Reklama

Niedziela Przemyska

Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie

U progu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia nowa świątynia w Sanoczku pw. Bożego Miłosierdzia stała się widocznym znakiem wiary tych, którzy ją wybudowali na chwałę Boga, potrzeby żyjących i przyszłych pokoleń

Niedziela przemyska 3/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Archiwum parafii

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

Mieszkańcy Sanoczeka, miejscowości należącej do parafii w Sanoku-Dąbrówce, przeżywali radosną uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego nowo wybudowanego kościoła pw. Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością metropolita przemyski abp Józef Michalik w niedzielę 15 listopada ub. r.

Wczoraj i dziś

Sanoczek jest miejscowością położoną na południowy zachód od Sanoka. Ma bogatą historię, sięgającą XV wieku. Dzieje osady i jej mieszkańców były przez wieki ilustracją trudnych relacji narodowych, kulturowych i religijnych tych ziem. Po II wojnie światowej jej ówcześni mieszkańcy przystosowali do sprawowania kultu religijnego opuszczoną cerkiew. Stała się ona od 1945 r. kościołem filialnym parafii farnej w Sanoku.

Nowa świątynia

Reklama

Na mocy decyzji władz kościelnych, od dnia 1 lipca 1976 r. Sanoczek należy do parafii pw. Narodzenia NMP w Sanoku-Dąbrówce. Potrzeby powiększającej się wspólnoty wiernych sprawiły, że w 2005 r. podjęte zostały starania budowy nowego kościoła. Nad realizacją tego ambitnego zadania czuwała Parafialna Rada Duszpasterska oraz proboszcz ks. Michał Błaszkiewicz. Z wielką gorliwością gromadzone były materiały budowlane oraz środki finansowe. W 2010 r. rozpoczęły się prace budowlane, po poświęceniu terenu przez bp. Mariana Rojka. Projekt architektoniczny kościoła wykonał mgr inż. Eugeniusz Jobko z Jarosławia, a projekt konstrukcyjny mgr inż. Jacek Stach.

Kamień węgielny

Moment wmurowania kamienia węgielnego stał się ukoronowaniem wysiłku całej wspólnoty wierzących zaangażowanych w budowę kościoła. Położenie kamienia węgielnego w fundamencie lub w murze świątyni oznacza uznanie Chrystusa jako jedynego fundamentu. Na kamień węgielny kościoła wybiera się „kamień drogocenny”, pochodzący z miejsca szczególnego, związanego z Chrystusem lub Jego Matką Maryją.

Witając Księdza Arcybiskupa, przedstawiciel wspólnoty parafialnej Andrzej Wolanin podkreślił, iż decyzja o budowie kościoła wynikała nie z zamożności parafii, lecz z wyjątkowego zaangażowania i pracowitości mieszkańców, ofiarodawców i Księdza Proboszcza. Wyjątkowy charakter wmurowania kamienia węgielnego wynikał z faktu, że pochodził on z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Nowo wybudowany kościół otrzymał wezwanie Miłosierdzia Bożego.

Miejsce Bożych prawd

Reklama

Uroczystą Eucharystię w koncelebrze z Pasterzem diecezji sprawowało wielu zaproszonych kapłanów, m.in. ks. prał. Andrzej Skiba, dziekan dekanatu sanockiego, ks. prał. Zbigniew Wolanin, rodak z Sanoczka, ks. kan. Władysław Stanek, pierwszy proboszcz parafii Sanok-Dąbrówka.

W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał, że na pytanie o sens i cel ludzkiego życia jest tylko jedna odpowiedź – tylko Bóg jest Panem świata i historii. Podkreślił, że wznoszenie materialnej świątyni wynika nie tylko z kontynuacji tradycji kulturowej, jest nie tylko świadectwem ofiarności budowniczych i darczyńców, lecz wynikać powinno przede wszystkim z uświadomienia sobie, że w świątyni człowiek poznaje prawdy Boże, porządkuje swoje życie w zgodzie z Bożym planem miłości. Pasterz diecezji wyraził przekonanie i nadzieję, że ta świątynia będzie godnie służyła sprawowaniu kultu Bożego przez wiele następnych pokoleń.

Podziękowania

Ksiądz Proboszcz odczytał treść „Aktu wmurowania kamienia węgielnego”, a następnie wygłosił podziękowania dla Księdza Arcybiskupa, wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów, osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystej celebracji, członków komitetu budowy kościoła i wspólnot parafialnych, które modlitwą i ofiarami materialnymi wsparły dzieło budowy kościoła. Ks. Michał Błaszkiewicz dziękował całemu zespołowi ludzi zaangażowanemu w to dzieło za dziesięcioletnią współpracę, wyrażając pewność, że dalsza aktywność, ofiarność parafian i ludzi dobrej woli pomoże doprowadzić do końca prace wewnątrz świątyni i w jej otoczeniu.

* * *

Sanoczek, kościół pw. Miłosierdzia Bożego kościół filialny parafii Sanok-Dąbrówka pw. Narodzenia NMP
Aleja NMP 18, 38-500 Sanok
tel. 13 464-90-02
www sanok-dabrowka.pl

Msze św. kościół parafialny:
w niedziele: 7.30, 9.30,11.00, 18.00
dzień powszedni 7.00, 18.00 (17.00 w zimie)

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: pamiętajmy o konkretnych czynach miłosierdzia

[ TEMATY ]

prymas Polski

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

O konkretną odpowiedź na apel papieża Franciszka, by nie zaniedbywać w sobie ducha Miłosiernego Samarytanina, a więc o materialną i duchową pomoc ludziom potrzebującym prosił 12 grudnia w Powidzu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył uroczystościom 100. rocznicy śmierci ks. infułata Kazimierza Dorszewskiego, zasłużonego kapłana czasów zaborów.

Była to niewątpliwie postać szczególna – mówił w homilii abp Polak przypominając krótko życie i dzieło duchownego pracującego zarówno w archidiecezji gnieźnieńskiej, jak i archidiecezji poznańskiej. Jego blisko 90-letnie życie przypadło na czas posługiwania aż pięciu arcybiskupów – od abp. Leona Przyłuskiego aż po abp. Edwarda Likowskiego – i było naznaczone – jak podkreślił Prymas – wielką miłością do Kościoła i zaangażowaniem na rzecz duchowego rozwoju mieszkańców wielkopolskiej ziemi, zwłaszcza w okresie zaborów i toczonej wówczas walki ze wszystkim, co polskie.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję