Reklama

Niedziela Częstochowska

W nowe – z nowymi postanowieniami

Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, wypada 24 stycznia. Dziennikarze to jedno z wielu środowisk, którego członkowie mają ogromne pole działania w naszej rzeczywistości. Do zadań dziennikarzy należy budowanie ludzi słowem prawdy o Bogu i człowieku. Prawda zaś kreuje prawdziwy obraz życia człowieka oraz jego przeznaczeń, a także celu jego życia zakotwiczonego w życiu samego Boga.

Z przykrością trzeba jednak zauważyć, że prasa laicka, która nie bazuje na prawie naturalnym i prawie Bożym, często wiedzie ludzi na niewłaściwe drogi postępowania, czym przyczynia się do obniżenia ich morale i do niszczenia najwyższych oraz najpiękniejszych wartości. Dlatego Kościół z wielkim przejęciem prosi, by katolickie społeczeństwo korzystało także z katolickich mediów, w tym prasy katolickiej. Media te bowiem są bezpośrednio naznaczone Bożą myślą, nauczaniem zarówno Ojca Świętego, biskupów, teologów i filozofów chrześcijańskich, a także specjalistów w zakresie nauki społecznej Kościoła i innych znaczących dziedzin ludzkiego życia.

Reklama

Jakże boli, kiedy katolicy odrzucają prasę katolicką, nie chcą jej czytać ani popierać, zapominając o obowiązku budowania szerszej opinii katolickiej. Mamy przecież w Polsce ogromny procent osób, które określają siebie jako wierzące, dla których Kościół jest czymś ważnym. Wielu wręcz poczułoby się obrażonych, gdyby im powiedzieć, że nie przysługuje im świat sakramentów albo że nie będą mieć katolickiego pogrzebu. A przecież widać, że nie respektują prawd Bożych i nauczania Kościoła, nie potrafią lub nie chcą modlić się do Boga.

To wszystko możemy zdobyć w prasie katolickiej, gdzie nauka Kościoła poparta jest wypowiedziami ludzi, którym pomogła wyjść na prostą. Bo przecież Kościół nie nauczy nas nigdy niczego złego. Przeciwnie, uczy uczciwości życia, sprawiedliwości w postępowaniu, uczy miłości Boga i bliźniego, uczy miłości ojczyzny i przekazuje wszystko, co jest ważne dla życia narodu. Takie są założenia i cele katolickiej prasy. Gdyby więc zamiast wielu różnych, czasem niecnych, tytułów, które ludzie mają w swoich rękach, znalazła się katolicka prasa, byłoby to z pewnością z pożytkiem dla wszystkich. Nie przechodźmy więc obojętnie, widząc katolickie tytuły gazet, mogąc włączyć – choćby tylko od czasu do czasu – Telewizję Trwam czy katolickie rozgłośnie radiowe. Zapewniam, że da nam to więcej spokoju serca i poszerzy obraz naszej rzeczywistości.

Niech więc patron mediów – św. Franciszek Salezy doda siły naszym redakcjom i dziennikarzom, a przede wszystkim duszpasterzom, by uwierzyli, że prasa katolicka może im pomóc i odegrać ogromną rolę w odnowieniu życia narodu.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Specjalista od modlitwy

W tym tygodniu (23 września) wspominamy świętego, który prostotą swego życia zachęca nas do gorliwego kroczenia drogą Ewangelii. Ojciec Pio znany jest na całym świecie nie tyle dzięki nadprzyrodzonym dziełom, które dokonywały się przez jego posługę, ale przez pokorne i wierne trwanie przy Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję