Reklama

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

2016-01-28 10:12

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 5/2016, str. 8

Krystyna Smerd
Wspólna fotografia uczestników z ks. dr. Markiem Korgulem

„Święty Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń” to hasło tegorocznej XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w Łowiczu, które nawiązuje do homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w tym mieście 14 czerwca 1999 r., poświęconej tematyce wychowania. Sięgając po te słowa, organizator dorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej, którym w roku szkolnym 2015/2016 została wybrana diecezja łowicka, wyraża hołd św. Janowi Pawłowi II, inicjatorowi Światowych Dni Młodzieży, wpisując się równocześnie w dzieło przygotowań do tego wielkiego religijnego święta młodzieży całego świata – przygotowywanego na ten rok w Krakowie.

Olimpiada Teologii Katolickiej cieczy się w naszym kraju od wielu lat bardzo dużą popularnością i uznaniem. Jednym z elementów, który zachęca uczniów szkół maturalnych do startu w niej, jest możliwość zdobycia przez laureatów indeksu na uczelnię katolicką i wymarzony kierunek studiów, a to uczestnicy olimpiad sobie bardzo wysoko cenią.

Etap diecezjalny tej olimpiady dla kandydatów z diecezji świdnickiej został przeprowadzony 13 stycznia 2016 r. w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy. Do zmagań przystąpiło 53 uczniów z wszystkich części diecezji, w zdecydowanej większości reprezentujących szkoły licealne i techniczne kończące się maturą oraz kilkoro gimnazjalistów.

Reklama

Przed rozwiązywaniem zadań konkursowych uczestników olimpiady w auli Kurii Biskupiej powitał uroczyście bp prof. Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. W krótkich słowach pogratulował im startu w olimpiadzie, do której musieli się przygotowywać, a więc też dużej wiedzy z zakresu teologii katolickiej, którą już mają, a którą z pewnością zachowają na długo w swoich sercach, niezależnie od tego, czy przejdą do dalszych etapów olimpiady, czy też nie. Życzył im powodzenia i udzielił swojego błogosławieństwa. Na odpowiedzi testowe uczestnicy olimpiady mieli 45 minut.

Po sprawdzeniu prac, które pracującej w pocie czoła komisji pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej ks. dr. Marka Korgula – zajęło czas do godz. 14 – uczestnicy olimpiady ponownie zebrali się w kurialnej auli, by wysłuchać werdyktu, na który oczekiwali w dużym napięciu razem ze swoimi szkolnymi katechetami, osobami, które na co dzień, wspierały ich w przygotowaniach.

Laureatami etapu diecezjalnego XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej w Świdnicy zostali: miejsce I – Kacper Ludwig, uczeń II LO im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu, miejsce II – Marzena Kania, uczennica I LO im. J. Kasprowicza w Świdnicy, miejsce III – Izabela Walendzik, ucz. I LO im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu, miejsce IV – Joanna Strzyż, ucz. II LO w Wałbrzychu, na dwóch V miejscach z tą samą liczbą zdobytych punków znaleźli się Marta Ostrowska, ucz. PG nr 13 z Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu oraz Krzysztof Wasiek, ucz. I LO w Wałbrzychu, miejsce VI – Hubert Szczypek z I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zakwalifikowali się do udziału w centralnym etapie olimpiady.

Każdy z olimpijczyków otrzymał dyplom uczestnictwa w Olimpiadzie Teologii Katolickiej podpisany przez Biskupa Ordynariusza, a laureaci dyplomy z miejscami, które zdobyli i nagrody książkowe w postaci religijnych publikacji.

Wyniki olimpiady ogłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Marek Korgul. Wraz z przekazanymi gratulacjami w imieniu organizatora zaprosił laureatów trzech pierwszych miejsc do udziału w finale olimpiady zaplanowanej w Łowiczu w dniach – 31 marca – 1 kwietnia br. gdzie będą reprezentować naszą diecezję – i życzył im powodzenia, a katechetom jeszcze raz gorąco podziękował za ich zaangażowanie i staranność w przygotowaniu olimpijczyków i towarzyszenie uczniom przybyłym często z bardzo odległych miejscowości.

Tagi:
Olimpiada

Olimpijka z ADY

2019-04-30 09:16

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 18/2019, str. 5

Archiwum
Sylwia odbiera złoty medal

Bielszczanka, Sylwia Caputa, przywiozła dwa medale ze Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi 2019 (14-21 marca). Złoty – za skok w dal, brązowy – za udział w sztafecie 4 x 100 m. Do tego dołożyła też czwarte miejsce w biegu indywidualnym na 100 m. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich udanego startu gratulowali jej szejkowie, a w Belwederze pierwsza dama RP – Agata Kornhauser-Duda.

– W kwalifikacjach w Polsce bardzo daleko skoczyłam. Na igrzyskach też było daleko i wygrałam – krótko kwituje Sylwia. – Na bieżni pojawiło się sporo zawodniczek z krajów afrykańskich. Przy nich moja dziewczyna wyglądała na chucherko. Rywalki były mocno, wręcz atletycznie zbudowane – wspomina mama Małgorzata. W skoku w dal dysproporcje fizyczne nie odegrały jeszcze tak znaczącej roli. Przesądziły za to o wyniku biegu na 100 m. – W finałowym biegu wystartowały cztery czarnoskóre dziewczęta. Zajęły one 1., 2., 3. i 5. miejsca. Przedzieliła je jedynie Sylwia – dopowiada mama.

Zanim bielszczanka zakwalifikowała się do ścisłego finału brała udział w zawodach preeliminacyjnych, podczas których przypisano ją do odpowiedniej grupy sprawnościowej. Wynik, który się na nich uzyskało, można było w walce o medal poprawić nie więcej niż o 15 proc. To zapobiegało ewentualnym oszustwom. Żaden zawodnik nie kalkulował, tylko startował na miarę swych możliwości. Każdy dzień igrzysk rozpoczynał się przemową miejscowych notabli oraz hymnem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stojąc na podium, Sylwia dwukrotnie usłyszała oficjalny hymn Igrzysk Specjalnych. W zawodach wzięło udział 7 tys. zawodników i 2,6 tys. osób tworzących sztaby szkoleniowe. Szejkowie zaprosili do siebie i sfinansowali pobyt rodziców paraolimpijczyków, którzy zjawili się ZEA w liczbie 6 tys.

– Jeszcze raz chętnie bym tam pojechała – wyjawia olimpijka. Sylwia oprócz emocji sportowych miała również okazję doświadczyć innej kultury i obyczajowości. W hotelu Hilton, gdzie nocowała, obok kobiet ubranych na europejską modę, widziała muzułmanki szczelnie okryte burkami. Oglądała najwyższy budynek Dubaju i całego świata – wieżowiec Burj Khalifa (828 m), czy wyglądający jak rozpięty żagiel ekskluzywny hotel Burj Al Arab (321 m).

– W Dubaju znalazłam nawet kościół katolicki. Msze św. są tam w języku polskim, angielskim, portugalskim i francuskim. Co ciekawe, nie modli się w nim za papieża czy miejscowego biskupa, ale za szejków, premiera i prezydenta ZEA – mówi mama Małgorzata. – Pogoda była tam piękna, ale woda w morzu była zimna – dodaje Sylwia.

Paraolimpijczycy po powrocie do kraju zostali zaproszeni przez Pierwszą Damę RP. Do spotkana doszło 3 kwietnia w Pałacu Prezydenckim. Na swoich gości Agata Kornhauser-Duda czekała z obiadem i z prezentami. – Pani Prezydentowa jest bardzo miłą osobą. Gratulowała nam. Robiliśmy sobie z nią zdjęcia – stwierdza bielszczanka.

Sylwia trenuje w klubie olimpiad specjalnych przy Stowarzyszeniu ADA w Bielsku-Białej od 6. roku życia. Zaczęła od pływania, które szlifowała pod okiem Miry Romaszkan. Siedem lat później przyszła kolej na narciarstwo zjazdowe. W tej dyscyplinie szkoliła ją Jola Czechowicz. Narty rzuciła jednak na rzecz lekkiej atletyki. Jej trenerem została Bożena Nonckiewicz i to ona przygotowała ją do Olimpiady Specjalnej. W Bielsku-Białej jako gość honorowy otwierała 24-godzinny maraton pływacki „Płyniemy do Rzymu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku

2019-05-20 08:07

mp / Łomża (KAI)

W nocy z 18 na 19 maja zginął w tragiczny sposób alumn pierwszego roku łomżyńskiego seminarium. Podajemy przesłany KAI komunikat rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

©MaverickRose – stock.adobe.com

KOMUNIKAT

Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej.

Wszyscy trwamy w żałobie, dlatego prosimy o uszanowanie pamięci zmarłego oraz głębokiego smutku najbliższej rodziny, wspólnoty łomżyńskiego seminarium i osób związanych ze zmarłym. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

ks. dr Jarosław Kotowski

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska parafia św. Jana Pawła II w Pradze świętowała 99. rocznicę urodzin Papieża

2019-05-23 12:41

ww

Polska Parafia Św. Jana Pawła II w Pradze, przy kościele św. Idziego oo. dominikanów, zorganizowała w niedzielę 19 maja br. już po raz piąty, w 99. rocznicę urodzin Papieża - Polaka, święto dziękczynienia.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Kard. Dominik Duka, Prymas Czech i Arcybiskup Pragi, o. Hieronim Kaczmarek OP - duszpasterz Polaków, a kazanie wygłosił przybyły z Poznania ks. Wiesław Wojcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Do zebranych w barokowej bazylice na Starym Mieście ok.300 rodaków i zaproszonych Czechów, jak też gości z Polski, kaznodzieja przypomniał przesłanie otwierające pontyfikat Wielkiego Papieża: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie...". Świętowanie polonijne ubogacił Chór Kameralny Sancta Trinitas, działający przy bazylice oo.dominikanów w Krakowie. W duchu papieskiej radości i jedności wszyscy zgromadzeni Polacy na czele z Panią Ambasador RP - Barbarą Ćwioro wzięli udział w pikniku parafialnym na terenie klasztoru. Oprawę muzyczną poprowadził kwartet smyczkowy z Krakowa i muzycy polonijni z Pragi. Najmłodsi parafianie wzięli udział w konkursie plastycznym z nagrodami pt. „Nasze pielgrzymowanie”. Odbyła się także loteria fantowa.

Karolki są organizowane w Pradze od roku 2014, to znaczy od kanonizacji św. Jana Pawła II. Wraz z Polską Parafią współtworzą je inne polskie instytucje i środowiska: Ambasada RP, Konsulat RP, Instytut Polski, Klub Polski, Klub Polskiego Biznesu, Polska Szkoła i Stowarzyszeniem „Trampolina”. Wydarzenie to zapewne sprzyjała integrowaniu polskiej społeczności w Pradze.

Poprzez zaangażowanie wielu wolontariuszy i darczyńców w symboliczny sposób ukazuje piękno Kościoła, w którym można służyć bezinteresownie. To zaangażowanie i pomoc uczą brania współodpowiedzialności za wszelkie społeczności, w których żyjemy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem