Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Drzwi Miłosierdzia w naszych domach

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Papież Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia i bardzo często nawiązuje do tego, przy każdej okazji mówi o Bogu jako miłosiernym Ojcu, podkreśla, że miłosierdzie jest niejako imieniem Boga. Skłania nas to do szczególnego zastanowienia się nad miłosierdziem. Stary Testament mówi o Bogu miłosiernym – mówią o tym zarówno poszczególne księgi, jak i psalmy. Jezus w swoim nauczaniu czyni wiele odniesień do miłosierdzia Bożego, do miłosiernego Ojca – choćby przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Tak jak mówimy, że Bóg jest dawcą łask i że my również żyjemy z Jego łaski, to obok tego trzeba powiedzieć, że wszyscy oczekujemy miłosierdzia Boga, że liczymy na Jego miłosierdzie – ale Boże, ale także żywimy nadzieję na miłosierdzie człowieka. Każdego dnia wychodzimy do pracy, do szkoły, na spotkania z innymi ludźmi i oczekujemy na dobre słowo z ich strony, na ich spojrzenia pełne miłości i dobra, na ich dobre czyny. Chodzi o to, żeby człowiek, którego spotkamy, także nasi najbliżsi, miał w sobie pokłady duże pokłady miłosierdzia.

Jak przeżywać Rok Miłosierdzia? Widzieliśmy otwierane przez Ojca Świętego Drzwi M, działo się to w wyznaczonych katedrach i świątyniach i towarzyszyły temu piękne ceremonie i bogata oprawa. To znaczący symbol, bo przez fakt przejścia przez tego rodzaju bramę człowiek zyskuje świadomość, że została przekroczona pewna granica, za którą jest więcej miłości, czułości, serdeczności, dobroci, które zobowiązują.

Reklama

Wielu ludzi zastanawia się, jak jeszcze bardziej okazywać miłosierdzie. Inni piszą np. listy z różnymi prośbami, argumentując, że w Roku Miłosierdzia mają odwagę prosić o okazanie dobroci. Okoliczność Roku Miłosierdzia sprzyja temu, byśmy bardziej odważnie zwracali się ze swymi prośbami, z propozycjami. Mamy po prostu większą nadzieję, że zmiękczy się czyjeś serce, że ktoś będzie milszy, życzliwszy i łaskawszy.

Jednocześnie poszukujemy nowych symboli. Są one potrzebne jakimś dopingiem do tego, żeby miłosierdzie mogło być obecne w naszym życiu. Może należałoby zadbać o swoje najbliższe otoczenie i naznaczyć swój dom, swoje mieszkanie podobnym stygmatem. Moglibyśmy np. specjalnie oznakować główne drzwi naszego domu czy mieszkania, które otworzyłby ojciec rodziny czy ktoś bardzo w niej szanowany. Oczywiście, poprzedzać to powinno przyjęcie sakramentu pokuty i pojednania, by wchodzić w nowe z czystym sercem. Moglibyśmy razem się pomodlić i zastanowić nad różnymi rzeczami w naszym wspólnym życiu, może przeprowadzić rodzinne modlitewne czuwanie albo ustanowić Godzinę Wspólnoty Rodzinnej, kiedy to można byłoby wspólnie przeczytać fragment Ewangelii mówiący o potrzebie miłosierdzia, np. o miłosiernym ojcu czy miłosiernym Samarytaninie, czy o tym jak Jezus przebacza jawnogrzesznicy. Byłaby to swego rodzaju domowa paraliturgia poszerzająca w nas idee Roku Miłosierdzia i stanowiąca okazję do modlitwy rodzinnej. Można też na takie spotkanie zaprosić sąsiadów czy osoby, z którymi jesteśmy poróżnieni. W takiej wspólnocie, przy obrazie miłosiernego Zbawiciela, można by dokonać symbolicznego otwarcia Drzwi Miłosierdzia naszego domu. Dałoby to możliwość powrotu do zgody rodzinnej, do wspólnej serdecznej modlitwy, a w konsekwencji do większej przyjaźni z Bogiem i bliźnimi. Znalazłoby się wiele okoliczności, które dają możliwość wzbudzenia w sobie ducha miłości bliźniego, ducha przebaczenia i życzliwości.

Drzwi Miłosierdzia domu rodzinnego mogłyby przyczynić się do wejścia w nowy etap życia rodzinnego i stanowić przyczynek do lepszego zrozumienia Bożej idei miłosierdzia oraz pięknego osobistego przeżywania Roku Świętego Miłosierdzia i razem uczcilibyśmy miłosiernego Boga. Matka Najświętsza, nazywana Matką Miłosierdzia, mogłaby być szczególną patronką tego świętego czasu...

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie za darmo

Niedziela lubelska 3/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tadeusz Boniecki

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie została otwarta Brama Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel

Obrzędy związane z otwarciem Bramy Miłosierdzia w chełmskiej bazylice Mariackiej rozpoczęły się przed świątynią. Po odmówieniu przewidzianych z tej okazji modlitw oraz odczytaniu fragmentu bulli papieża Franciszka, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, wierni pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla wraz z proboszczem ks. prał. Tadeuszem Kądziołką, kapłanami i asystą liturgiczną, przeszli w procesji pod zamknięte główne drzwi wejściowe. Specjalnie na tę okazję zostały one udekorowane żółtymi kwiatami. Wypowiadając specjalną formułę, Ksiądz Biskup otworzył drzwi bazyliki, które aż do listopada 2016 r. będą Bramą Miłosierdzia. Symbolika bramy nawiązuje do słów samego Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję