Reklama

Dookoła Polski

2016-02-03 08:47

wd
Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 7

Marcin Żegliński

Zmieniamy akcenty

Wystąpienie szefa MSZ z informacją o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 r. było wydarzeniem politycznym tygodnia w Polsce. Minister Witold Waszczykowski zapowiedział, że polityka Polski będzie odważna, realistyczna i skuteczna.

To, co powiedział minister, jest odważne, choć nie było w tym nic sensacyjnego. Rewizji polityki nie ma, ale widać zmianę akcentów, które szykowały się od dawna. Jednym z priorytetów tej polityki ma być wzmocnienie bezpieczeństwa Polski przez obecność w NATO i wojsk NATO, ale także przez własną politykę energetyczną i bliską współpracę z krajami Europy Wschodniej.

Trudno być zaskoczonym oceną Waszczykowskiego, że jednym z wyzwań dla polskiej polityki zagranicznej w nadchodzących latach jest kryzys projektu europejskiego, którego kondycja istotnie wpływa na polskie bezpieczeństwo i dobrobyt. Najwięcej obaw budzi Rosja, ale rozwój sytuacji w UE też nie napawa szefa MSZ optymizmem. Polska sprzeciwia się wewnętrznemu różnicowaniu UE, nie zgodzi się na dyskryminację Polaków w UE. A za jedno z najważniejszych wyzwań i dla UE, i dla Polski uznaje kryzys migracyjny. Co do Niemiec, minister zapewnił, że będzie dążył do jak najlepszych stosunków z tym państwem, a służyć ma temu szczerość i otwartość, a nie udawana powierzchowna koncyliacja.

Reklama

Cyrk w Bydgoszczy

Zakaz organizowania przedstawień objazdowych cyrków z udziałem zwierząt wydał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Zarządzenie dotyczy terenów należących do miasta oraz działek należących do państwa, na których miasto gospodaruje. Jednocześnie Bruski zaapelował do prywatnych właścicieli o nieudostępnianie terenów na pokazy cyrkowe, w których występują zwierzęta.

– Powinniśmy je podziwiać w ich naturalnym środowisku lub w ogrodach zoologicznych, gdzie żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych i nie są do niczego zmuszane – twierdzi Rafał Bruski. Zabroniono również promocji występów cyrków ze zwierzętami z wykorzystaniem majątku miasta i dystrybucji biletów na takie wydarzenia w jednostkach gminy lub za ich pośrednictwem. Zakaz dystrybucji biletów dotyczy m.in. szkół, w których rozdawano je darmowo.

Narkotyki na stokach

Policja alarmuje, że problemem na stokach narciarskich są już nie tylko osoby nietrzeźwe, ale też będące pod wpływem narkotyków. Pod wyciągami pojawia się coraz więcej osób oferujących środki odurzające. – To nowe zjawisko, niełatwe do zwalczania – mówi policjant w jednej z górskich miejscowości. W tym roku za sprzedaż narkotyków zatrzymano już kilka osób. W ubiegłym roku przez cały sezon – ok. 40.

Policjanci interesują się głównie osobami nietrzeźwymi, małoletnimi, jeżdżącymi bez kasków. Przez pierwsze tygodnie ferii na małopolskich stokach policjanci ponad 200 razy przypominali narciarzom i snowboardzistom o konieczności dostosowania się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących na stokach. Kilku narciarzy odpowie za korzystanie ze stoku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków.

Teraz K2

Krzysztof Wielicki, znany polski himalaista, zapowiedział zorganizowanie na przełomie tego i przyszłego roku polskiej wyprawy na K2 – najwyższej niezdobytej zimą góry. Nieprzypadkowo zrobił to teraz: właśnie zakończyły działalność polskie zespoły próbujące dokonać pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, przedostatnią z niezdobytych zimą ośmiotysięcznych gór.

Pod Nanga Parbat pozostała międzynarodowa wyprawa, która ma duże szanse na zdobycie szczytu. Jeśli ją zdobędzie, jedyną niezdobytą zimą górą będzie K2. Stąd m.in. deklaracja Wielickiego. Szczyt jest skrajnie trudny do zdobycia. Wiele narodów, w tym wielu Polaków, już próbowało, jednak bez efektów, K2 zdobyć zimą. Nie mniej trudne niż stanięcie na szczycie jest zdobycie funduszy na wyprawę. Dlatego polskie przygotowania do zdobycia K2 ruszają już teraz.

Reklama

Bangkok żyje swym rytmem, nie widać oznak papieskiej wizyty

2019-11-20 16:58

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Bangkog (KAI)

Na trasie przejazdu z lotniska do nuncjatury Franciszka witały dzieci z katolickich szkół, w większości buddyjskie. Jednak w samym Bangkoku praktycznie nie widać oznak papieskiej wizyty.

wikipedia.org

W mieście wprowadzono surowe kontrole bezpieczeństwa oraz ograniczenia w ruchu. Dla ochrony Papieża oddelegowano ponad 6,5 tys. policjantów. „Miasto żyje swoim rytmem, katolików jest niewielu więc wtapiają się w tłum” – mówi Radiu Watykańskiemu Albert Nowak, mieszkający od 32 lat w Tajlandii.

"Miasto jest dużo mniej oflagowane niż przy okazji wizyt innych delegacji państwowych. Watykańskie flagi widać jedynie przy katolickim szpitalu, który Franciszek jutro odwiedzi, leżącym obok kościele i nuncjaturze, która jest papieską rezydencją na czas pielgrzymki. Wypatrzyłem transparent z napisem: «Niech Miłość będzie mostem». To praktycznie wszystko jeśli chodzi o oznaki wizyty w mieście. Bardzo duże zainteresowanie jest jutrzejszą Mszą z Ojcem Świętym. Odbędzie się ona na stadionie narodowym, który może pomieścić 20 tys. osób. Więcej miejsca jest wokół stadionu i tam będą ustawione telebimy, na których papieską liturgię będzie śledzić 40 tys. osób. To jest naprawdę bardzo dużo ludzi, jak na Bangkok, który jest wyjątkowo ciasnym miastem. Dlatego też władze tajskie apelowały do katolików z sąsiednich krajów, żeby za dużo ich nie przyjechało bo nie będą w stanie logistycznie opanować tego przedsięwzięcia ” - powiedział papieskiej rozgłośni Albert Nowak.

W wielu parafiach Bangkoku organizowane są w czasie pielgrzymki spotkania dla tych, którzy nie dostali wejściówek na spotkania z Franciszkiem. Zaplanowano m.in. wspólne oglądanie transmisji z podróży i modlitwę, a towarzyszyć temu będzie wspólnotowy posiłek, co ma zacieśniać więzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do tajskiej młodzieży: potrzebujemy modlitwy i podążania naprzód

2019-11-21 13:18

st (KAI) / Bangkok

„Dwie rzeczy są potrzebne w życiu: serce otwarte na Boga i wyruszenie w drogę”. Papież mówił o tym w improwizowanym przesłaniu, jakie skierował do tajskiej młodzieży, uczestniczącej w wieczornym czuwaniu modlitewnym w Bangkoku.

Grzegorz Gałązka

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy młodzi,

Wiem, że dziś wieczorem organizujecie czuwanie modlitewne, modlicie się. Wiem też, że inni pielgrzymują, idą tutaj. Te dwie rzeczy są piękne! Modlić się i pielgrzymować!

W życiu musimy czynić te dwie rzeczy: mieć serce otwarte na Boga, ponieważ od Niego otrzymujemy siłę; i pielgrzymować, bo nie można w życiu stać nieruchomo. Młody człowiek nie może przejść na emeryturę w wieku 20 lat! Musi iść. Zawsze dalej, zawsze pod górę.

Ktoś z was mógłby mi powiedzieć: „Tak, Ojcze, ale czasami jestem słaby i upadam”. To nie ma znaczenia! Jest taka alpejska piosenka, która mówi: „W sztuce wspinaczki ważne jest, nie to, by nie upaść, ale by nie zostać na ziemi”.

Radzę tobie dwie rzeczy: nigdy nie pozostawaj na ziemi, wstań od razu, pozwól, aby ktoś pomógł ci wstać – to rzecz pierwsza. Po drugie: nie spędzaj życia na kanapie! Żyj życiem, buduj życie, czyń, śmiało idź naprzód! Zawsze idź naprzód w pielgrzymce. Angażuj się, a osiągniesz niezwykłe szczęście.

Niech cię Bóg błogosławi. Modlę się za ciebie, a ty uczyń to dla mnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem