Reklama

Aspekty

Z Maryją w cieniu krzyża

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Przygotowania są coraz bardziej zaawansowane. Już niedługo w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM

Symbole to krzyż oraz ikona. Krzyż towarzyszy ŚDM od samego początku. To krzyż Roku Świętego, który podarował młodzieży Jan Paweł II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. Nazywany jest żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata. Na krzyżu umieszczono papieskie słowa: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”.

W Niedzielę Palmową 2003 r. do krzyża ŚDM dołączyła ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Opiekunki Ludu Rzymskiego. To najbardziej czczony wizerunek Maryi w Wiecznym Mieście (oryginał znajduje się w Bazylice Matki Bożej Większej).

Reklama

W 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie młodzież z Brazylii przekazała symbole swoim rówieśnikom z Polski (wśród nich była również delegacja z naszej diecezji). Tym samym w naszym kraju rozpoczęła się peregrynacja. Ponieważ Polska jest w tym roku krajem-gospodarzem, symbole pielgrzymują po wszystkich diecezjach i zatrzymują się w wielu miejscowościach. Młodzież wynosi krzyż i ikonę na ulice, do kościołów, szkół, szpitali, więzień i innych ważnych miejsc. W kościołach i na placach trwają adoracje, na ulicach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Symbole peregrynowały po Polsce od kwietnia do końca czerwca 2014 r. Później zostały zawiezione na Białoruś, następnie odwiedziły Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski wróciły w grudniu 2014 r. W naszej diecezji peregrynacja rozpocznie się już 21 lutego.

* * *

Plan peregrynacji krzyża i ikony ŚDM w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
oraz przykładowe punkty programu
(szczegółowy program znaleźć można na stronie sdm.ddm.org.pl)

Niedziela 21 lutego
Gorzów Wlkp. (Droga Krzyżowa ulicami miasta)

Reklama

Poniedziałek 22 lutego
Drezdenko (spotkanie z młodzieżą szkolną)
Strzelce Krajeńskie (spotkanie z młodzieżą szkolną)
Kostrzyn n. Odrą (czuwanie)

Wtorek 23 lutego
Gorzów Wlkp. (spotkanie w Auli PWSZ)
Sulęcin (nabożeństwo przy krzyżu i ikonie)
Paradyż (Apel Jasnogórski i czuwanie)

Środa 24 lutego
Międzyrzecz (spotkanie w Areszcie Śledczym)
Świebodzin (spotkanie w Domu Dziecka)

Czwartek 25 lutego
Rogoziniec (Technikum Leśne)
Zbąszynek (Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II)
Babimost (Zespół Szkół)
Rokitno (spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi)
Międzyrzecz (czuwanie)

Piątek 26 lutego
Krosno Odrzańskie (spotkanie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski)
Starościn (Technikum Leśne)
Słubice (Collegium Polonicum)
Frankfurt n. Odrą (polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne)

Sobota 27 lutego
Torzym (spotkanie z pacjentami szpitala)
Guben-Gubin (Droga Krzyżowa)

Niedziela 28 lutego
Zielona Góra (obchody z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych)
Nowa Sól („Gorzkie żale”)

Poniedziałek 29 lutego
Zielona Góra (Uniwersytet Zielonogórski – ewangelizacja)

Wtorek 1 marca
Sulechów (spotkanie z młodzieżą szkolną)
Zielona Góra (spotkanie w Domu Opieki Społecznej)
Kożuchów (czuwanie)

Środa 2 marca
Żary (spotkanie w ośrodku dla dzieci z wadami słuchu i mowy)
Żagań (spotkanie z żołnierzami)

Czwartek 3 marca
Lubsko (Lubski Domu Kultury – spotkanie z młodzieżą)
Żagań (czuwanie)

Piątek 4 marca
Głogów (Hala Chrobry – spotkanie z młodzieżą)
Wschowa (czuwanie)

Sobota 5 marca
Głogów (spotkanie w Zakładzie Poprawczym)
Jakubów (spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych)

2016-01-28 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: kilkuset młodych na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM

[ TEMATY ]

wolontariat

ŚDM w Krakowie

kalwaria

Bożena Sztajner / Niedziela

- Wolontariuszem nie da się być od święta. Wolontariat to pasja życia, która powinna przenikać waszą codzienność. Wolontariat to świadectwo waszej wiary - mówił do zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z całej Polski bp Damian Muskus. Młodzież działająca w swoich parafiach, w rejonach, przy Diecezjalnych Centrach zebrała się 3 października w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym, aby modlić się o dobre przygotowania i przeżycie przyszłorocznego spotkania młodych w Krakowie.

„Miejcie odwagę iść pod prąd” – słowa papieża Franciszka stały się mottem spotkania młodych wolontariuszy ŚDM w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Do jakiej odwagi wzywa was Ojciec Święty? To przede wszystkim odwaga przeciwstawiania się tendencjom do banalizowania miłości, do życia w kulturze tymczasowości i powierzchowności, do unikania odpowiedzialności za siebie i za to, co robimy ze swoim życiem – tak tłumaczył hasło pielgrzymki szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Bp Muskus przewodniczył Mszy św., którą wraz z nim odprawiło w kalwaryjskim sanktuarium ponad trzydziestu duszpasterzy młodych z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję