieło budowy kościoła. Ks. Michał Błaszkiewicz dziękował całemu zespołowi ludzi zaangażowanemu w to dzieło za dziesięcioletnią współpracę, wyrażając pewność, że dalsza aktywność, ofiarność parafian i ludzi dobrej woli pomoże doprowadzić do końca prace wewnątrz świątyni i w jej otoczeniu.

* * *

Sanoczek, kościół pw. Miłosierdzia Bożego kościół filialny parafii Sanok-Dąbrówka pw. Narodzenia NMP
Aleja NMP 18, 38-500 Sanok
tel. 13 464-90-02
www sanok-dabrowka.pl

Msze św. kościół parafialny:
w niedziele: 7.30, 9.30,11.00, 18.00
dzień powszedni 7.00, 18.00 (17.00 w zimie)

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek rozesłał na świat misjonarzy miłosierdzia

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

"Misjonarze miłosierdzia mają być znakiem i narzędziem Bożego przebaczenia" - zaznaczył Franciszek podczas Mszy św. odprawianej w Środę Popielcową w bazylice św. Piotra w Watykanie. "Niech wasze ręce błogosławią i pocieszają braci i siostry jak ojcowskie dłonie, niech poprzez was spojrzenie i ręce Ojca spoczną na dzieciach i uleczą ich rany" - zachęcał papież. Podczas koncelebrowanej Eucharystii Ojciec Święty dokonał aktu rozesłania na świat ponad tysiąca „misjonarzy miłosierdzia”.

W homilii Franciszek zwrócił uwagę, że Słowo Boże na początku Wielkiego Postu kieruje do Kościoła i do każdego z nas dwie zachęty. Pierwszą są słowa św. Pawła: „pojednajcie się z Bogiem”. "Nie jest to zwykła dobra ojcowska rada, ani też jedynie propozycja; jest to prawdziwe i w pełnym tego słowa znaczeniu błaganie w imieniu Chrystusa" - zaznaczył papież i pytał: "Dlaczego tak uroczyste i stanowcze wezwanie?" "Ponieważ Chrystus wie, jak bardzo jesteśmy słabi i grzeszni, zna słabość naszego serca; widzi, że jest ono zranione przez zło, jakie popełniliśmy i jakiego doznaliśmy. Wie, jak bardzo potrzebujemy przebaczenia, wie, że musimy poczuć się kochanymi, aby czynić dobro" - wyjaśniał Franciszek i przypomniał, że "Chrystus zwycięża grzech i podnosi nas z nieszczęść, jeśli je Jemu powierzymy".

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję