Reklama

Niedziela Rzeszowska

U progu chrześcijaństwa na ziemiach polskich

Niedziela rzeszowska 6/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Krzysztof Cieśla

Prelegenci konferencji

Prelegenci konferencji

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego 20 stycznia br. odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Przedchrzcielne przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie”. Była to pierwsza z piętnastu zaplanowanych sesji w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty. Prof. dr hab. Diana Gergova, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk i wykładowca Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego mówiła o „szczątkach Jana Chrzciciela na wyspie św. Jana w Bułgarii. Badania archeologiczne i interdyscyplinarne”.

Reklama

O „«Przedchrzcielnym» przenikaniu chrześcijaństwa na ziemie polskie – pytania bez odpowiedzi?” mówił prof. dr hab. Michał Parczewski, archeolog specjalizujący się w początkach kultury słowiańskiej w Polsce, wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach, związany z Zakładem Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, historyk-mediewista specjalizujący się m.in. w początkach państwa polskiego, przez wiele lat związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie wykładowca Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach, zaprezentował zagadnienie: „Drogi i bezdroża chrystianizacji świata słowiańskiego”, natomiast prof. dr hab. Leszek Słupecki, mediewista specjalizujący się w historii i archeologii średniowiecza, historii religii pogańskich oraz skandynawistyce, skupił się wokół tematu: „Czy w 968 r. Polacy byli poganami?”. Panel dyskusyjny zakończył część referatową.

W ramach pierwszej sesji w parafii akademickiej pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbył się koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Katarzyny Sobas-Klocek.

Komitet Honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski, abp Józef Michalik – metropolita przemyski, abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski, abp Eugeniusz Popowicz – metropolita archieparchii przemysko-warszawskiej, bp Jan Wątroba – biskup rzeszowski, bp Krzysztof Nitkiewicz – biskup sandomierski, bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski, bp Andrzej Jeż – biskup tarnowski, Marek Kuchciński – marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Bobko – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl – marszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Sylwester Czopek – rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co normy mówią o pomocy ofiarom przestępstw seksualnych

[ TEMATY ]

przemoc

konferencja

BOŻENA SZTAJNER

Podstawowym zadaniem Kościoła w przypadku nadużycia seksualnego jest wysłuchanie cierpienia ofiar – podkreśliła Ewa Kusz, psycholog podczas międzynarodowej konferencji, organizowanej przez Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Omówiła ona zasady dotyczące pomocy ofiarom zawarte w dokumencie KEP „Wytyczne i Aneksy regulujące postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom”.

Polska psycholog i terapeutka przypomniała, że przedstawiciele instytucji kościelnych powinni mieć świadomość, że „odpowiedź Kościoła na nadużycia nie zawsze i nie wszędzie była odpowiednia”. W kontekście wiary należy pamiętać, że wobec osoby zgłaszającej duchowny pracujący w kurii jest świadkiem Ewangelii, a nie obrońcą obwinionego lub instytucji. Zastrzegła, że niezależnie od tego, co mamy zapisane w dokumentach to i tak najważniejsze jest to, kto będzie ofiarom molestowania seksualnego pomagał i jakie będzie miał do nich nastawienie.

CZYTAJ DALEJ

Dzień, który zmienił ich życie

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 17

[ TEMATY ]

Fatima

kanonizacja

100‑lecie objawień fatimskich

dzieci fatimskie

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Mówi s. Maria dos Anjos – siostrzenica s. Łucji, kuzynka Franciszka i Hiacynty

Każdego dnia na krzesełku przed rodzinnym domem s. Łucji w Aljustrel, w parafii Fatima, siada kobieta w czarnej chustce na głowie. Jej ubiór tak bardzo oddaje styl mieszkańców Fatimy z okresu objawień fatimskich, że spoglądając na nią, trudno uwierzyć, iż od pamiętnego 13 maja 1917 r. dzieli nas stulecie... Kobieta siedząca na krzesełku to Maria dos Anjos – siostrzenica s. Łucji dos Santos i kuzynka Franciszka i Hiacynty Marto. – Moja ciocia Łucja opowiadała, że Matka Boża była przepiękna. Miała kasztanowe włosy, Jej postać iskrzyła niby słońce; do tego stopnia, że w świetle tym trudno było odróżnić jej kontury. Ciotka na ziemi nigdy nie widziała tak pięknej kobiety – powtarza Maria dos Anjos dziennikarzom i pielgrzymom. – Pewnego dnia deszcz padał jak z cebra – opowiada. – W południe Łucja poprosiła, aby zwinąć wszystkie parasole, ponieważ Matka Boża się zbliża. Natychmiast się przejaśniło, zniknęły chmury. W tym samym momencie słońce zaczęło się obracać i przybierać tysiąc kolorów. Ludzie bali się, że zaraz na nich spadnie. Wielu więc na ten widok uklękło i zaczęło się modlić, myśląc, że to koniec świata...

CZYTAJ DALEJ

Trwa ostrzał rakietowy południowego Izraela ze Strefy Gazy po nocy intensywnych walk

2021-05-14 07:51

[ TEMATY ]

Izrael

PAP

W piątek trwa ostrzał rakietowy południowego Izraela ze Strefy Gazy po nocy intensywnych walk. Około 160 samolotów jednocześnie przeprowadziło o północy z czwartku na piątek zmasowany atak na sieć tuneli wykopanych przez Hamas pod miastem Gaza – informuje portal Times of Israel.

Było to największe izraelskie uderzenie od wybuchu walk w poniedziałek – podało izraelskie wojsko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję