Reklama

Niedziela Łódzka

Żeronie

Święty Antoni, błogosław naszej pracy

Modlili się o błogosławieństwo Boże na swoją ciężką pracę, prosili o opiekę i wsparcie patrona – św. Antoniego Opata i dziękowali za swoje rodziny podczas uroczystości, która miała miejsce 17 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żeroniach

Niedziela łódzka 4/2016, str. 7

[ TEMATY ]

patron

Maria Niedziela

W jednej z najmniejszych parafii archidiecezji łódzkiej, położonej wśród pól i łąk, na Eucharystii spotkali się hodowcy trzody, przedsiębiorcy, gospodarze i rolnicy z terenu parafii, dekanatu tuszyńskiego i regionu piotrkowskiego. Obecni byli także przedstawiciele organizacji ich zrzeszających. Uroczystości, podczas której poświęcona została drewniana figura św. Antoniego, opata – patrona hodowców trzody chlewnej, przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

– Św. Antoni Opat był osobą, która uważnie wsłuchiwała się w głos Boga i Jego słowa wcielała w czyn – mówił w homilii bp Ireneusz Pękalski. Ksiądz Biskup przypomniał słowa patrona hodowców trzody i odniósł je do obecnych czasów. – Nazywają nas katolików szaleńcami, mówił o tym już św. Antoni, ale mimo tego nie poddawajmy się i bądźmy wierni Chrystusowi – podkreślił. Ksiądz Biskup podziękował zgromadzonym na Mszy św. za ich przywiązanie do ziemi, ojczyzny i wierność Kościołowi. Zwrócił też uwagę, że mieszkańcy wsi mimo pokusy łatwego chrześcijaństwa, wiary, która niewiele kosztuje, oparli się jej i stoją przy Bogu. Uroczystość w Żeroniach – malutkiej wiejskiej parafii i urokliwym kościółku – była pierwszym takim spotkaniem przedsiębiorców, gospodarzy, rolników i hodowców z gminy Grabica, z Krzepczowa, z okolic Tuszyna i Piotrkowa. Obecni na niej zadeklarowali, że Eucharystie we wspomnienie ich patrona – św. Antoniego, staną się odtąd tradycją. Podczas Mszy św. w procesji z darami niesiono wędliny, mięsa, warzywa i owoce pochodzące od lokalnych producentów i przetwórców. Mszę św. wspólnie z bp. Ireneuszem Pękalskim sprawowali: ks. Dariusz Chlebowski, miejscowy proboszcz, ks. Władysław Cieśla z Woli Kamockiej, ks. Bogusław Karbownik z Wadlewa i ks. Adam Stańdo z Krzepczowa.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska rodzina

Kiedy kolejna placówka edukacyjna przyjmuje za patrona św. Jana Pawła II, jednocześnie przystępuje do papieskiej rodziny szkół noszących jego imię. Taki patronat wymaga oraz zobowiązuje zarówno uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Częste spotkania społeczności szkolnych czy delegacji, wspólne inicjatywy, konkursy, zawody oraz inne zmagania jeszcze bardziej wpływają na integrację tego środowiska. Wszystko po to, aby na co dzień głębiej poznawać patrona i być wpatrzonym w przykład Wielkiego Rodaka. Placówki współpracują ze sobą w zgłębianiu i rozpowszechnianiu nauczania św. Jana Pawła II oraz wspólnie realizują program wychowawczy oparty na papieskiej myśli. Większe, plenarne spotkania odbywają się dwa razy w roku. Dobrą okazją do jednego z nich była świętowana kolejna rocznica wizyty papieża w naszej diecezji. Z tej racji do Sandomierza przybyło ponad pięciuset uczniów z dziewiętnastu placówek szkolnych. Zlot rozpoczęła Msza św. w seminaryjnym kościele pw. św. Michała Archanioła, której przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu ks. Rafał Kułaga wraz z kapłanami katechetami. Podczas homilii ks. Robert Utnik, odpowiedzialny za koordynację działań papieskiej rodziny, mówił o aktualności przesłania Świętego Rodaka i wychowaniu w duchu wartości ewangelicznych. Na zakończenie Mszy św. z uczniami spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz, który przypominając o kolejnej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu, mówił: – Nawiedzacie dzisiaj te same miejsca, które on odwiedzał przed laty. Dosłownie i w sensie duchowym chodzicie jego śladami, a on z kolei szedł drogą Chrystusa. W naszym życiu często za kimś idziemy, i to od najmłodszych lat. Podążanie śladami świętych kosztuje dużo wysiłku, jest trudne, ale prowadzi do dobrego celu, stanowi gwarancję, że również nasze życie będzie udane. Moi drodzy, nie zadawalajcie się przeciętnością. Niech św. Jan Paweł II będzie dla was zawsze przewodnikiem i nauczycielem.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję