Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

Niedziela świdnicka 5/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Olimpiada

Krystyna Smerd

Wspólna fotografia uczestników z ks. dr. Markiem Korgulem

Wspólna fotografia uczestników z ks. dr. Markiem Korgulem

„Święty Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń” to hasło tegorocznej XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w Łowiczu, które nawiązuje do homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w tym mieście 14 czerwca 1999 r., poświęconej tematyce wychowania. Sięgając po te słowa, organizator dorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej, którym w roku szkolnym 2015/2016 została wybrana diecezja łowicka, wyraża hołd św. Janowi Pawłowi II, inicjatorowi Światowych Dni Młodzieży, wpisując się równocześnie w dzieło przygotowań do tego wielkiego religijnego święta młodzieży całego świata – przygotowywanego na ten rok w Krakowie.

Olimpiada Teologii Katolickiej cieczy się w naszym kraju od wielu lat bardzo dużą popularnością i uznaniem. Jednym z elementów, który zachęca uczniów szkół maturalnych do startu w niej, jest możliwość zdobycia przez laureatów indeksu na uczelnię katolicką i wymarzony kierunek studiów, a to uczestnicy olimpiad sobie bardzo wysoko cenią.

Reklama

Etap diecezjalny tej olimpiady dla kandydatów z diecezji świdnickiej został przeprowadzony 13 stycznia 2016 r. w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy. Do zmagań przystąpiło 53 uczniów z wszystkich części diecezji, w zdecydowanej większości reprezentujących szkoły licealne i techniczne kończące się maturą oraz kilkoro gimnazjalistów.

Przed rozwiązywaniem zadań konkursowych uczestników olimpiady w auli Kurii Biskupiej powitał uroczyście bp prof. Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. W krótkich słowach pogratulował im startu w olimpiadzie, do której musieli się przygotowywać, a więc też dużej wiedzy z zakresu teologii katolickiej, którą już mają, a którą z pewnością zachowają na długo w swoich sercach, niezależnie od tego, czy przejdą do dalszych etapów olimpiady, czy też nie. Życzył im powodzenia i udzielił swojego błogosławieństwa. Na odpowiedzi testowe uczestnicy olimpiady mieli 45 minut.

Po sprawdzeniu prac, które pracującej w pocie czoła komisji pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej ks. dr. Marka Korgula – zajęło czas do godz. 14 – uczestnicy olimpiady ponownie zebrali się w kurialnej auli, by wysłuchać werdyktu, na który oczekiwali w dużym napięciu razem ze swoimi szkolnymi katechetami, osobami, które na co dzień, wspierały ich w przygotowaniach.

Reklama

Laureatami etapu diecezjalnego XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej w Świdnicy zostali: miejsce I – Kacper Ludwig, uczeń II LO im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu, miejsce II – Marzena Kania, uczennica I LO im. J. Kasprowicza w Świdnicy, miejsce III – Izabela Walendzik, ucz. I LO im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu, miejsce IV – Joanna Strzyż, ucz. II LO w Wałbrzychu, na dwóch V miejscach z tą samą liczbą zdobytych punków znaleźli się Marta Ostrowska, ucz. PG nr 13 z Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu oraz Krzysztof Wasiek, ucz. I LO w Wałbrzychu, miejsce VI – Hubert Szczypek z I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zakwalifikowali się do udziału w centralnym etapie olimpiady.

Każdy z olimpijczyków otrzymał dyplom uczestnictwa w Olimpiadzie Teologii Katolickiej podpisany przez Biskupa Ordynariusza, a laureaci dyplomy z miejscami, które zdobyli i nagrody książkowe w postaci religijnych publikacji.

Wyniki olimpiady ogłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Marek Korgul. Wraz z przekazanymi gratulacjami w imieniu organizatora zaprosił laureatów trzech pierwszych miejsc do udziału w finale olimpiady zaplanowanej w Łowiczu w dniach – 31 marca – 1 kwietnia br. gdzie będą reprezentować naszą diecezję – i życzył im powodzenia, a katechetom jeszcze raz gorąco podziękował za ich zaangażowanie i staranność w przygotowaniu olimpijczyków i towarzyszenie uczniom przybyłym często z bardzo odległych miejscowości.

2016-01-28 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny dzień dla Polski w Soczi

[ TEMATY ]

Soczi

Olimpiada

Igrzyska

djtomdog / Foter / CC BY-SA

Przedostatni dzień olimpiady w Soczi przeszedł do historii. Polacy startowali dziś niemal we wszystkich dyscyplinach – począwszy od narciarstwa alpejskiego, przez biathlon, biegi narciarskie, snowboarding, bobsleje i łyżwiarstwo szybkie. Do 4 złotych medali biało-czerwoni dołożyli dwa (a właściwie siedem): srebrny i złoty.

Narciarze alpejscy stanęli dziś na starcie slalomu. Do zawodów zgłoszonych było 117 zawodników. Pierwszego przejazdu nie ukończyło 38 z nich (w tym jeden z trzech biało-czerwonych, Maciej Bydliński), 2 w ogóle nie przystąpiło do rywalizacji. Na półmetku zawodów najlepszy był 34-letni Austriak Mario Matt, który ostatecznie triumfował w całych zawodach. Srebrny medal wywalczył jego rodak Hirscher, aktualny mistrz świata w tej konkurencji (Matt zajął w nich 3. miejsce), który po pierwszym przejeździe zajmował dopiero 9. pozycję, ale znakomicie zaprezentował się w swoim drugim starcie. Trzecie miejsce na podium zajął Norweg Henrik Kristoffersen. W drugim przejeździe zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Słowak Adam Zampa, jednak ponieważ pierwszy start dał mu dopiero 26. miejsce, ostatecznie został sklasyfikowany jako 6. Najlepszy z Polaków, Michał Jasiczek, zakończył slalom na 23 pozycji (na półmetku był 44.). Mateuszowi Garniewiczowi nie udało się dotrzeć do mety w drugim przejeździe, podobnie jak 29 innym alpejczykom (wśród nich znaleźli się m.in obrońca tytułu z Vancouver Giuliano Razzoli i brązowy medalista, André Myhrer). 5 zostało zdyskwalifikowanych.

Biathloniści, podobnie jak panie wczoraj, rywalizowali dziś w biegu sztafetowym (4 x 7,5 km). Za największych faworytów do zwycięstwa uchodzili Norwegowie, mistrzowie świata. Dobrego wyniku spodziewano się również po drużynie gospodarzy, Rosjanie bowiem byli najlepsi w Soczi w próbie przedolimpijskiej przed rokiem. Na starcie biegu stanęło 19 drużyn, w tym Polacy – kolejno: Krzysztof Pływaczyk (najstarszy), Łukasz Szczurek, Łukasz Słonina i Rafał Lepel. Nasi reprezentanci nie będą jednak zbyt dobrze wspominać tych zawodów, bo zostali zdublowani i z jednym z najgorszych wyników strzeleckich (12 dobranych nabojów, 2 karne rundy – gorzej strzelali tylko Amerykanie i Estończycy) zajęli ostatnie miejsce. Za największych pechowców sztafety mogą uważać się bez wątpienia Norwegowie, którzy prowadzili przez większość zawodów, a swoje szanse na medal zaprzepaścili – a w zasadzie zrobił to biegnący na ostatniej zmianie Emil Hegle Svendsen – gdy przyszło im biec karną rundę. Triumfatorami zawodów zostali Rosjanie (0 karnych rund, 8 dobranych nabojów), przed Niemcami (0+2) i Austriakami (0+7).

Na półmetku konkursu czwórek bobslejowych (po 1. i 2. ślizgu, pozostałe dwa – jutro) na prowadzeniu są Rosjanie (Alexander Zubkov, Alexey Negodaylo, Dimitry Trunenkov, Alexey Voevoda), przed czwórką Łotyszy (ich strata wynosi zaledwie 4 setne sekundy) i Niemców. Czas Polaków (Dawid Kupczyk, Daniel Zalewski, Michał Kasperowicz i Paweł Mróz) po dwóch ślizgach dał im dopiero 27. pozycję (wyprzedzili tylko Brazylijczyków, drugą czwórkę Korei Południowej i trzecią Kanady).

Biegaczkom narciarskim przyszło dziś walczyć w ostatniej konkurencji – biegu na 30 km. Do rywalizacji przystąpiło 57 zawodniczek, w tym cztery Polki: Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska. Pierwszej z nich, obrończyni tytułu z Vancouver, nie udało się powalczyć o drugi medal w Soczi – przegrała z doskwierającym jej urazem stopy i musiała zejść z trasy po ok. 12 kilometrach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję