Reklama

Aspekty

Niezwykłe odwiedziny w głogowskich rodzinach

Peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwa w Głogowie od listopada ubiegłego roku. Inicjatorem i organizatorem tej szczególnej wędrówki otaczanego wielką czcią obrazu są ojcowie redemptoryści.

Ikona Matki – znana i czczona

Obraz Matki naszego Zbawiciela przedstawiony w ikonie tytułowanej jako Matka Boża Nieustającej Pomocy należy do grona najpopularniejszych przedstawień maryjnych w naszej ojczyźnie. Jest to wynik dziesiątek lat propagowania Jej kultu przede wszystkim przez Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, bowiem to właśnie tej wspólnocie została powierzona. Nie inaczej było na ziemi śląskiej, w tym również w Głogowie, do którego redemptoryści dotarli w latach dwudziestych XX wieku, tworząc w tym mieście swoją placówkę i wznosząc nową świątynię w mieście pw. św. Klemensa Hofbauera (1928 r.).

Ochroniona kaplica w kościele św. Klemensa

Reklama

W czasie II wojny światowej, w trakcie walk o zamieniony w twierdzę Głogów, w marcu 1945 r. od ognia ucierpiały kościół redemptorystów, a także klasztor. Co szczególnie znamienne w świątyni nietknięta pożarem została tylko kaplica przy chórze. Była ona poświęcona Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W kolejnym roku w tym nadodrzańskim, zrujnowanym mieście pracowali już obok zakonników niemieckich także redemptoryści Polacy. Bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów pracy duszpasterskiej redemptorystów na ziemi głogowskiej w tamtym niełatwym czasie było propagowanie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, połączonego z popularyzowaniem Jej wizerunku.

Bractwo i matczyna miłość

O wielkim znaczeniu, jakie dla odradzającego się życia religijnego w Głogowie (ale i nie tylko) oraz parafii ojców redemptorystów w tym mieście miała cześć dla Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pisze m.in. Kazimierz Plebanek CSsR na kartach swojej książki zatytułowanej „Wznoszenie z ruin. Duszpasterska posługa polskich redemptorystów w Głogowie i okolicy 1946-1958” (Głogów 2006). Przywołuje on w niej np. takie stwierdzenie: „I znów zacytuję kronikarza: «Przyjęło się nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obrazy Jej nie są osamotnione. Intencje mszalne przez Jej przyczynę do Boga kierowane i pieśni ku Jej czci już znane i próśb na II niedzielę trafi się kilkadziesiąt i wdzięczność za udzielone łaski rośnie (…)»”. Odnotujmy również za tym autorem, że przy głogowskim kościele redemptorystów działało też „Bractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa”, którego początki sięgały 1932 r. Dziś cześć Matce Bożej wierni tej parafii i jej goście oddają m.in. poprzez Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Różaniec św., nabożeństwa fatimskie, pielgrzymki na Jasną Górę czy do Grodowca oraz nabożeństwa majowe.

Jubileusz także w rodzinach

Obecna – wspominana wyżej – głogowska peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest zorganizowana w kontekście ważnego dla zgromadzenia redemptorystów wydarzenia, jakim jest jubileusz 150-lecia przywrócenia Jej do kultu publicznego. W głogowskiej wspólnocie pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest o. Maciej Nowak CSsR. Jednocześnie jest on również członkiem komisji jubileuszowej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Jak informuje proboszcz o. Ludwik Obal, praktycznie zabezpieczona ikona jest przekazywana w kolejnych dniach podczas Mszy św. zapisanym wcześniej rodzinom, które zabierają ją z należną czcią do swoich domów czy mieszkań. Wsparciem dla tej szczególnej wizyty Matki Bożej Nieustającej Pomocy u poszczególnych rodzin jest też specjalnie przygotowany modlitewnik. Na stronach internetowych parafii znajdujemy taką informację: „Obchody pod hasłem: «Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości» zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój”. W Głogowie będzie to – jak sądzę – owocna kontynuacja jakże pięknej, istniejącej od dziesięcioleci, tradycji modlitwy i czci naszej Matki, która nas zawsze wspiera.

Opracowanie oparte m.in. na ww. publikacjach oraz informacjach ze stron: www.klemens.glogow.pl, www.redemptor.pl

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM w Archidiecezji Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Częstochowa

peregrynacja

ŚDM w Krakowie

Semilla Luz / Foter / CC BY

PEREGRYNACJA SYMBOLI ŚWIATOWYCH DNI
MŁODZIEŻY
W ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
14 - 28 MARCA 2015 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję