Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn

Zasadnicza posługa – modlitwa

Niedziela podlaska 6/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Artur Płachno

Spotkanie z zelatorkami Żywego Różańca

Spotkanie z zelatorkami Żywego Różańca

W sobotę 23 stycznia, w liturgiczne wspomnienie błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się diecezjalne spotkanie zelatorek dekanalnych, parafialnych i księży opiekunów kółek Żywego Różańca z bp. Tadeuszem Pikusem. Organizatorami spotkania byli ks. Roman Kowerdziej – diecezjalny duszpasterz wspólnot maryjnych oraz Renata Przewoźnik – diecezjalny moderator KŻR. Zostały na nie także zaproszone rodziny misjonarzy z diecezji drohiczyńskiej, a ks. Adam Romaniuk, pracujący w Ułan Ude na Syberii, reprezentował misjonarzy. Obecny był też rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski inni profesorowie i alumni.

Ks. Roman Kowerdziej przypomniał o wstawiennictwie męczenników unickich w intencji siły świadectwa wiary tutejszych wspólnot różańcowych, a także o Roku Miłosierdzia, 1050. rocznicy Chrztu Polski i jubileuszu diecezji, w których to wydarzeniach mają one wiele do zaoferowania w krzewieniu Miłosierdzia Bożego oraz miłości do ojczyzny.

Reklama

Bp Tadeusz Pikus w homilii podczas Eucharystii w kaplicy seminaryjnej powiedział, że członkowie wspólnot stanowią szczególnie ważny element chrześcijaństwa, gdyż ich zasadniczą posługą w życiu Kościoła jest modlitwa.

Diecezjalna modetator kół różańcowych Renata Przewoźnik wraz z grupą modlitewną przekazała bp. Pikusowi dar w postaci codziennej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego Apostolatu Margaretki.

W seminaryjnym refektarzu bp Tadeusz przybliżył zebranym plany obchodów 25. rocznicy powstania diecezji. Renata Przewoźnik, podsumowując ubiegłoroczną działalność KŻR, zapoznała z planami spotkań w Roku Miłosierdzia w diecezjalnych kościołach stacyjnych, rekolekcji oraz pielgrzymek ogólnopolskich i do Francji. Zasiedli oni także do wspólnej agapy.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskiego sądownictwa: bronić wartości i człowieka

[ TEMATY ]

spotkanie

Grzegorz Gałązka

Trzeba bronić autentycznych wartości oraz godności człowieka i jego rzeczywistych praw. Wskazał na to papież Franciszek, przyjmując w Watykanie członków ważnego włoskiego organu państwowego, jakim jest Najwyższa Rada Sądownictwa.

„Sama globalizacja, jak słusznie przypomniano, niesie z sobą również aspekty możliwego zamieszania i dezorientacji, kiedy przyczynia się do wprowadzania zwyczajów, koncepcji, a nawet norm obcych danemu społeczeństwu – mówił Franciszek. – Wynika stąd niszczenie korzeni kulturowych, które przecież powinno się respektować. A dzieje się tak pod wpływem tendencji, które należą do innych kultur, rozwiniętych gospodarczo, ale etycznie osłabionych. Wielokrotnie, poruszając ten problem, mówiłem o kolonizacjach ideologicznych. W tym kontekście głębokich wstrząsów korzeni kulturowych ważne jest, by władze publiczne, w tym także sądownicze, wykorzystały przysługującą im przestrzeń, aby utwierdzić i wzmocnić podstawy ludzkiego współistnienia przez odzyskanie podstawowych wartości”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję