Reklama

Niedziela Rzeszowska

U progu chrześcijaństwa na ziemiach polskich

Niedziela rzeszowska 6/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Krzysztof Cieśla

Prelegenci konferencji

Prelegenci konferencji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego 20 stycznia br. odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Przedchrzcielne przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie”. Była to pierwsza z piętnastu zaplanowanych sesji w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty. Prof. dr hab. Diana Gergova, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk i wykładowca Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego mówiła o „szczątkach Jana Chrzciciela na wyspie św. Jana w Bułgarii. Badania archeologiczne i interdyscyplinarne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O „«Przedchrzcielnym» przenikaniu chrześcijaństwa na ziemie polskie – pytania bez odpowiedzi?” mówił prof. dr hab. Michał Parczewski, archeolog specjalizujący się w początkach kultury słowiańskiej w Polsce, wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach, związany z Zakładem Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Reklama

Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, historyk-mediewista specjalizujący się m.in. w początkach państwa polskiego, przez wiele lat związany z Instytutem historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie wykładowca Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach, zaprezentował zagadnienie: „Drogi i bezdroża chrystianizacji świata słowiańskiego”, natomiast prof. dr hab. Leszek Słupecki, mediewista specjalizujący się w historii i archeologii średniowiecza, historii religii pogańskich oraz skandynawistyce, skupił się wokół tematu: „Czy w 968 r. Polacy byli poganami?”. Panel dyskusyjny zakończył część referatową.

W ramach pierwszej sesji w parafii akademickiej pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbył się koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Katarzyny Sobas-Klocek.

Komitet Honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski, abp Józef Michalik – metropolita przemyski, abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski, abp Eugeniusz Popowicz – metropolita archieparchii przemysko-warszawskiej, bp Jan Wątroba – biskup rzeszowski, bp Krzysztof Nitkiewicz – biskup sandomierski, bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski, bp Andrzej Jeż – biskup tarnowski, Marek Kuchciński – marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Bobko – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl – marszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Sylwester Czopek – rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: konferencję "Tropem wilczym. O micie Żołnierzy Wyklętych"

Interdyscyplinarną Konferencję Naukową "Tropem wilczym. O micie Żołnierzy Wyklętych".

CZYTAJ DALEJ

Transmisja z Godziny Łaski na kanałach Teobańkologii

2023-12-07 10:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Godzina łaski

Materiał prasowy

Przez lata wśród katolików ugruntowała się wiara w to, że Maryja w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia zsyła niezliczone łaski dla duszy i ciała. Pragniemy, aby jak najwięcej osób i w tym roku skorzystało z otwartego nieba w Godzinie Łaski, dlatego 8 grudnia od godz. 12:00 zapraszamy na transmisję modlitwy na kanałach YouTube i Facebook Teobańkologii - informują inicjatorzy akcji.

Podobnie jak rok temu 8 grudnia o godz. 12:00 - chcemy zjednoczyć w tym szczególnym czasie we wspólnej modlitwie. Łączy nas wiara w to, że ten czas to biblijny kairos (pora zbawienia), że „tu i teraz” - przez wstawiennictwo Maryi - mogą dokonać się w nas, w naszym życiu naprawdę wielkie rzeczy. Rok temu sporo ponad 100 000 osób z różnych zakątków Polski i świata zebrało się na transmisji za pośrednictwem Teobańkologii na żywo o 12:00, by zawierzać Maryi wszystko - swoje życie, problemy, nadzieje. Intencje były przeróżne - ludzie prosili o uratowanie małżeństwa, potomstwo, zdrowie, nawrócenie bliskich, opiekę. Napływające po tej wspólnej modlitwie świadectwa są dowodem na to, że Maryja nie pozostawiła bez pomocy tych, którzy się do niej wówczas zwracali - mówił w rozmowie z KAI ks. Teodor Sawielewicz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: debata „Co dalej z Synodem o synodalności?”

2023-12-08 18:44

[ TEMATY ]

debata

synodalność

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Albert Zawada

Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś podczas debaty nt. "Co dalej z Synodem o synodalności?"

Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś podczas debaty nt.

Synodalność jest dzisiaj znakiem prorockim wobec świata. Człowiek, który żyje dzisiaj w świecie albo indywidualistycznym, albo globalistycznym, albo populistycznym ma szansę dostać od Kościoła piękne doświadczenie wspólnoty, które go wyprowadzi z dramatu samotności - zauważył kard. Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej debaty „Co dalej z Synodem o synodalności?”. Poza metropolitą łódzkim w wydarzeniu zorganizowanym przez KAI uczestniczyli: prof. Aleksander Bańka, polski delegat na rzymską sesję synodu oraz prof. Kaja Kaźmierska, współautorka syntezy krajowej.

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” - to tytuł zainicjowanej przez papieża Franciszka kolejnej edycji Synodu Biskupów, która trwa już od dwóch lat. Podczas debaty, która odbyła się 8 listopada w gmachu Konferencji Episkopatu Polski podjęto refleksję, czym w istocie winien być „Kościół synodalny”, próbowano zanalizować dotychczasowe etapy procesu synodalnego oraz spróbowano odpowiedzieć na pytanie, jakie kroki związane z synodem należy podjąć w naszym lokalnym, polskim kontekście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję