Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kiedyś uczeń, teraz patron szkoły w Łękawicy

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

patron

TT

Mszy św. dziękczynnej w Łękawicy przewodniczył bp Roman Pindel

Mszy św. dziękczynnej w Łękawicy przewodniczył bp Roman Pindel

W podżywieckiej Łękawicy 9 stycznia odbyła się uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia bł. Michała Tomaszka.

– Ojciec Michał – nasz brat, współparafianin, sąsiad, członek rodziny – musiał zdać sobie sprawę, że Bóg wzywa go do tego, by opuścił dom rodzinny, matkę, rodzeństwo dla jakiejś większej wartości. Właśnie dla tej Ewangelii, którą trzeba głosić tam, gdzie ludzie nie słyszą jej, gdzie zamiast Ewangelii głosi się słowa nienawiści, namawia do sięgania po broń – mówił bp Roman Pindel, który celebrował Eucharystię w parafialnym kościele w Łękawicy. Wraz z nim modlili się kapłani diecezjalni oraz prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz, który podarował wspólnocie parafialnej relikwie Błogosławionego. Podczas Mszy św. poświęcono nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Łękawicy z podobizną bł. Michała Tomaszka.

Reklama

Po zakończeniu liturgicznej celebracji Biskup i członkowie najbliższej rodziny Błogosławionego: brat bliźniak Marek Tomaszek oraz siostry Urszula Raczek i Maria Kozieł – modlili się przy symbolicznym grobie franciszkańskiego męczennika na przykościelnym cmentarzu.

Dalsza część uroczystości została zorganizowana w budynku szkoły. Licznie zgromadzeni goście obejrzeli przygotowaną przez uczniów część artystyczną przybliżającą życie Błogosławionego. Placówka otrzymała pamiątkowy akt nadania imienia podpisany m.in. przez biskupa diecezji bielsko-żywieckiego, prowincjała krakowskich franciszkanów, władze samorządowe, dyrekcję szkoły oraz rodzeństwo Błogosławionego. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękawicy Barbara Wnętrzak podkreśliła, że nadanie szkole imienia o. Michała Tomaszka – wychowanka i absolwenta – jest w 105-letnich dziejach szkoły jednym z najważniejszych wydarzeń. Na zakończenie uroczystości otwarta została wystawa z osobistymi pamiątkami związanymi z bł. Michałem Tomaszkiem.

Patron szkoły w Łękawicy urodził się 23 września 1960 r. W miejscowej Szkole Podstawowej uczył się w latach 1967-75. Potem wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w WSD ojców franciszkanów w klasztorze krakowskim. Dwa lata po święceniach, w 1989 r. wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim 9 sierpnia 1991 r. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 5 grudnia ub.r.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest dobra szkoła? – konferencja na 10-lecie Stowarzyszenia Sternik

[ TEMATY ]

szkoła

Bożena Sztajner/Niedziela

Czym jest dobra szkoła? Jak przygotować młodego człowieka do życia, gdy dostęp do informacji jest nieograniczony, a rynek pracy szybko się zmienia? – zastanawiali się uczestnicy międzynarodowej konferencji „Innowacje w edukacji” 8 lutego w Józefowie. Dobra szkoła stawia sobie za cel to, żeby jej absolwent miał silną wolę, zachowywał wartości, umiał myśleć i „odkrywał własne powody, dla których warto się wysilać” – mówili uczestnicy spotkania. Konferencję zorganizowało świętujące swoje 10-lecie Stowarzyszenie Sternik, które prowadzi w Polsce sieć placówek edukacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję